Leto sa blíži – čo sa dá robiť proti hmyzu a škodcom?

Ľudia sa tešia nielen na teplú sezónu, ale mnoho malých zvierat je obzvlášť aktívnych v horúčavách a množia sa vo veľkom. Zvlášť nenávidená osa sa kvôli celkovému veľmi miernemu počasiu dokázala rýchlo šíriť po celý rok, takže najmä alergici by si v nasledujúcich mesiacoch mali dávať pozor. Ale okrem osy sa v lete z ich dier plazí množstvo hmyzu a stáva sa aktívnym. Väčšina z nich je úplne neškodná, ale malí problémoví majitelia často spôsobujú problémy, ak sa napríklad húfne vlámu do bytu, jedia okrasné rastliny alebo vyvolávajú hrôzu so svojim – aj keď nepodloženým – faktorom znechutenia..

nápady na záhradu škodcovia hmyz leto

Hmyz ako súčasť ekosystému

Bez ohľadu na to, ako môže byť niektorý hmyz pre ľudí nepríjemný, sú rovnako dôležité pre fungujúci ekosystém. Preto platí nasledujúce: Nie každé neškodné zviera, ktoré sa stratí v byte, musí a musí byť nevyhnutne zničené. Pretože väčšinou sú potravou pre iné živočíšne druhy, pomáhajú pri reprodukcii rastlín, obnovujú pôdu alebo môžu dokonca zabrániť rozvoju ďalších škodcov. Dôvodom je nielen to, aby ste sa chránili pred nechcenými prehľadávačmi, ale aby ste podľa možnosti zaistili aj to, aby väčšina z nich prežila stretnutie s ľuďmi bez zranení. To funguje najlepšie prostredníctvom prevencie, pri ktorej sa napríklad muchy a podobne v prvom rade nemôžu dostať do domu.

  • Fly screen – osvedčená klasika

Muchy sú vo všeobecnosti neškodné, ale v najhoršom prípade môžu prenášať choroboplodné zárodky a jednoducho narušiť domácnosť. Jednoduchá sieťka proti hmyzu zaistí, že sa v lete výrobcovia problémov nedostanú dovnútra. Najlepšie je použiť variant, ktorý je pevne namontovaný v ráme a neodhalí žiadne otvory, cez ktoré by sa dalo prekĺznuť. Komáre a iný hmyz sa zároveň nedostanú dovnútra.

  • Účinná ochrana vďaka UV svetlu

Tí, ktorým nezáleží na tom, aby sa zvieratá dostali späť do prírody alebo boli obkľúčení takým množstvom hmyzu, že musia byť obsiahnuté, sa môžu uchýliť aj k brutálnejším opatreniam. Jednou z najúčinnejších metód proti hmyzu je použitie pascí na hmyz UV. Využívajú komáre, osy a ďalšie druhy hmyzu prirodzená slabosť pre ultrafialové svetlo a cítiť sa priťahovaný. V závislosti od modelu fungujú pasce odlišne – zatiaľ čo niektoré zabíjajú zvieratá okamžite elektrickým prúdom, iné používajú dodatočnú lepiacu pásku, z ktorej sa zvieratá už nedostanú. Pokiaľ ide o ich účinnosť, obe metódy nie sú nijako podradné a môžu spoľahlivo zdecimovať mor komárov alebo agresívne osy..

711975

Rozlišujte medzi priateľom a nepriateľom – včela vs. osa

Pokiaľ ide o dotieravý hmyz v lete, osa je tu vždy. Vďaka miernym zimám, ktoré umožnili zvieratám optimálny vývoj, existuje už niekoľko rokov skutočný mor. Naproti tomu u včiel to vyzerá úplne inak. Od roku 2006 sa hovorí o fenoméne úhynu včiel – a to sa týka aj ľudí, pretože podľa vedcov vznikajú asi 30 percent všetkého jedla iba s pomocou včiel. Hlavnými dôvodmi veľkej smrti sú zmenené životné podmienky, ktoré sú dôsledkom menšieho množstva potravín a klimatických zmien. Ale aj insekticídy zvieratám škodia. Je preto o to dôležitejšie, aby ľudia včely čo najlepšie chránili a integrovali toto vedomie do svojho každodenného života. Z tohto dôvodu by si mnoho ľudí, ktorí sa boja malých zvierat, malo uvedomiť, že osy a včely sa navzájom veľmi líšia. Pravdepodobne najdôležitejší rozdiel: včela uhynie potom, čo ju bodne, osa, naopak, prežije bodnutie bez následkov.

