Čo skutočne potrebujete pre terárium doma?

Terária sa v posledných rokoch etablovali ako absolútny trend v interiérovom dizajne a očakáva sa, že tento trend bude pokračovať. Je ľahké pochopiť, prečo sú teráriá v interiéroch stále obľúbenejšie a žiadanejšie. Predtým, ako ukážeme ich výhody, objasnime si to znova: terárium je v zásade malý skleník. Jedná sa o sklenené nádoby naplnené kvetmi a slúžia ako nádherný doplnok interiéru každého domu bez ohľadu na to, či je veľa alebo málo svetla. A ešte niečo obzvlášť dôležité: O rastliny terária sa dá veľmi ľahko starať, za predpokladu, že získajú správne množstvo svetla a vlhkosti. Než si teda vyberiete nádobu a naplníte ju teráriovými rastlinami, mali by ste sa rozhodnúť pre správne druhy rastlín pre vaše terárium. Pripravili sme pre vás 4 jednoduché kroky, ktoré vám musia pomôcť navrhnúť krásne a trochu pútavé terárium s vhodnými rastlinami..

V teráriu môžete usporiadať rôzne rastliny a postaviť ich na výslnie.

Dajte poháre s rôznymi rastlinami na výslnie doma v teráriu

 Terárium v ​​elegantnej sklenenej nádobe sa v miestnosti rýchlo stane veľkým pútačom pozornosti.

Terárium neobvyklého skleneného kontajnera skvele upúta pozornosť v miestnosti

  • Krok 1: Určte a vyberte umiestnenie a rastliny do terária

Každý, kto chce do svojho domova vo všetkých ročných obdobiach zaviesť zelenú nôtu, mu hneď napadne terárium. V tejto súvislosti predovšetkým vyvstáva otázka, kde by bolo možné umiestniť terárium. Poloha je obzvlášť dôležitá pre dobrý rast rastlín terária a vo všeobecnosti pre ich správny vývoj doma. Svetelná expozícia rastlín v konečnom dôsledku závisí od zvoleného miesta. Typ systému je zvyčajne určený osvetlením. To znamená, že pre svoje rastliny terária si môžete vybrať otvorený alebo uzavretý kontajner v závislosti od svetelných podmienok v miestnosti. Sklenené nádoby môžu mať navyše veľmi odlišné, niekedy až neobvyklé tvary – od guľatých cez polygonálne až po klasické kubické.

 Polygonálna sklenená nádoba plná rastlín terária elegantne zdobí parapet.

Terárium polygonálny sklenený kontajner zelené rastliny sukulenty na parapete

Kým otvorené terária umožňujú dostatočný prúd vzduchu, a preto sú vhodnejšie pre suché rastliny, napr. B. Sukulenty, uzavreté nádoby sú oveľa vlhkejšie. V tomto prípade myslite na papradie a mach, bude sa im tam úžasne dariť. Okrem toho nesmiete zabúdať, že vaše rastliny by mali mať v teráriu spoločný biotop. Podmienky však musia byť pre všetky rastliny rovnako dobré. Aby to bolo možné, mali by potrebovať podobnú úroveň svetla a vlhkosti. Na to musíte pri výbere rastlín terária myslieť.

 Vyberte si tie rastliny, ktoré majú rovnaké potreby svetla a vody.

Terárium má rovnakú potrebu svetla a vody

Len za tejto podmienky bude terárium úspešné.

Terárium s rovnakou potrebou svetla a vody

  • Najlepšie rastliny pre terárium doma v závislosti od svetelných podmienok:

Podľa tohto obzvlášť dôležitého kritéria rozdeľujeme rastliny do skupín a podskupín v závislosti od ich afinity k prirodzenému svetlu.

  1. Ak váš domov zaplavuje veľa jasného svetla, rozhodnite sa pre otvorené terárium so sukulentmi. Na tento účel si môžete vybrať jeden alebo viac druhov rastlín. K tomu sú vhodné napríklad tieto kvety: strom peňazí, izbovka a Flaming Käthchen.
  2. Ak do vašich miestností prúdi svetlo strednej sily, môžete si vybrať buď otvorené alebo uzavreté terárium. Do otvorených terárií so stredným svetlom sa odporúčajú napríklad tieto rastliny: trpasličí korenie, papraď (rôzne druhy), machová papraď a drobne rastúce druhy dracaena.

 Dobre vybrané rastliny terária sa dobre prispôsobujú vode a svetelným podmienkam.

Rastliny dobre vybrané v teráriu sa dobre prispôsobujú vode a svetelným podmienkam

Ale ak je uzavreté terárium lepšie zapísané do vášho interiéru a v miestnosti je aj stredne silné svetlo, potom sú pre váš domov vhodné nasledujúce rastliny: šťavel lesný, nízko rastúce palmy, perová špargľa a bobule.

