Medvedí cesnak – liečivá bylina s mnohými zdraviu prospešnými vlastnosťami

Každý, koho zaujíma naturopatia, určite pozná divú jarnú bylinku, medvedí cesnak. Pre mnohých bylinkárov však zostáva neznámy. Je tiež trochu mätúce, že táto liečivá bylina má mnoho ďalších názvov, ako napríklad medvedí cesnak, čarodejnícka cibuľa, medvedí cesnak, pór lesný atď. Latinský názov je vždy rovnaký – Allinum Ursinum. Názov divoký cesnak pochádza pravdepodobne z toho, že medvede radi konzumujú túto burinu po dlhom zimnom spánku, aby si na jar načerpali nové sily. Medvedí cesnak je významná liečivá bylina, ktorá je známa už od staroveku a je tiež všestrannou potravinou. Starovekí Germáni, Kelti a Rimania oceňovali jeho zdravé vlastnosti. Bol to pre nich divoký pór s medvedou silou a mohol obnoviť ľudskú silu. Ak chcete aj vy ťažiť z tejto divokej jarnej rastliny, držte sa jej a čítajte ďalej. V tomto článku sa bližšie pozrieme na medvedí cesnak!

 Vďaka silnému cesnakovému zápachu sa medvedí cesnak nazýva aj medvedí cesnak.

Medvedí cesnak Medvedí cesnak má mnoho zdraviu prospešných vlastností Medicína z prírody

 Medvedí cesnak tvorí na tenkej stonke jemné biele kvety.

Medvedí cesnak, svieže zelené, lesklé listy, jemné biele kvety na tenkej stonke

  • Kde rastie medvedí cesnak a ako ho poznáte??

Medvedí cesnak rastie vo vlhkých listnatých lesoch, obľubuje humóznu pôdu a rýchlo sa šíri. Pór je vysoký asi 20 až 30 cm a ľahko ho spoznáte podľa tmavozelených, lesklých listov a drobných bielych kvetov. Listy sú kopijovité a rastú na tenkej stonke. Môžu sa zbierať iba do dvoch mesiacov na jar, od polovice marca do polovice mája. Obdobie kvitnutia medvedieho cesnaku trvá do polovice júna, kedy divá bylina tvorí semená. Všetky časti rastliny majú silný cesnakový zápach a štipľavú chuť.

Divoká liečivá rastlina má silnú vôňu cesnaku.

Medvedí cesnak, sýto zelené, lesklé listy, jemné biele kvety

opatrnosť! Medvedí cesnak je možné ľahko zameniť za silne jedovatú konvalinku, jesenný krokus a arum! Pri zbere listov medvedieho cesnaku buďte varovaní a opatrní.

Extra tip: Všetky časti rastliny medvedieho cesnaku sú netoxické, a to ako pre nás ľudí, tak aj pre domáce zvieratá, ako sú mačky a psy. Medvedí cesnak však môže byť jedovatý pre iné zvieratá, ako sú králiky a kone!

Zdravé zložky medvedieho cesnaku nájdete aj v cesnaku.

Medvedí alebo medvedí cesnak nájdete v listnatých lesoch, zelených listoch a bielych kvetoch na tenkej stonke

  • Čo divoký cesnak obsahuje a prečo je to zdraviu prospešná liečivá bylina?

Bujné zelené listy medvedieho cesnaku obsahujú množstvo dôležitých vitamínov a minerálov. Je tam napríklad veľa vitamínu C, železa a éterických olejov. Okrem toho je tam ľahko dostupný draslík, vápnik, horčík, mangán, fosfor a sliz. Je dobre známe, že vitamín C je obzvlášť dôležitý pre náš imunitný systém. Okrem toho chráni ľudské telo pred voľnými radikálmi. Medvedí cesnak tiež obsahuje fytochemikálie, éterické oleje a sírne aminokyseliny. Preto sa pór vyznačuje svojimi nespornými liečivými vlastnosťami.

Medvedí cesnak má údajne mnoho zdraviu prospešných a liečivých vlastností.

Medvedí cesnak alebo medvedí cesnak má mnoho zdraviu prospešných vlastností

Medvedí cesnak má antibakteriálny, krv prečisťujúci, znižujúci cholesterol a tráviaci účinok. Medvedí cesnak navyše posilňuje a tonizuje telo, čo je obzvlášť dôležité na jar. Pomáha pri nechutenstve, ateroskleróze, proti vysokému krvnému tlaku a kôrnateniu tepien, je dobrý pri bronchitíde a problémoch s gastrointestinálnym traktom. V nasledujúcom texte sa pokúsime zhrnúť jeho liečivé účinky:

  • Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam je medvedí cesnak prírodným antibiotikom proti patogénom;
  • Dokáže čistiť krv, a preto pomáha proti vysokému krvnému tlaku: Divoká liečivá bylina môže mať pozitívny vplyv na kôrnatenie tepien a cievnych usadenín a tým zlepšuje prietok krvi cievami. Vďaka tomu je medvedí cesnak obzvlášť nápomocný pri kardiovaskulárnych ochoreniach;

 Medicína z prírody!

V kuchyni je široko používaný liek z medvedieho cesnaku alebo medvedieho cesnaku z prírody

  • Vzhľadom na zlúčeniny síry obsiahnuté v divokom cesnaku má liečivá bylina údajne detoxikačné a protizápalové vlastnosti;
  • Divoký cesnak je údajne dobrý aj pri gastrointestinálnych ťažkostiach, ako je plynatosť a črevné choroby;
  • Je účinný aj proti rakovine.

Dnes sme informovali o divokej liečivej byline medvedí cesnak a jeho zdraviu prospešných účinkoch. Ak sa chcete dozvedieť aj o jeho použití v kuchyni, prečítajte si náš nasledujúci článok. Zostaňte zdraví a zistite viac o liečivých silách prírody!

Medvedí cesnak je v kuchyni široko používaný a pomáha nám zostať zdravý a živý!

Medvedí cesnak alebo medvedí cesnak, bohaté zelené listy plné zdravých surovín, sú v kuchyni široko používané