Portrét zelených izbových rastlín čistiacich vzduch

Všetci máme svojich obľúbených medzi zelenými spolubývajúcimi vo svojich domovoch. Téma izbových rastlín a starostlivosť o ne zaujíma aj väčšinu našej redakcie, a preto sme sa dnes rozhodli napísať o nej ďalší článok. Tentokrát sme sa podrobne pozreli na 9 zelených izbových rastlín čistiacich vzduch, ktoré nielenže plnia čisto dekoratívne funkcie doma, ale slúžia aj ako dokonalé čističky vzduchu. Áno, v nasledujúcom texte vám ukážeme tieto izbové rastliny, ktoré sú najlepším spôsobom čistenia vzduchu v interiéri. Tieto nás vždy očarujú svojim zeleným olistením a je ľahké sa o ne starať zároveň.

 Izbové rastliny na čistenie vzduchu pre váš domov

Izbové rastliny na čistenie vzduchu, dobré usporiadanie, veľa zeleného čistého vzduchu v miestnosti

Je dobre známe, že počas fotosyntézy všetky rastliny uvoľňujú kyslík a osviežujú vzduch okolo seba. Existujú však špeciálne druhy rastlín, ktoré môžu dokonca vyčistiť vzduch v interiéri doma. Štúdia NASA zistila, že niekoľko izbových rastlín, ktoré nazývame bežnými a nenáročnými, má túto pozoruhodnú vlastnosť.

V skutočnosti môžu zo vzduchu odstrániť karcinogénne chemikálie, ako je benzén a formaldehyd, a urobiť tak vnútorný vzduch oveľa čistejším. Izbové rastliny čistiace vzduch navyše prinesú do vášho domova zelenú a ešte viac zútulnia atmosféru. S týmito zelenými spolubývajúcimi môžete vytvoriť krásnu vnútornú záhradu aj so šikovným aranžmán. Možno to vaše štyri steny presne potrebujú, však??

 Usporiadajte svoje obľúbené tak, aby kedykoľvek potešili vaše oči.

Číslo jedna medzi izbovými rastlinami čistiacimi vzduch!

Papraď číslo jedna izbové rastliny čistiace vzduch veľa sviežej zelene

  • Paprade – najobľúbenejšie izbové rastliny v Európe

Paprade sú „starí priatelia“, rastú na Zemi približne 400 miliónov rokov. Dnes sa im rovnako dobre darí v interiéri aj exteriéri. Bujná papraď v kvetináči vyzerá rovnako dobre ako jej zelený sused vonku na záhradnej posteli, kde sa zmení na nesporný pútač očí. Tieto vždyzelené rastliny uprednostňujú tienisté miesto, kde sa slnko objavuje len zriedka. Hrniec s papradím je často na chodbe, ale aj v obývačke a spálni, kde sa rastlina cíti naozaj dobre. Parohová papraď (Platycerium) sa dobre hodí na zavesenie košov a môže krásne ozdobiť každú kúpeľňu. Teplota v miestnosti by mala byť medzi 16 a 22 stupňami C. Papradie dokáže zo vzduchu odstrániť viac formaldehydu než ktorákoľvek iná rastlina. To z nich robí najlepšie čističky vzduchu medzi izbovými rastlinami.

Papraď má rád vlhké a tienisté.

Izbové rastliny čistiace vzduch papraď sú v interiéri vonku svieže zelené

Paprade sú typické izbové rastliny s jednoduchou údržbou, ktoré do domu vnesú silnú zelenú nôtu s minimálnou starostlivosťou a úsilím. Pre tieto izbové rastliny by ste podľa odborníkov mali urobiť iba to, že ich budete pravidelne polievať, listy rosiť postrekom bezvodou vodou a z času na čas ich odstrihnete. Niektoré druhy papradí, napríklad Venushaar (Adiantum), prerušili v zime obdobie odpočinku, aby nasledujúcu jar opäť prekvapili sviežim trávovo zeleným olistením. Vyberte si druh papradia, ktorý máte najradšej a vychutnajte si čistý vzduch doma.

Palmy sú tiež izbové rastliny čistiace vzduch, potrebujú teplé miesto.

