Popínavé rastliny – rýchlo rastúce a kvitnúce liany do vašej záhrady

Jar prichádza s typicky premenlivým počasím, niekedy opäť prší, niekedy silne svieti slnko. Napriek prchavému charakteru tohto ročného obdobia je práve teraz najlepší čas na starostlivosť o záhradu. Naše praktické rady pre úspešné záhradníctvo na jar vám môžu veľmi pomôcť pri dlhodobom plánovaní vašej vonkajšej plochy a jej redizajne teraz. Ale mysleli ste aj na úplne prírodnú dekoráciu fasády vášho domu alebo pergoly? Ak ešte nie, tak dnes sa s vami radi podelíme o niekoľko tipov v tejto súvislosti. V nasledujúcom článku sa chceme podrobne pozrieť na rýchlo rastúce a krásne kvitnúce popínavé rastliny a poskytnúť zaujímavé informácie a tipy na praktickú starostlivosť o tieto popínavé rastliny. Rýchlo rastúci lezci môžu pokryť holé múry a poškodené oblasti plotov a dodať vašej záhradnej krajine romantický nádych. Jeho kvety pútajú pozornosť, ale zvonku nevtieravo zdobia.

Nádherné kvety talianskeho plamienka (Clematis viticella) sú dobrou ochranou súkromia na starom plote.

Krásne popínavé rastliny plamienok taliansky

  • Popínavé rastliny, ktoré krásne kvitnú

Nasledujúce popínavé rastliny pre záhrady a terasy sme vybrali na základe dvoch dôležitých kritérií. Po prvé, všetky rastú pomerne rýchlo a ak sú vysadené teraz, môžu do leta pokryť veľkú plochu fasády vášho domu, splietať sa okolo pergoly alebo vyliezť na uzdu.

Samozrejme, musíte týmto rastlinám zaobstarať vhodný rámec, inak sa nebudú správne vyvíjať a málo prejavovať svoju prirodzenú krásu. Druhou charakteristikou výberu popínavých rastlín v tomto článku sú ich nádherné kvety. Ak by ste tieto rastliny mali vo svojej záhrade, tešili by ste sa z mora kvetov od jari do neskorej jesene. Kvitnú v rôznych časoch, takže ich kvitnutie môžete zažiť od júna do októbra. Niektoré vyžarujú jemnú vôňu a robia z vašej záhradnej oblasti miesto odpočinku, kde sa môžete cítiť uvoľnene až vzrušene. To všetko môžete zažiť s nádhernými popínavými rastlinami z nášho zoznamu!

13

 Od polovice júna do septembra tieto kvety v tvare trúbky visia na fasáde domu a vyžarujú svoju nádhernú vôňu všade navôkol.

Kvety ružové až fialové Fasáda domu nádherná vôňa

  • Najpopulárnejšie popínavé rastliny

Tu sú naše obľúbené medzi kvitnúcimi popínavými rastlinami. Ich prirodzené tvary a farby sú také pôsobivé, že v záhrade skutočne upútajú pozornosť. Tieto popínavé rastliny môžete použiť aj na to, aby váš vonkajší priestor získal sofistikovaný vzhľad a celé mesiace obdivoval jeho prírodnú krásu.

Malé biele kvety popínavej hortenzie sú ozdobou záhrady.

malé biele kvety popínavé hortenzie zdobia záhradu

  • Popínavá hortenzia (Hortensia petiolaris)

Lezecká hortenzia je dekoratívny popínavý ker, nenáročný na starostlivosť a odolný. Pôvodne z Ďalekého východu je táto hortenzia dnes rozšírená v krajinách ako Japonsko, Taiwan a Kórea. Ak chcete túto prírodnú krásu vo svojom vonkajšom areáli, obdobie od marca do polovice mája je najvhodnejším obdobím na jej výsadbu. Lezecká hortenzia preferuje chladné a tienisté miesto, perfektne sa jej darí v humóznej pôde. Je ideálny na ozelenenie akejkoľvek severnej steny malým slnečným žiarením. Jeho malé, biele kvety majú sladkastú arómu, objavujú sa v máji a obdobie kvitnutia trvá do konca júla, na určitých miestach až neskôr, v závislosti od klimatických podmienok. Na jeseň ich listy zožltnú a sú opäť veľkým pútačom pozornosti. Príroda nám ukazuje svoju najkrajšiu stránku s popínavou hortenziou.

 Pekné, ale jedovaté! Vyhnite sa dokonca kontaktu pokožky s horolezeckou trúbkou, pretože všetky jej časti sú jedovaté!

