Postavte si bylinkovú špirálu vo vlastnej záhrade!

bylinková špirála veľké okrúhle riečne kamene zalievajúca pôda

Aké sú výhody bylinkovej špirály??

Bylinková špirála, známa aj ako bylinkový slimák, je už nejaký čas veľmi obľúbeným záhradným dizajnom, ktorý často používa mnoho návrhárov a záhradníkov. Siaha až k názvu Austrálčana Billa Mollisona. Vymyslel to v 70. rokoch minulého storočia. Pieskové vzory domorodcov slúžili ako inšpirácia.

Na prvý pohľad vyzerá špirála veľmi jednoducho a človek sa čuduje, čo by vlastne mala robiť. Tajomstvo nespočíva ani tak v tvare, ale predovšetkým vo výške. S výstavbou bylinkovej špirály môžete veľmi efektívnym spôsobom pestovať rastliny na malej ploche, ktorej sa bude dariť v rôznych klimatických podmienkach. To sa do značnej miery dosahuje nepretržitým stúpaním a zmesou pôdy a piesku.

Špirálovitý tvar vyrobený z prírodných kameňov a mulča

bylinková špirála prírodné kamene mulčovacia záhrada

Bylinková špirála zvyčajne začína malým jazierkom, ktoré vytvára vlhkú mikroklímu. Potom nasleduje stredná časť – normálna zóna. Rastové podmienky tu zodpovedajú zemepisným šírkam v strednej Európe. Bylinkám, ktorým sa tu darí, je napríklad petržlen, estragón, oregano, bazalka alebo koriander. Hneď na vrchole špirály je takzvaná suchá zóna. Zem je tu chudobná a priepustná s vysokým obsahom piesku. V stredomorskej oblasti je mikroklíma. Mali by ste tu zasadiť bylinky ako tymian, rozmarín, šalvia alebo levanduľa.

Krásne bylinkové kráľovstvo pred domom

bylina špirálová kamenná stena mulčovacie kamienky

Teraz vyvstáva otázka, ako je taká bylinková špirála postavená? Toto samozrejme nie je čierna mágia. Ale naopak. Je to pomerne jednoduchá záležitosť, že každý môže uspieť. Postupujte podľa našich pokynov a vytvorte si svoju krásnu bylinkovú špirálu!

1. krok

V prvom rade si musíte šikovne vybrať miesto pre špirálu v záhrade. Najlepšie je zvoliť slnečné miesto, pretože bylinky spravidla potrebujú dostatočné teplo a veľa svetla. Na špirálu vysokú asi 80 cm by ste mali naplánovať systém, ktorý má minimálny priemer asi tri metre. Pomocou kolíkov a šnúrky označte obrys špirály. Hovorí sa, že má tvar slimáka a je otvorený na juh.

2. krok

Teraz vykopajte Zem v tejto oblasti – zhruba tak hlboko ako špachtľu. Ak chcete postaviť jazierko, tak v tejto oblasti vyhĺbte zeminu hlbokú asi 40 cm.

Zakrivené, organické tvary

bylinková špirála prírodné kamene zalievajúca pôda v tvare slimáka

3. krok

Položte štrk základ a postavte sadrokartón. Aby bol základ dostatočne stabilný, mal by mať hrúbku najmenej 10 cm. Na to položte prvý rad kameňov vo forme špirály. Najlepšie je nepoužívať maltu, ale namiesto toho položiť suchú kamennú stenu. Prírodné kamene hrubé ako päsť sú na takúto stavbu ako stvorené. Ale môžete použiť aj tehly, riečne kamene alebo väčšie kamenné dosky. Výhodou sadrokartónu je jeho prirodzenosť. Hmyz a malé plazy sa môžu pohodlne usadiť v kĺboch ​​a vytvoriť mini ekosystém.

4. krok

Vyplňte oblasť špirály hrubým drveným kameňom. Hrúbka vrstvy by mala v jadre dosiahnuť asi 50 cm. Potom špirálu krok za krokom budujte, až kým nedosiahne výšku približne 80 cm.

Tenké kamenné dosky sú tiež ideálne pre špirálové konštrukcie

bylinkové špirálové kamenné dosky v tvare slimáka

5. krok

Samotná náplň je tiež vec sama o sebe. V žiadnom prípade by ste nemali používať iba záhradnú pôdu. Pokiaľ ide o oblasť rybníka, zmiešajte pôdu s kompostom. Obsah kompostu klesá a množstvo piesku sa zvyšuje. Stredné pásmo pozostáva hlavne zo záhradnej pôdy s malým kompostom a veľmi malým množstvom piesku. Najvyššia suchá zóna obsahuje polovicu piesku a polovicu záhradnej pôdy. Ideálne pre bylinky, ktoré majú radi teplejšie a suchšie.

Krok 6 Teraz zostáva iba to, aby ste zasadili požadované bylinky a dodali svojmu špirálovitému šťavnatému životu. Bylinkové špirály sú nielen praktické a funkčné, ale pôsobia aj veľmi prirodzene a symbolizujú večný vývoj, tvorbu a reinkarnáciu. S takouto konštrukciou v záhrade dosiahnete všetky tieto aspekty jediným ťahom a budete mať so sebou vždy čerstvé bylinky pre vaše chutné pokrmy.  Ak chcete, môžete použiť aj strešné tašky bylinková špirálová strešná krytina Bylinková špirála vyzerá ešte prirodzenejšie s drevenými kockami   bylinková špirála drevené bloky divoké Obdĺžniková alternatíva z drevených dosiek bylinková špirála drevené taniere obdĺžniková drevená krabička Alebo máte radšej pletenú verziu z vŕby bylinková špirála mini špirála tkaná vŕba Okrúhle riečne kamene pôsobia veľmi elegantne    bylina špirála prírodné kamene biele tehly okrúhle riečne kamene Ak si stále vyberiete maltu bylinková špirála červené tehly rozmarín petržlenová vňať jahody Gabiónová bylinková špirála nie je tiež zlý nápad bylinkové špirálové kamene gabion Ozdobte svoju špirálu sochami a figúrkami podľa vlastného výberu!   bylinková špirálová kamenná stena okolo sochy Budhu