Krása magnólií: prvé kroky pri výsadbe a starostlivosti

Magnólie dekorácia záhradné nápady záhradné rastliny strom

Prvé kroky pri výsadbe a starostlivosti o magnólie

Magnólie sú jedným z kvetov, ktoré sú pre svoje očarujúce tvary a farby cenené na celom svete a v rôznych kultúrach. Rastú buď ako kríky, alebo ako stromy. Kvety sú biele, ružové, červené, purpurové alebo žlté.

Niektoré odrody sú vždyzelené. Majú lesklé listy s textúrou, ktorá sa cíti ako koža. Ich púčiky, spodná strana listov a stonky sú pokryté atraktívnou zlatou vrstvou. Ich nuansa niekedy smeruje k sivohnedej.

Krása Magnólie

Záhradné rastliny a stromy magnólie

Na celom svete existuje viac ako 200 odrôd magnólie. Magnólie pochádzajú z rôznych regiónov. Klíma v týchto oblastiach sa pohybuje od nameraných, cez subtropické až po tropické. Máte teda rôzne domovské krajiny, ktoré sú distribuované v Južnej a Severnej Amerike. Teraz však rastú na mnohých miestach po celom svete, pretože práve vďaka svojej kráse sa stali tak populárnymi.

Chcete tiež pestovať magnólie? Potom je tu niekoľko dôležitých otázok, ktoré si musíte zapamätať. Podľa nich si môžete vybrať vhodné odrody.

Strom magnólie na dvore

Dizajnový strom magnólie na dvore

Prvým kritériom, podľa ktorého by ste si pre svoju záhradu mali vybrať magnólie, je klíma ich domovských krajín. V Európe by sa napríklad museli pozrieť na tie odrody, ktoré rastú v chladnejších častiach Severnej Ameriky.

Aký je váš región v zime??

Strom magnólie na dvore navrhuje záhradné rastliny

Väčšina magnólií miluje vlhkú, dobre zavlažovanú pôdu s mierne kyslým charakterom. Menej sa im bude dariť neutrálna až zásaditá pôda.

Magnólie sa dobre adaptujú na ílovité a piesočnaté pôdy. Ale ako som povedal – treba ich striedmo až výdatne polievať.

Akú pôdu máte vo svojej záhrade??

Strom magnólie na dvore pestujúci záhradné rastliny

V tomto ohľade máte veľmi široký výber. Ak je však váš priestor obmedzený, mali by ste urobiť dobre premyslenú voľbu. Najprv sa musíte rozhodnúť, či chcete krík, menší alebo väčší strom. Potom je potrebné zvážiť, či chcete magnólie kvôli svojim kvetom alebo kvôli ich veľkému vždyzelenému vzhľadu.

Konkrétne odpovede na tieto otázky by naďalej obmedzovali váš výber …

Rozhodnite sa pre správny typ magnólií

Magnólie rozkvitli a vetvičky vo prednej záhradnej váze

Zo všetkých 200 odrôd existuje niekoľko obzvlášť obľúbených. Podľa nášho názoru by ste im mali venovať osobitnú pozornosť. Jedná sa o magnólie, magnólie tulipánov (Magnolia × soulangeana), vždyzelené magnólie, magnoliachampaca.

Štyri najobľúbenejšie odrody

nápady na dekoráciu magnólie v papierovom vrecku

Najlepšie je zasadiť magnólie na konci jesene v teplejších podnebiach. Je to preto, že je to mimo ich aktívneho času. V chladnejších klimatických podmienkach by ste to mali urobiť neskoro na jar.

Evergreen magnólie by mali byť vysadené na konci jari.

Prvých 6 až 12 mesiacov rastu pôjde magnóliám lepšie, ak ich zasypete slamou. V tomto období ich treba aj výdatne a pravidelne zalievať.

V ktorom ročnom období by ste mali vysádzať magnólie??

Fotografická tapeta na stenu, záhradná rastlina, strom magnólie

Pred výsadbou by ste mali odstrániť hornú vrstvu zeminy z nádoby na rastliny alebo z nádoby, v ktorej sa rastlina nachádza. Mali by ste vidieť hornú časť koreňa. To je prvých 5 cm.

V prípade koreňových balov postupujte trochu inak. Najprv musíte odstrániť všetko, čo je na nich. Pomocou stierky alebo noža vytvorte otvory, ktoré sú hlboké až 2,5 cm. Tým sa odstránia zamotané korene, ktoré by inak mohli ovplyvniť rast.

Ako presne sú magnólie vysadené??

Rozkvitli stromy magnólie na záhrade v záhrade

Teraz príde na rad dieru, do ktorej môžete vložiť rastlinu. Musí byť asi 1,5 -krát širší ako nádoba na rastliny alebo nádoba, v ktorej sa rastlina nachádza. Diera potom musí byť o niečo menej hlboká ako táto nádoba.

Teraz, keď ste vložili magnólie, vyplňte priestor okolo nich rovnakou zeminou, ktorú ste predtým vyhrabali z tejto diery. V žiadnom prípade by ním nemali byť zakryté korene.

Po výsadbe by ste mali pravidelne polievať niekoľko týždňov a najlepšie niekoľko mesiacov. V teplejšom podnebí zalievajte trikrát a v chladnejšom prostredí dvakrát.

Kúpte si magnóliu z dobre overeného miesta

Magnólie bielo rozkvitnuté krásou prírody

Magnólie sú jemné. Muselo by sa o ne dobre starať, aby ste ich dostali do dobrej kondície. Máte teda tiež veľkú šancu, že všetko dopadne veľmi dobre.

Ak chcete overiť, či sú predajcovia kompetentní, položte si niekoľko konkrétnych otázok. Po odpovediach zistíte, ako dlho sú s danou témou oboznámení.

Na čo by ste si mali pri výbere magnólií dávať pozor??

Magnólie kvitli prírodnou krásou

Tu je niekoľko bodov, ktorým by ste pri výbere magnólií mali venovať osobitnú pozornosť.

Palice by mali byť dobre rozmiestnené a nemali by byť zamotané. Korene by tiež mali vyzerať dobre. Zdravo vyzerajúce korene sú biele, zatiaľ čo choré majú hnedší odtieň. Niektoré sú tiež čierne a majú kyslý zápach.

Vyhnite sa tiež magnóliám s nasledujúcimi znakmi:

  • Listy so škvrnami, roztrhané listy a odfarbené;
  • Odfarbené tyčinky;
  • Zlomené tyče;
  • Tyče ovíjajúce sa a lepiace dohromady;
  • Rany na kufri;
  • Odfarbené korene.

Prajeme vám veľa úspechov s vašimi novými magnóliami a veľa krásnych chvíľ pri starostlivosti o ne!