Ktoré bylinky sa k sebe hodia? – Vytvorenie bylinkovej záhrady je jednoduché

Keď sa zem zahreje od prvých slnečných lúčov, príprava na nové obdobie začína v záhrade alebo na balkóne. Priestor je vytvorený pre novú pôdu a prvé rastliny už môžu byť vysiate. Tento rok chcete opäť založiť bylinkovú záhradu. Malo by sa jej dariť oveľa lepšie, pretože dnes by sme chceli podrobne zodpovedať otázku, a to: Ktoré bylinky sa k sebe hodia? Napriek tomu, že starostlivosť o všetky kuchynské a liečivé bylinky je pomerne jednoduchá, existuje niekoľko tipov a pravidiel, ktoré vám môžu pomôcť. Byliny sú rastliny a rastliny majú rôzne preferencie, pokiaľ ide o svetlo, pôdu alebo vlhkosť. Kedy môžeme svoje bylinky vysiať najskôr a ktorý návrh bylinkovej záhrady by bol vhodný? Chceli by ste si vytvoriť bylinkový záhon alebo by ste radšej stavali bylinkového slimáka? Niektorým bylinková záhrada vznikne na balkóne a máme pre nich pripravené aj niekoľko informácií.

Ktoré bylinky sa k sebe hodia? Privítajme konečne jar

ktoré bylinky sa k sebe hodia

Ktoré bylinky sa k sebe hodia?

Mnoho byliniek rastie rýchlo a vytláča rast ostatných. Niektoré potrebujú viac slnka a iné viac vody. Teraz všetko sumarizujeme a návrh bylinkovej záhrady je jasný a zrozumiteľný. Rastliny, ktoré rastú a daria si vedľa seba, sa nazývajú „dobrí susedia“.

Ak si chcete napríklad skutočne vychutnať silnú bazalku, vysaďte okrem tejto bylinky aj petržlenovú vňať, oregano a rozmarín. Všetky nepotrebujú priame slnko a znesú viac vody.

Či už v záhrade alebo na balkóne – nová záhradná sezóna si vyžaduje čerstvú matku zem 

Aké bylinky zapadajú do vzorky pôdy

Okrem slaného môže dobre rásť aj levanduľa, tymian a šalvia. Všetky tri môžu mať suché a slnečné. Ak ste fanúšikom kôpru a nikdy sa ho nemôžete nabažiť, vysaďte v jeho blízkosti pažítku, žeruchu a majoránku. Rastlina koriandra sa zdá byť trochu vyberavá, ale rastie dobre vedľa vňate a chilli. Okrem mäty piepornej by v skutočnosti nemala byť vysiata žiadna rastlina, aj keď levanduľa s ňou dokáže dobre vychádzať.

Malé preferencie rastlín vám pomôžu pestovať nádhernú bylinkovú záhradu 

Aké bylinky sa k sebe hodia šalvia mäta

Liečivé byliny a záhradný dizajn

Každý, kto potrebuje dobrý príklad a dokonca vzor pre svoju bylinkovú záhradu, by si mal urobiť krátky výlet do neďalekého kláštora. Kláštorná medicína má dlhú tradíciu a bylinková záhrada na nádvorí kláštora sa často pestuje podľa podobnej schémy ako pred mnohými rokmi. Farebné koliesko môžete použiť aj ako vodítko pre záhradný dizajn.

Záhradníctvo má terapeutické účinky, ako pre dospelých, tak aj pre deti

Ktoré bylinky spolu ladia liečivé byliny

Zábavná a zábavná je aj malá bylinková záhrada na nádvorí alebo balkóne

Aké bylinky sa dobre hodia k záhradnému dizajnu

Výsledok je farebný a veľmi estetický. Môžete začať s obyčajným bylinkovým kolieskom a nápadu doplniť farebnú schému. Takto si môžete vychutnať kvety vo všetkých farbách dúhy. Farby, ktoré sú vedľa seba, spolu dobre ladia. Ak stojíte oproti sebe, vytvárajú silné kontrasty.

Spojte „dobrých susedov“ 

Aké bylinky sa hodia k záhradnému dizajnu s liečivými bylinkami

Ak navrhujete svoju záhradu podľa farieb, môžete sa na výsledky tešiť po celý rok 

Aké bylinky ladia s nasturtiom

Bylinky v krásnych farbách

V záhrade dominuje zelené lístie. Farba má na oči upokojujúci účinok a podporuje väčšiu relaxáciu. Bylinky, ktoré kvitnú na modro, sú borák a rozmarín. Kvety voňavej fialky a tymianu sú modrofialové. Levanduľa samozrejme ladí s farebnou schémou. Mäta a šalvia kvitnú v červenofialovej farbe. Ak máte z ružovej farby veľkú radosť, mali by ste zasadiť dostatok majoránky a oregana. Kôpor, fenikel a libeček nám darujú svoje žltozelené kvety a slnečnica, slnečnica, pupalka a púpava žiaria v slnečnej žltej. Kvety bazy čiernej sú krémovo biele.