Popínavé rastliny

  • Horolezecká trúbka (kempy)

Lezecká trúbka je známa aj ako trúbkový kvet alebo trúbkový navijak. Je to trvácna popínavá rastlina s lievikovitými alebo trúbkovitými kvetmi, preto nesie už spomínané názvy. Máme dva známe druhy, americký a čínsky kvet trúbky, ale často medzi nimi nájdete kríženca. Tieto popínavé rastliny lahodia oku jasnými farbami kvetov, ktoré zdobia záhradu od augusta do neskorej jesene. Paleta farieb je široká – od tmavo ružovej po oranžovú a šarlátovú až po tmavočervenú. Aby ste mohli vo svojej vlastnej záhrade obdivovať kvety popínavých trúbok, musíte im najskôr vybrať teplé a slnečné miesto. Nemajú radi tieň, ale rovnako dobre sa im darí v neutrálnej ako vo vápenatej a kyslej pôde. Kvet trúbky neznesie dlhé obdobia sucha, preto ho musíte v lete pravidelne polievať.

Extra tip: Buďte opatrní pri starostlivosti o kvety trúbky. Všetky časti týchto krásnych popínavých rastlín sú jedovaté, preto sa odporúča vyhnúť sa akémukoľvek hlavnému kontaktu s ich listami a kvetmi!

More kvetov vistérie sa zvyčajne objavuje v apríli, najmä keď počasie spolupracuje.

Wisteria wisteria veľké kvetinové klastre jemne purpurové

  • Vistéria (Wisteria sinensis)

Vistéria je nám známa aj ako vistéria. Toto je nepochybne jedna z najobľúbenejších popínavých rastlín medzi Nemcami. Vistéria pôvodne pochádza z východnej Ázie, teraz je veľmi populárna aj v Severnej Amerike. V tejto krajine sú rozšírené dva druhy, Wisteria sinensis a floribunda. Ich kvetinové zväzky sú veľmi atraktívne v bielej, purpurovej alebo svetlo ružovej farbe a slúžia ako najlepšia dekorácia na stenách domov, pergolách alebo iných podporných pomôckach. Vistárie si vyžaduje veľa starostlivosti. Krásna rastlina má rada slnečné a teplé miesto, ale nie je obzvlášť citlivá na mráz. Vistéria nekvitne v tieni ani v polotieni. Aj keď budú zasadené, budete musieť niekoľko rokov počkať, kým uvidíte jemné farby ich kvetinových zväzkov. Vistéria v prvých rokoch nekvitne. Rád sa stočí a môže dorásť až do výšky 15 m. Aby ste sa o ňu správne starali, musíte horolezca zastrihnúť dvakrát ročne.

Extra tip: Pozor! Všetky časti rastliny vistárie sú jedovaté, najmä semená a lusky!

 Plamienok kvitne od jari do neskorej jesene.

Krásne kvitnúce popínavé rastliny Clematis

  • Plamienok

Chceme zaradiť krásneho plamienka do nášho zoznamu najobľúbenejších popínavých rastlín. Rastie rýchlo a dokonca ukazuje svoje jemné kvety celé mesiace v záhrade alebo na balkóne. Na celom svete je známych asi 300 druhov plamienkov. Predávame tiež rôzne druhy týchto popínavých rastlín, napríklad tie s veľmi veľkými kvetmi a ďalšie so slabým rastom. Môžete sa sami rozhodnúť, ktorá odroda bude pre váš vonkajší priestor tá správna. Od mája do októbra kvitne množstvo hybridov. Kvety môžu byť zafarbené na bielo, ružovo alebo purpurovo a ozdobia vašu záhradu až do neskorej jesene. Táto popínavá rastlina je považovaná za nenáročnú na starostlivosť, nemá vysoké nároky na pôdu a poveternostné podmienky. Všetky odrody však treba odrezať, napríklad pri Clematis alpina a Clematis montana, najlepšie bezprostredne po odkvitnutí. Existujú odrody klematisu, ktorým sa vo vani veľmi dobre darí a môžu skvele ozdobiť váš balkón alebo terasu, od jari do neskorej jesene!

 Prstnatému Akebie sa stále hovorí čokoládové víno.

Kvitnúce popínavé rastliny

Toto je len niekoľko našich obľúbených medzi rýchlo rastúcimi, krásne kvitnúcimi popínavými rastlinami. Prejdite nadol a vychutnajte si prírodnú nádheru iných menej alebo viac známych viníc.

 Mesačný kvet (Ipomoea alba) otvára svoje jemné biele kvety iba v noci, od západu slnka do východu slnka, a šíri očarujúcu arómu.

Horolezectvo bielych kvetov mesačného kvetu

 Hviezdny jazmín (Trachelospermum jasminoides) je voňavý, stále zelený vinič.

Kvitnúce popínavé rastliny, hviezdicový jazmín

 Skutočný chmeľ (Humulus lupulus) nielen dobre vyzerá, ale používa sa aj pri varení piva.

Popínavé rastliny skutočného chmeľu

Zvlášť oceňujeme dekoratívny charakter fazule hyacintovej, aj keď je považovaná za jedlú v Ázii a Afrike.

Kvitnúci horolezec fazuľa hyacint dekoratívna postava

 Listy väčšiny popínavých rastlín sú na jeseň jasne sfarbené a v záhrade krásne pútajú oči.

Popínavé rastliny pestrofarebných listov jesenné krásne záhrady