Palma v črepníku izbové rastliny čistiace vzduch v teple

  • Palmy sú vždy zelenými odleskami v miestnosti

Niektoré druhy paliem sú u nás veľmi obľúbené a často sa kupujú v kvetinárstvach. Viete napríklad o druhoch, ktoré zostávajú malé, ako je palma horská (Chamaedorea) alebo dávate prednosť palme zlatistej alebo paličke (Raphis)? Vytvorte si doma dobré životné podmienky pre svoju obľúbenú palmu a poďakuje vám to množstvom zelene. Teplota v miestnosti by mala byť medzi 15 a 22 stupňami C. Malo by byť teplo a vlhko, pretože palma to má rada. Vyberte si slnečné miesto pre zelenú krásu. Pravidelne ich zalievajte a prihnojujte hnojivom s pomalým uvoľňovaním. Za týchto podmienok a s malou starostlivosťou každá dlaň dobre prospieva a môže tiež vykonávať vynikajúcu funkciu čistenia vzduchu.

 Nádherná zelená dekorácia, ktorá čistí vzduch v miestnosti.

Izbové rastliny čistiace vzduch veľa zelenej nádhernej dekorácie

 Majte doma aj gumovník?

Vzduchom čistiace izbové rastliny gumovník krásna postava v kvetináči zelené listy

  • Gumovník a dračie strom sú veľmi dobré domáce čističky vzduchu

Ak je vaša domáca kancelária väčšinu dňa v tieni a vyzerá dosť tmavo, môžete atmosféru osviežiť zelenými rastlinami. Gumový alebo dračý strom tam určite zavedie požadovanú zelenú notu. Alebo chcete mať dve izbové rastliny čistiace vzduch súčasne? Žiadny problém, obaja rastú trochu pomaly, ale dobre sa im darí s malým slnkom a malou starostlivosťou z vašej strany. Sú teda vhodné aj pre začiatočníkov do rastlín!

 Príroda je najväčší umelec, o čom svedčia izbové rastliny čistiace vzduch.

Izbové rastliny čistiace vzduch gumovník zelené listy mierne lesklé

Listy gumovníka (Ficus elastica) sú sviežo zelené a mierne lesklé. Rastlinu treba pravidelne polievať a prihnojovať raz za dva týždne. Dračí strom (Dracaena) tiež zaisťuje veľa prírodnej estetiky. Je nám známych asi 50 poddruhov. Tieto je možné ľahko rozlíšiť v závislosti od tvaru a farby listov. Všeobecne sa dá povedať. Všetky sú zelené, ale majú biele, červenkasté alebo svetlo zelené okraje. Kaučukovník a dračí strom sa veľmi ľahko starajú o izbové rastliny, osviežujú a čistia vzduch v miestnosti a vždy priťahujú pozornosť svojim nádherným olistením.

Každý druh Dracaena je pútavý!

Brečtan šplhá na fasády domov a záhradné ploty a mení sa na skutočnú pútavosť.

Izbové rastliny čistiace vzduch brečtan popínavý vo vnútri vonku

  • Brečtan a brečtan sú obľúbené aj ako izbová rastlina na čistenie vzduchu

Brečtan má schopnosť dobre stúpať, a preto sa často používa vo vonkajších priestoroch na starú zelenú výzdobu fasád domov a záhradných plotov. Ale tiež ako izbová rastlina čistiaca vzduch, je ideálna pre štyri steny. Doma nenáročná izbová rastlina zdobí steny a čistí vzduch v miestnosti. Dva v jednom, nie je to skvelé? Vyberte mu slnečné alebo čiastočne zatienené miesto a brečtan vás každý deň poteší nádherne tvarovanými listami a umožní vám cítiť prírodu zblízka! Ďalšie informácie o brečtane nájdete aj na našom webe kliknutím sem alebo sem. Alebo možno na oboch odkazoch?

Vedeli ste, že brečtan je jednou z izbových rastlín na čistenie vzduchu?