Čím je záhrada pestrejšia, tým sú jedlá zdravšie 

Aké bylinky ladia s mačkou

Mnoho kvetov je v skutočnosti veľmi užitočných a zdravých liečivých rastlín

Aké bylinky spolu ladia nechtík

Aj keď patrí k stromom alebo kríkom, každý vášnivý záhradník chce vo svojej záhrade bazu a jazmín. Poďme k červeno-oranžovým odtieňom! Tieto farby predstavujú nechtík a nasturtium. Medovka a tymián kvitnú zeleno -bielo, očarujú farbami aj vôňou. Viac o farebnom efekte sa dozviete v jednom z článkov o farbách.

Bylinková záhrada očaruje ľudí i včely svojimi farbami a vôňami 

Aké bylinky spolu ladí levanduľa

Bylinkovú záhradu úspešne vytvoríte na malých aj veľkých plochách 

Ktoré bylinky dobre ladia vedľa seba

Je možné, že sa okrasná záhrada a bylinková záhrada spoja do seba 

Ktoré bylinky spolu ladia.Vytvorte si bylinkovú záhradu

Byliny na malom priestore

Mnohí z nás chcú vlastniť a udržiavať záhradu, ale väčšina by sa mala uspokojiť iba s dvorom alebo balkónom. Na úspešné pestovanie byliniek nepotrebujete chatovú záhradu. Mnoho byliniek rastie celkom kompaktne, a preto sú vhodné aj ako atraktívne a voňavé šperky do malých záhrad. Miesto by ste mali zvoliť tak, aby sa o bylinky ľahko staralo a zbierali.

Každý, kto spravuje bylinkovú záhradu, môže zdravé bylinky kedykoľvek nakrájať a používať ich v kuchyni 

Ktoré bylinky spolu ladia zdravé liečivé bylinky

Čím je časť rastliny liečivejšia, tým je kvitnutie viditeľnejšie 

Ktoré bylinky spolu ladia schwarzkuemmel

Byliny na balkóne

Bylinkám sa na balkóne dobre darí, najmä ak sa na nich niekoľko hodín slnka denne. Bylinky na balkóne by ste však mali zalievať častejšie v porovnaní s tými v záhrade.

Tí, ktorí sa obklopujú bylinkami, sú šťastní a bohatí ľudia 

Ktoré bylinky spolu ladia liečivé byliny suché

Naučte sa identifikovať liečivé rastliny a cielene ich aplikovať 

Ktoré bylinky spolu ladia oregano

Byliny v kvetináčoch

Malé kvetináče s bylinkami je najlepšie položiť na tácky a vysypať zospodu. Substrát vo väčších vaniach musí byť vždy vlhký, ale nikdy nie mokrý. Podobne ako v južnej Európe, mnoho ľudí chce pestovať bylinky v kvetináčoch. Kuchynské bylinky, ako je petržlen, oregano alebo pažítka, môžete kedykoľvek nakrájať z balkóna a použiť v kuchyni.

Bylinkám sa môže dariť na malom priestore, pokiaľ sa cez deň opaľujú 

Ktoré bylinky dobre ladia pri záhradníctve a výsadbe

Vždy dávajte pozor na to, ktorá rastlina ladí s ktorou inou 

Ktoré bylinky spolu ladia svetlo a tieň

Byliny na verande alebo na dvore

Ak máte k dispozícii viac miesta, môžete na väčšiu plochu vysadiť voňavé rastliny, ako je levanduľa. Bylinky a rastliny vhodné pre včely, ktoré nielenže očarujú svojou nádherou nás ľudí, sú ideálne na dvor a verandu.

Prajeme vám dobrý štart do novej záhradníckej sezóny a veľa úspechov!

Aké bylinky idú dokopy

Ktoré bylinky sa k sebe hodia Vytvorte si bylinkový záhon

Aké bylinky spolu ladia pelargónie

Ktoré bylinky spolu ladia bylinky suché

Ktoré bylinky spolu ladia

Ktoré bylinky sa hodia k šalvii a marienk'feru

Ktoré bylinky spolu ladia Vytvorte si plán bylinkovej záhrady

Ktoré bylinky sa k sebe hodia Vytvorte si bylinkovú záhradu

Ktoré bylinky sa k sebe hodia Vytvorte si bylinkovú záhradu