  1. Nedostatok prirodzeného svetla v miestnosti

Či už žijete v byte s malými oknami alebo bez okien, alebo pracujete v kancelárii s neónovým osvetlením, môžete zariadiť uzavreté terárium s machom a udržať ho tak dlho pri živote. Existujú druhy machu, ktoré sa týmto podmienkam dobre prispôsobujú, alebo také, ktoré nepotrebujú prirodzené svetlo.

Starú a už nepoužiteľnú kanvicu na kávu je možné ľahko premeniť na terárium.

Krok 2: Vyberte si vhodný kontajner pre svoje rastliny terária

 

Potom, čo sme prediskutovali umiestnenie a najlepšie rastliny terária, je teraz na rade typ kontajnera. To spravidla závisí od potreby vody pre rastliny, ktoré ste vybrali pre svoje terárium. Rôzne druhy rastlín nakladajú s vlhkosťou rôzne, niektorým sa to vôbec nepáči. Preto tu platí nasledujúce pravidlo: Teráriám, ktoré majú v sebe málo vlahy, sa darí v otvorenej nádobe. A naopak – rastliny, ktoré dokážu v stonkách a listoch uložiť dostatok vlahy, rastú v uzavretej nádobe.

Málokto by sa zaobišiel bez takej nádhernej dekorácie parapetu

Terárium krásna dekorácia parapetu so zelenými rastlinami

Ale okrem toho existuje veľa rastlín, ktoré sa dobre prispôsobujú novým životným podmienkam, ale aj tie, ktoré sú príliš rozmaznané, nedokážu sa prispôsobiť a jednoducho odumrú.

 Do terária si doma určite vyberte vhodné a predovšetkým ľahko ošetriteľné rastliny!

Vyberte si pre svoje terárium doma ľahko ošetrujúce rastliny

To platí aj pre vzduchotechnické zariadenia. Pretože majú rôzne potreby, môžete ich skutočne držať v otvorenom alebo uzavretom teráriu. Stačí ovládať bežnú vlhkosť v miestnosti a zo svojich vzdušných rastlín sa môžete tešiť dlho.

Navrhnúť rastlinné terárium sami nie je vôbec ťažké!

Navrhnúť rastlinné terárium sami nie je náročná úloha

  1. Krok: Navrhnite si vlastné rastlinné terárium!

Bez ohľadu na sklenenú nádobu by ste mali začať vrstvou štrku alebo kameňov, ktoré potom budú ležať pod zemou. Umožníte tým správnu drenáž a vetranie rastlín, pretože teráriá nemajú otvory ani drenáže ako ostatné kvetináče.

 Štrk a drobné kamienky tvoria pre rastliny terária priepustný základ pre vodu.

Terárium štrk malé kamene priepustný základ pre rastliny

Pozor! Bez systému vrstiev skončíte v močiari, kde rastliny skôr alebo neskoro zhnijú a úplne odumrú.

Systém vrstvy terária, inak budú rastliny hniť

Vyhnite sa prelievaniu, ktoré môže viesť k hnilobe plesní a koreňov, a neotvárajte uzavreté terária, aby z nich každú chvíľu mohla unikať vlhkosť. Výnimkou sú mechové terária.

A uistite sa, že máte správnu pôdu pre svoje terárium. To znamená kaktusovú pôdu pre sukulenty, rašelinovú pôdu pre mach a profesionálnu zeminu pre ostatné rastliny..

Terárium môžete ozdobiť drobnými kamienkami a mušľami.

Ozdobte terárium malými kamienkami a škrupinami

  1. Krok: Dokončite úpravy terária

Do terária môžete pridať aj ozdobné prvky a vytvárať zaujímavé aranžmány. Len sa uistite, že nimi nezadusíte rastliny. Preto je lepšie postupovať podľa minimalistického princípu: menej je viac!

Náš redakčný tím dúfa, že sa vám bude páčiť navrhovanie vlastného terária!

 Terárium zdobia malé figúrky

Pridajte do terária malé figúrky ako šperky

… a dokonca to bude vyzerať vtipne!

Pridajte do terária malé figúrky

Táto malá pokladnička je v teráriu na správnom mieste!

Terárium malá pokladnička ako šperk

Stará žiarovka môže slúžiť ako uzavreté terárium.

Terárium uzavreté v žiarovke

 Zapojte svoju kreativitu a vytvorte niečo jedinečné!

Terárium robí v interiéri veľmi štýlové šperky

Terárium, ktoré ozdobí váš domov.

Terárium dizajn veľmi štýlové šperky v interiéri nápady