Morová rodina na večeri s osami

Pri oboch druhoch hmyzu by ľudia mali byť ticho a vyhýbať sa hektickým pohybom. Osi sú tí, ktorí dávajú prednosť sedeniu pri jedálenskom stole a majú veľký záujem o sladké jedlá, mäso a nápoje. To neplatí pre včely, nezaujíma ich potrava akéhokoľvek druhu, ale iba nektár (med je výnimkou). Pri jedálenskom stole preto spravidla nepredstavujú hrozbu a namiesto toho ich možno nájsť v blízkosti rastlín, kde pokojne zbierajú nektár. Opticky medzi týmito dvoma druhmi zvierat je rozdiel podľa niektorých dôležitých vlastností. Obe zvieratá nemusia byť nevyhnutne usmrtené v nebezpečnej situácii, ale smrť je obzvlášť v prípade včiel obzvlášť závažnejšia, pretože na rozdiel od osy predstavujú pre ľudí významný prínos..

  • Okrem toho sa tiež požaduje, aby čo najskôr podporovali včely, ak sú oslabené alebo už nemôžu lietať. Tu pomôže trochu cukrovej vody na lyžici, aby sa zviera posilnilo a mohlo letieť domov.

Dávajte si pozor na tento letný hmyz

Okrem otravných komárích rán alebo otravných osí existuje aj množstvo iného hmyzu, ktorý môže ľuďom sťažiť život. Niektoré z nich hryzú a uviazli, iné dokonca predstavujú vážne zdravotné riziká. Nasledujúci zástupcovia sú obzvlášť nebezpeční:

  1. Kliešť – malí krvilačníci sedia vo vysokej tráve alebo v kríkoch a zameriavajú sa na krv ľudí a zvierat. Pritom môžu prenášať nebezpečné choroby, ako je borelióza alebo TBE. Proti borelióze neexistuje očkovanie, a preto sa v rizikových oblastiach odporúča dlhé oblečenie.
  2. Brzda – Horseflies sú mimoriadne nepríjemný hmyz a ich uhryznutie je tiež bolestivé. Môžu však prenášať aj množstvo chorôb, vrátane boreliózy. Ste obzvlášť aktívni vo vlhkých dňoch a radi ste vonku a na lúkach a mokradiach. Pomôcť im môže len hrubé oblečenie, pretože repelenty proti komárom na otravné hryzavé muchy nezaberajú.
  3. Čierna muška – tento druh komárov pochádza z južného Nemecka a vyzerá podobne ako mucha domáca. Má jedovaté sliny, ktoré pri uhryznutí spôsobujú opuch a svrbenie. Koncentrovaný jed môže tiež spôsobiť horúčku. Použitie repelentu proti komárom účinne drží zvieratá na diaľku.
  4. Dub procesorový – malé húsenice sú aktívne iba v júni alebo júli, ale počas tejto doby môžu byť pre ľudí nebezpečné. Zvieratá majú jemné jedovaté chĺpky, ktoré pri kontakte s pokožkou vedú k vyrážke. Každý, kto vdýchne vlasy, musí počítať aj s problémami s dýchaním. Z tohto dôvodu sa s húsenicami každoročne bojuje o veľké plochy vo verejných parkoch. Najlepším spôsobom, ako chrániť okoloidúcich, je vyhnúť sa oblasti.

vošky sajúce ružový výhonok

Užitočný hmyz v záhrade

Nie každý hmyz je pre ľudí nepríjemným škodcom, niektoré z nich sú dokonca veľmi nápomocné, a preto by mali byť v domácej záhrade tolerované. Patrí sem napríklad lienka, ktorá spoľahlivo likviduje mšice vošiek, ale do záhrady patria aj čmeliaky a vznášadlá (okrem včiel). Opeľujú rastliny a zaisťujú hojné rozmnožovanie ovocných stromov, čerešní, jabĺk a mnohých ďalších rastlín.

Ak chcete pre zvieratá urobiť niečo dobré, môžete tiež pripraviť pár vetvičiek a vetvičiek pre užitočný hmyz, aby im poskytli domov. Vítaná je aj hromada kameňov zahriata slnkom alebo suchý kamenný múr. Vďaka prasklinám sú zvieratá dobre chránené pred počasím a v prípade potreby môžu klásť vajíčka. Užitočné je aj niekoľko voľne rastúcich rastlín v záhrade, napríklad žihľava. Slúži ako potrava pre húsenice motýľov.

Mimochodom, aj tí väčšinou nie príliš obľúbení pavúky sú nápomocné zvieratá – pretože ak si postavia pavučinu na priaznivom mieste, spoľahlivo zabezpečia zníženie komárov, ovocných mušiek a iných škodcov. Tí, ktorí sa napriek všetkému nevedia spriateliť s dlhonohými zvieratami, ich môžu jednoducho chytiť pohárom a vypustiť do voľnej prírody..

Banner - záhrada s krásnymi kvetmi a čmeliakom

Obrázok 2:109701659 – Človek robí kontrolu škodcov© WavebreakmediaMicro

Obrázok 3:89070392 – Morová rodina na večeri s osami© Obrázky RioPatuca

Obrázok 4:65920749 – vošky sajúce ružový výhonok© Floki

Obrázok 5:87914335 – Banner – záhrada s krásnymi kvetmi a čmeliakom© Floydine