Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade – nádherné druhy a tipy na starostlivosť

Modrá je najvzácnejšia farba v prírode. Z približne 300 000 známych kvitnúcich rastlín na Zemi je iba 10% považovaných za modré. Botanici dokonca veria, že v skutočnosti v prírode nikdy nebola skutočná modrá a modrá, ktorú vidíme, nie je vôbec modrá. Súvisí to s tým, že v rastlinnej ríši taký pigment jednoducho neexistuje. Farby, ktoré sa zdajú byť modré, sú v skutočnosti variáciami fialovej a fialovej. Napriek tomuto vedecky dokázanému faktu nevnímame modré kvety ako purpurové alebo levanduľové, ale skôr ako modré. V nasledujúcich riadkoch vám preto predstavíme množstvo krásnych modrých jarných kvetov, ktoré môžete pestovať buď vo svojej záhrade, alebo len tak v kvetináči na balkóne..

Modré jarné kvety sú v prírode vidieť len zriedka

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade-nádherné druhy a tipy na starostlivosť krásne modré nezábudkové kvety

Hortenzie

Hortenzie sú nádherné, ľahko udržiavateľné, pútavé farebné a modré jarné kvety, ktoré napĺňajú záhradu alebo balkón sviežosťou a šťastím. Darí sa im na plnom slnku, ale popoludní si užijú aj čiastočný tieň. Hortenzie milujú vodu, a preto by ich pôda mala byť počas vegetačného obdobia vlhká, ale nie premočená.

Poloha a počasie samozrejme určujú, akú vlhkosť pôdy vaše rastliny potrebujú.

Vedeli ste, že farba hortenzie závisí od pH pôdy?

Modré jarné kvety v kvetináči a záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť o bledomodré hortenzie

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť hortenzie sú krásne modré

Larkspur (Delphinium)

Larkspurs zdobia záhradu na konci jari a leta kvetmi racemózy na vysokých stonkách, ktoré sa bežne týčia nad akoukoľvek inou záhradnou rastlinou. Potrebujete plné slnko, vlhkú, ale dobre priepustnú pôdu s neutrálnym až mierne zásaditým pH. Larkspurs sa musí pravidelne hnojiť počas celého obdobia kvitnutia. Dôležitou súčasťou starostlivosti o tieto krásne okrasné rastliny je orezanie prvých odkvitnutých kvetov začiatkom leta. Ak sa to urobí správne, delfínium bude opäť kvitnúť koncom leta až začiatkom jesene.

V dávnych dobách sa z larkových ostrohov vyrábalo modré farbivo

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť o modré Delphinium delphinium

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť delphinium delphinium

Chrpa (Centaurea cyanus)

Chrpy sú pekné a ľahko sa starajú o malé modré jarné kvety. Sú prekvapivo robustné a ako rezané kvety majú veľmi dlhú životnosť. Sú vynikajúcim doplnkom rustikálnych kytíc divokých kvetov. Ich nasýtená modrá farba je tiež veľkým prízvukom vo všetkých ostatných typoch kvetinových úprav. Chrpy priťahujú do vášho zelene opeľovače, ako sú včely a motýle, ako aj ďalší prospešný hmyz. Vo svojej záhrade potrebujete slnečné miesto s vlhkou, dobre odvodnenou a úrodnou pôdou.

Kvetinové hlavy chrpa sú jedlé

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť chrpa modrá lienka

Chutia ako uhorka a môžu byť skvelou a príťažlivou prílohou k šalátom

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť chrpa poľná modrá

Banánový bodliak (Echinops bannaticus)

Banátový bodliak je robustná trvalka s dokonale okrúhlymi, intenzívne modrými hlavami kvetov a dlhými stonkami. Napriek tomu, že ich kvety pôsobia pichľavo, sú skutočne dosť jemné a vyzerajú nádherne ako rezané kvety v kyticiach. Výraznú modrú farbu, ako aj sférický tvar je možné získať sušením na vzduchu. Banánový bodliak sa veľmi ľahko stará a tvorí celkom modrý kontrast do každej jarnej a letnej záhrady. Echinopom sa najlepšie darí na prudkom slnku, suchých a chudobných pôdach.