Izbové rastliny čistiace vzduch Efeutute krásne listy mierne pruhované biele žlté svetlo zelené

Keďže sme na brečtane, napíšme si tiež pár slov o brečtane (Epipremnum pinnatum). Táto trochu bylinná izbová rastlina čistiaca vzduch tiež rada šplhá a pri dobrej starostlivosti dokáže vytvárať výhonky dlhé až 10 m. Ich listy majú tvar srdca a krátke stonky. Často sú jemne vzorované s bielymi alebo žltkastými pruhmi. Tieto vždy upútajú pozornosť! Efeutute dokáže čistiť vzduch v miestnosti, je nenáročný na starostlivosť a je krásny. Zalievajte pravidelne a dbajte na to, aby bola pôda v kvetináči vždy vlhká. Radosť pre oči i dušu budete mať teda každý deň!

Jediný list – očarujúca krása, ktorá okrem toho, že sa používa ako dekorácia, slúži aj veľmi praktickým účelom doma.

Jednokrídlová jemná biela kvetina čistiaca vzduch izbových rastlín krásna dekorácia miestnosti

  • Mierová ľalia – kvitnúca kráska čistí vzduch v miestnosti

Ľalia mierová je jednou z najobľúbenejších izbových rastlín Nemcov. Dokáže ozdobiť každú izbu a svojimi jemnými bielymi kvetmi nenechá nikoho ľahostajným. Ľalia mierová sa často nazýva jeden list, v latinčine sa nazýva Spathiphyllum. Rastlina vyžaruje veľa prírodného šarmu a priťahuje pozornosť. Jeho biele kvety sú na jednej strane veľmi jemne tvarované, na druhej strane vytvárajú výrazný kontrast k tmavozelenému lístiu. Ľalia má rada teplé prostredie s teplotami medzi 15 až 25 stupňami C. Táto rozkvitnutá kráska nesmie byť vystavená priamo oslnivému slnku, dáva prednosť tienistým až čiastočne zatieneným miestam. O jeden list sa ľahko staráte, ale potrebuje dostatok vody, pretože rastlina potrebuje veľa vody a vlahy. Okrem toho bude zvlhčovať a čistiť vzduch v miestnosti. Mierová ľalia sa perfektne hodí do kancelárie, kde rozhodne sekne jemnej postave.

Peace Lily – ideálna pre kanceláriu aj domov!

Izbové rastliny na čistenie vzduchu Peace Lily ideálne pre kanceláriu a domácnosť

Extra tip: Pozor! Listy ľalie pokojnej môžu byť jedovaté pre domáce zvieratá a batoľatá! Je lepšie držať ich mimo krásnej rastliny!

 Chryzantéma v kvetináči prináša prírodu do domu!

Izbové rastliny čistiace vzduch Chryzantéma v kvetináčoch Vneste do domu prírodu

  • Chryzantémy a gerbery v kvetináči nám ukazujú nádherné kvety

Chcete vo svojej obývačke trochu viac farieb? Potom dajte do hrnca chryzantémy a gerbery. Tieto typické záhradné rastliny sa darí aj vnútri v debničkách, vaniach alebo kvetináčoch. Očarujú svojimi krásnymi a farebnými kvetmi a rýchlo sa v miestnosti zmenia na svetlá. Tieto izbové rastliny majú navyše schopnosť zbaviť vnútorný vzduch znečisťujúcich látok a urobiť ho oveľa čistejším. Obe prírodné krásy potrebujú chladnú miestnosť, teploty okolo 18 stupňov C a malú údržbu. Musíte ich však pravidelne polievať a prihnojovať. Potom svoje krásne kvety ukážu chryzantémy a gerbery.

Toto sú naše najobľúbenejšie izbové rastliny na čistenie vzduchu. Už ste si vybrali ten svoj??

Chryzantémy v kvetináčoch sú nielen krásne, ale aj čistia vzduch v miestnosti.

Chryzantémy v kvetináčoch izbové rastliny čistiace vzduch krásny pohľad zelené listy oranžové kvety

 Určite potrebujete dracaena!

Krásne zelené izbové rastliny dracaena dračieho stromu čistiace vzduch v interiéri čistia

 Efeutute je tiež skvelý v rustikálnom interiéri.

Izbové rastliny na čistenie vzduchu Efeutute vpíšte do rustikálnych interiérov

O izbové rastliny čistiace vzduch sa poriadne starajte a budú vám za to vďačné.

Udržujte izbové rastliny na čistenie vzduchu správne doma, zalievajte a hnojte