Od výsadby po kyticu tulipánov – ako sa správne staráte o tulipány?

“Táto kvetina nemá žiadny zápach, rovnako ako páv nemá pieseň.” Tulipán vďačí za svoju slávu predovšetkým svojim nádherným farbám, rovnako ako páv svojmu nádhernému periu. “ 

Odkiaľ pochádzajú tulipány do kytice tulipánov??

Aj keď je tulipán v súčasnosti považovaný za národný kvet Holandska, jeho skutočný pôvod možno nájsť v Ázii. Jej meno pochádza z perzského slova „dulband ” a doslova znamená „turban“. Nádherný jarný kvet sa dostal z Perzie do Turecka, kde sa rýchlo stal obľúbenou rastlinou islamských vládcov. Sultánove oči potešili mnoho pôsobivých, farebných kvetinových kobercov v slnečných záhradách paláca. V tejto úchvatnej atmosfére slúžili ako poutače pri jeho nespočetných gurmánskych jedlách. Tulipán sa v Európe preslávil až v druhej polovici 16. storočia, keď rakúsky veľvyslanec v Osmanskej ríši prvýkrát priniesol cibule tulipánov na Západ..

Vďaka svojej vysokej cene sa rastlina postupne stala symbolom bohatstva a ušľachtilého pôvodu. Pestovanie tulipánov bolo považované výlučne za výsadu aristokracie. Kráľ Ľudovít XVIII každoročne organizoval festival tulipánov vo Versailles, kde najslávnejší záhradníci vystavovali svoje chvályhodné kvety.

V Istanbule sa každoročne v apríli koná medzinárodný festival tulipánov

navštívte festival tulipánov v Istanbule

Výsadba tulipánov a správna starostlivosť o ne

Cibule tulipánov by ste mali zakopávať na jeseň – teploty by sa v ideálnom prípade mali pohybovať medzi 10 až 15 stupňami, takže koniec októbra by bol ideálnym obdobím na výsadbu. Po pôvodnom vykopaní by sa malo do pôdy pridať 30-40 cm hlboké organické hnojivo, rašelinový mach alebo iné látky bohaté na humus, potom by sa malo znova vykopať a napojiť..

Tulipány však neznášajú premokrenie, preto musí byť pôda priepustná! Hĺbka výsadby by mala byť 10-20 cm, vzdialenosť medzi jednotlivými cibuľkami tulipánov by mala byť aspoň 10 cm. Kvet potrebuje slnečné až čiastočne zatienené miesto a počas vegetácie by mal byť výdatne zalievaný.

Po odkvitnutí treba zhluky plodov oddeliť a nechať len stonky a listy. V závislosti od odrody tulipánov môžete žiarovky po období kvitnutia buď nechať v zemi a na zimu ich prikryť slamou. Alebo vykopte a uskladnite na tmavom, suchom a chladnom mieste.

Jarné kvety by mali byť vysadené koncom októbra alebo začiatkom novembra, pretože potrebujú chladné podnebie

Výsadba tulipánov na jeseň

Zasaďte tulipány a nechajte medzi nimi priestor

Tulipánová kytica – udržujte rezané kvety dlhšie čerstvé

  • Pred vložením tulipánov do vázy by ste mali ich stonky narezať ostrým nožom rovno a skrátiť ich asi o 2 centimetre – nožnice by v tomto prípade neboli obzvlášť dobrou alternatívou, pretože stonky stláčajú, a tým zásobujú kvetinu životne dôležitá voda.
  • Odstráňte spodné listy, aby voda zostala čo najdlhšie svieža a čistá a rastlina mohla všetku svoju energiu zamerať na kvitnutie. Najlepšie je vybrať sklenenú vázu, potom do tretiny naplniť studenú vodu a v prípade potreby po niekoľkých dňoch vodu vymeniť.

Zviažte čerstvú kyticu tulipánov spolu s láskou a trpezlivosťou

Odstráňte listy zo stonky a nakrájajte tulipány

  • Kombinujte s rôznymi farebnými kvetmi, ako sú vŕbové vetvičky, višne alebo japonské dule. V žiadnom prípade nedávajte dohromady tulipány a narcisy, pretože stonky narcisov vylučujú špeciálny hlien, ktorý má negatívny vplyv na ostatné kvety.!

Pussy wbs sú vynikajúcou kombináciou kytice tulipánov

kombinujte vŕbové vetvy s tulipánmi

  • Ak vodu predtým prevaríte, necháte vychladnúť a nakoniec pridáte 2-3 polievkové lyžice cukru a 1-2 kvapky kyseliny citrónovej alebo octu, budete si môcť užívať nádheru rezaných kvetov niekoľko dní. Tento postup sa odporúča aj pre narcisy, klinčeky a gladioly. V tomto prípade cukor slúži ako hnojivo, zatiaľ čo kyselina citrónová zabraňuje rozvoju a šíreniu baktérií.
  • Tulipánová kytica si môže udržať svoju čerstvosť sedem až desať dní. Pretože kvety môžu naplno rozvinúť svoju nádheru iba na chladnom a tienistom mieste chránenom pred prievanom, musíte ich večer vložiť do nevykurovanej miestnosti alebo omotať okolo stoniek noviny.!

 Jedinečná kombinácia jasných farieb, ktorá prináša do domu veľa atmosféry a robí na Veľkú noc radosť malým i veľkým

kytica tulipánov v sklenenej váze

Kytica tulipánov – vodu musíte pravidelne dopĺňať alebo meniť, pretože tulipány sú dosť smädné

kytica tulipánov poteší oči v dome

Nechajte jar rozkvitnúť priamo u vás doma!

sklenená váza na rezané kvety udržiava tulipány svieže dlhšiu starostlivosť

Kytica tulipánov je symbolom znovuzrodenia prírody

Udržujte rezané kvety-dlhšie-čerstvé-tipy-a-nápady

Vychutnajte si krásne a zaujímavé kytice tulipánov v našej galérii!

kytica tulipánov vo vode v sklenenej váze

jarná kytica s rezanými kvetmi tulipánov udrží starostlivosť o tulipány dlhšie

Skombinujte kvety a dajte ich doma

farebné tulipány v kvetinárstve

prepletať žltú a červenú

fialové tulipány s bielymi kvetmi

tulipány v košíku v útulnom domove

Udržujte tulipány čerstvé v jemných ružových rezaných kvetoch

dlhšie skladujte tulipány, udržujte rezané kvety čerstvé

Starajte sa o tulipány a užívajte si ich dlhšie

tulipány a káva ako prekvapenie

kombinovať rôzne kvety

na Veľkú noc odovzdať kyticu kvetov

Starostlivo sa starajte o kyticu tulipánov a užívajte si ju

rezané kvety uchovávajú čerstvé nápady