Globe thistles sú skutočné včelie magnety v záhrade

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť Echinops bannaticus guľovitý bodliak

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť modrý bodliak roztomilý

Hyacinty (Hyacinthus) a hroznové hyacinty (Muscari)

Hyacinty a hroznové hyacinty naozaj nepotrebujú predhovor. Sú to krásne, farebné a predovšetkým modré jarné kvety s výraznou sladkou a perzistentnou vôňou. Všetci ich poznáme a milujeme. Na jar je možné vidieť hyacinty všade – v parkoch, záhradách, v kvetináčoch a dokonca voľne rastúcich v lese. Ich výrazné kvetné hlavice strieľajú z cibule vysadenej na začiatku jesene. Vzhľadom na svoje relatívne krátke stonky sú hyacinty a hroznové hyacinty obdivované skôr v ich prirodzenom stave alebo v kvetináči, než by ich orezávali. Oba druhy vyžadujú na svoj rast plné slnko a stredne úrodnú pôdu. Je dôležité ich neprelievať.

Vo viktoriánskom jazyku kvetov modrý hyacint znamená poctivosť

Modré jarné kvety v kvetináčoch a na záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť o obyčajné hyacinty modré

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť Modré hyacinty z hrozna sú krásne

Panna v zelenom (Nigella damascena)

Takmer žiadna iná okrasná rastlina v Nemecku nemá toľko mimoriadnych a rozprávkových mien – Gretl v trvalkách, Gretchen v kríkoch, nevesta vo vlasoch, damašský čierny kmín, damašský rasca, záhradný čierny kmín, venušinaté vlasy a podobne. Nigella damascena má nádhernú bielu farbu. alebo modré kvety hore, obklopené jemnými, chĺpkami zrezanými listami. Čo sa týka starostlivosti, zrejme budete prekvapení, že deva v krajine dokáže prospievať takmer za každých podmienok a dokonca dokáže tolerovať aj malé zanedbávanie. Najlepšie sa však plní na plnom slnku a v úrodnej pôde.

Tieto kvety sú jednoročné, takže ich musíte každý rok znova začať zo semien

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť jungfer v zelenomodrej Nigella damascena

Vaše úsilie bude odmenené úchvatnou kvetinovou mágiou

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť jungfer v zelenej Nigella damascena modrá

Sibírsky kiks (Scilla siberica)

Sibírska vňať je jednou z prvých kvitnúcich rastlín tohto roku. Má krásne zvoncovité, prikyvujúce, modré kvety, ktoré priťahujú miestne včely a motýle. Najlepšie na Scilla siberica je, že sa neskutočne ľahko pestuje a je aj vytrvalý. Jeho malé cibuľky sa prekvapivo rýchlo množia pod zemou a môžu rýchlo premeniť holú lúku na očarujúce more modrých kvetov.

Bluestary tvoria malé kvety, ale na veľkej ploche

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť Sibírsky kvak, modrý, krásne malý

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť Sibírsky chobot Scilla siberica

Modré jarné kvety sú skutočnou vzácnosťou. Niekoľko druhov a odrôd kvetov, ktoré sú k dispozícii v tejto neobvyklej farbe, je však neuveriteľne pútavých a zapôsobí svojim jedinečným kvetinovým vzorom..

Tibetský mak (Meconopsis betonicifolia)

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť makový tibet

Nebeská modrá sláva (Ipomoea tricolor) nádherne rastie na balkóne

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť nebesky modrá ranná sláva

Capaster (Felicia amelloides)

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť Kapaster Felicia amelloides blue

Hořci (Gentiana)

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade - nádherné druhy a tipy na starostlivosť Holanci v modrom

Nezabudni na mňa (Myosotis)

Modré jarné kvety v kvetináčoch a v záhrade-nádherné druhy a tipy na starostlivosť Zabudnite na to, že nie sú krásne modré