Nápady na záhradný dizajn pre začiatočníkov – výsadba jedlých rastlín

nápady záhradného dizajnu jedlé rastliny záhradné nápady

Nápady na záhradný dizajn – 10 jednoduchých starostlivosti o jedlé rastliny pre začínajúcich záhradníkov

Myšlienka pestovania jedlých rastlín pokúša mnoho ľudí. Obrázky jedlých záhrad vytvárajú sviežu krajinu plnú skvelého mixu zeleniny, byliniek a kvetov. Donútia vás zastaviť sa a pozrieť sa na tieto.

Otázkou je jednoducho, čo pestovať. Nasledujúcich 10 typov rastlín je skvelých na začiatok

  1. reďkovka

nápady záhradného dizajnu jedlé rastliny reďkovky

Sú jednou z najrýchlejšie rastúcich zeleniny. V mnohých prípadoch ich môžete začať jesť už do dvoch týždňov. Môžu byť vysadené od začiatku jari do konca leta.

  1. Mrkva

nápady záhradného dizajnu jedlé rastliny mrkva mrkva

Dlhé a oranžové sú charakteristiky, ktoré sú s ním spojené. Dnešnú mrkvu ale možno vidieť v rôznych variáciách. Môžu byť dlhé a tesné, krátke a hrubé. Rovnako ako reďkovky, čoskoro si na nich budete môcť pochutnať. Do jedného mesiaca budete pripravení jesť.

Oveľa viac ako ostatné odrody vyžadujú voľnú, kamenistú a hrudkovitú pôdu. Len tak si môžu udržať tvar.

  1. šalát

nápady záhradného dizajnu jedlé rastliny zelený šalát

Pestovanie vlastných šalátov môže byť veľmi jednoduché. Existuje tiež niekoľko odrôd, ktoré rastú veľmi dobre v čiastočnom tieni, najmä keď je teplo. Šaláty pri teplom počasí zhorknú. To platí aj pre novšie odrody, ktoré boli vyšľachtené, aby sa vyhli svorníku.

Začnite s niektorými druhmi sypaného listového šalátu a zmiešajte ich s inými. Dobre by ste si vybrali s rukolou, čakankou, žeruchou a špenátom. Vznikne tak domáca šalátová zmes.

  1. Bylinky

nápady záhradného dizajnu jedlé rastliny korenie bylinky

Moje obľúbené bylinky sú tie, ktoré sa naozaj ľahko pestujú. Niektoré ako mäta sú podľa mňa povinnosťou pre každú záhradu. Stačí ich dať na konkrétne miesta a rozšíria sa po celej záhrade.

Väčšinu času odporúčam vysádzať vo formálnej jesennej záhrade a miešať s inými bylinkami. Tieto tiež úžasne rastú v nádobách na rastliny.

  1. Jahody

nápady záhradného dizajnu jedlé rastliny jahody

Chuť čerstvo natrhaných jahôd je dostatočným dôvodom na to, aby rástli. Ak tiež máte na pamäti, že sa budú hodiť do akéhokoľvek podnebia a že budú dobre rásť v akomkoľvek type kontajnera na rastliny, vrátane závesných, budú perfektné pre každého začínajúceho záhradníka. Odborné knihy obsahujú dlhý zoznam problémov, ktoré môžu nastať. Ale v skutočnosti väčšina ľudí zastáva názor, že sú bezproblémové.

  1. Fazuľa

nápady záhradného dizajnu jedlé rastliny fazuľa

Sú to základné potraviny, ktoré sú medzi záhradníkmi veľmi obľúbené. Patria sem aj zelené fazuľky. Vyberte si francúzsku fazuľu, pretože je pripravená na zber rýchlejšie a rastie nižšie v zemi. Prípadne sa môžete poobzerať po odrodách, ktoré ukazujú vlastnosti popínavých rastlín. Dajte ich vedľa všetkých druhov predmetov, aby sa ich vetvy mohli omotať okolo nich. Takýmto spôsobom môžete nechať rásť množstvo odrôd, ako sú suché fazule, lima, fazuľa štajerská, poľná a dokonca aj sója..

  1. paradajky

nápady záhradného dizajnu jedlé rastliny paradajky

Mnoho ľudí nepozná záhradu ako „jedlú“, ak nemá aspoň niekoľko paradajok. Môžete počuť veľa príbehov o rôznych problémoch. Patria sem biele mušky a strašne znejúce choroby. To by však nemalo znížiť vaše nadšenie. Mali by ste jednoducho hľadať kmene, ktoré sú celkom vhodné pre vaše podnebie. Nezabudnite, že máte na výber úplne odlišné odrody, medzi ktorými si môžete vybrať niečo dobré pre seba.

  1. Švajčiarsky mangold

nápady záhradného dizajnu jedlé rastliny mangold hryzenie kapusty

Táto rastlina sa pestuje veľmi jednoducho. Uprednostňuje chladné podnebie a zber trvá zhruba 60 dní. Je stále pripravený na zber aj v teplých obdobiach.

Môže sa pestovať oddelene alebo s inými jedlými rastlinami. To funguje obzvlášť jednoducho, ak zvolíte odrodu Bright Light.

  1. paprika

nápady záhradného dizajnu jedlé rastliny papriky

Paprika všetkých odrôd potrebuje teplé a horúce vegetačné obdobia, ale oplatí sa na ne počkať. Ak chcete jemnejšiu chuť, rozhodnite sa pre jemnejšie odrody a mnoho rôznych farieb. Môže to byť čokoľvek ako žltá, červená, fialová, zelená. Veľkosti môžu byť tiež veľmi odlišné.

Môžete dokonca pestovať odrody feferónky, ak sa vám to páči.

  1. cuketa

nápady záhradného dizajnu jedlé rastliny cuketa

Ak sa rozhodnete pre túto rastlinu, vedzte, že ju budete môcť jesť niekoľko týždňov, a potom celé leto.

Sú legendárni v tom, ako rýchlo môžu rásť a koľko produkujú. To isté platí pre všetky druhy tekvice. Objavujú sa kdekoľvek, kde semená prezimovali, vrátane hromád kompostu. Množstvo ovocia je často pôsobivé. Priestor, ktorý bude využitý, môže byť trochu problém.