Rastlina konefloweru – užitočné informácie a tipy na starostlivosť o letné kvitnúce kvety

V horúcich letných dňoch všetci radi nosíme pekný slnečný klobúk, ktorý chráni našu hlavu pred škodlivými UV lúčmi. Pojem slnečný klobúk však neznamená len štýlový doplnok. Profesionálni záhradníci v nemecky hovoriacich krajinách okamžite spoznajú nádhernú a užitočnú rastlinu slnečného klobúka. V niektorých oblastiach Nemecka a Rakúska je okrem iného známy ako slnečný klobúk alebo ježková hlava. V supermarkete, najmä v oddelení čaju, vždy nájdete latinský výraz – echinacea. V dnešnom článku by sme sa s vami chceli podeliť o niekoľko dôležitých tipov starostlivosti, ako aj o skutočnosti, ktoré stojí za to vedieť o rastline konefloweru. Môžete sa teda tešiť na toto letné kvitnutie vo vlastnej záhrade, na balkóne alebo v obývačke.

Podobnosť so slnečným klobúkom je nespochybniteľná

Rastlina koneflowera - stojí za to vedieť a starať sa o tipy o krásnom kvete letného kvetu echinacea

Echinacea kvitne veľmi intenzívne a počas jednej sezóny tvorí malé kríky

Coneflower plant - stojí za to vedieť a tipy na starostlivosť o letné kvitnúce biele krémové kvety echinacea

Zaujímavé fakty, ktoré stojí za to vedieť o rastline chrpa

Echinacea pôvodne pochádza z východnej a strednej Severnej Ameriky, ale teraz sa pestuje aj v Európe a Ázii. Je trváca, odolná voči suchu a veľmi prispôsobivá, takže sa jej darí v našich záhonoch aj v kvetináčoch. Za ideálnych podmienok starostlivosti dosahuje Echinacea počas vegetačného obdobia maximálnu výšku až 150 cm vrátane hlavy kvetu. V závislosti od druhu a odrody kvitne od mája do októbra atraktívnymi, dlhotrvajúcimi, často voňavými kvetmi, ktoré pripomínajú slnečníky alebo drobné slnečnice. Okrúhle kvetné hlavy obsahujú malé ostne, od ktorých si kvet vyslúžil aj latinský názov Echinacea. Botanici sa domnievajú, že názov je odvodený od výrazu Echinoidea, ježovka.

Celé leto je koneflower prírodným magnetom pre včely, motýle, vznášadlá a ďalšie nektár milujúce opeľovače v záhrade. Hneď ako hlavy kvetov zhnednú, môžete v nich zozbierať semená alebo nechať rastlinu, aby sa sama rozmnožovala.

Naplánujte si vonkajšie priestory vhodné pre opeľovače

Rastlina koníka - zaujímavosti a tipy na starostlivosť o letný kvet žltého motýľa

Dizajn letnej terasy, ktorý si zamilujete

Coneflower plant - Zaujímavé fakty a tipy na starostlivosť o všetko, čo súvisí s letnými kvetmi, okrasnými rastlinami a nápadmi na balkón

Biodiverzita a medicína

V skutočnosti rastlina čapíka nie je ani jeden botanický druh, čo v skutočnosti znamená rod s desiatimi rôznymi druhmi, z ktorých každý má množstvo rôznych odrôd. Vo veľkých záhradných centrách a internetových obchodoch už nájdete odrody Echinacea s bielymi, purpurovými, červenými, žltými, oranžovými, dvoj a viacfarebnými okvetnými lístkami.

Echinacea patrí do jednej z druhovo najbohatších botanických rodín, slnečnice, a preto je v tesnom spojení so slnečnicami, nechtíkom, arnikou, harmančekom a mnohými ďalšími okrasnými a úžitkovými rastlinami. Ak porovnáte fotografie týchto kvetov, môžete okamžite vidieť ich podobnosti.

Rovnako ako u vyššie uvedených „príbuzných“, aj liečivé účinky rastliny chrpa dobre známy už od staroveku. Listy, kvety, miazga a výťažky z druhov Echinacea purpurea, pallida a angustifolia sa používajú na infekcie dýchacích ciest alebo močových ciest, na zle sa hojace rany a na prevenciu prechladnutia. Čaj z echinacey, ako aj mnohé lieky a doplnky stravy, sú už dostupné vo všetkých lekárňach a drogériách za nízke ceny. Zostávajúcich sedem druhov Echinacea nedostáva rovnaké účinné látky, a preto sa pestujú predovšetkým ako okrasné rastliny a rezané kvety..

Už pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky si vážili Echinaceu pre jej liečivé vlastnosti

Coneflower plant - Zaujímavosti a tipy pre starostlivosť o letné kvitnúce opeľovače motýľov

Klobúk proti slnku možno bežne nájsť vo farbách levandule alebo fialovej

Coneflower závod - stojí za to vedieť a tipy na starostlivosť o letnú kvitnúcu letnú záhradu echinacea

Poloha a teplota

Ako ste už mohli hádať z názvu, koneflower miluje slnko a vydrží jeho horiace lúče. Na tvarovanie kvetov potrebuje najmenej 4 až 8 hodín horiaceho slnka a nesmie byť zatienený inými rastlinami. Echinacea je vynikajúca pre južné záhrady alebo parapety, kde teplo môžu prežiť zvyčajne iba sukulenty.

Ako už bolo spomenuté, tieto okrasné rastliny sú tiež veľmi robustné. Dokáže ľahko prežiť extrémne horúčavy aj chlad. Akonáhle echinacea na jeseň kvitne a zhodila semená, celá rastlina postupne začína odumierať. V tomto mieste je najlepšie neodrezať ich, pretože korene stiahnu všetky zvyšky živín. Akonáhle sú stonky tiež suché, môžete odrezať koneflower blízko zeme. Opäť ich uvidíte koncom jari, keď sa rastlina preberie zo zimného spánku.

Dnes objavíte aj množstvo zaujímavých farebných kombinácií

Coneflower závod - stojí za to vedieť a tipy na starostlivosť o letné kvitnúce ohnivé viacfarebné odrody

Dokonca aj sýto purpurová ako táto

Coneflower plant - Zaujímavosti a tipy pre starostlivosť o všetko, čo v lete intenzívne kvitne červená odroda

Voda a hnojivo

Koneflower miluje teplo, a preto môže ľahko prežiť krátke obdobia sucha na záhradnom lôžku alebo v kvetináči. V obzvlášť horúcich letných dňoch je stále vhodné dvakrát až trikrát týždenne skontrolovať vrchnú časť 3-5 cm pôdy, či nie je suchá. Ak je vaša echinacea v nádobe, potom nalejte, kým sa v miske nezačne hromadiť voda. Toto vždy vyhoďte, aby ste predišli prípadnej hnilobe koreňov.

Pokiaľ ide o hnojivá, rýchlo zistíte, že táto okrasná rastlina nepotrebuje na výrobu pekných kvetov žiadne hnojivo. V skutočnosti môže príliš veľa hnojiva spôsobiť viac škody ako úžitku. Profesionálni záhradníci preto odporúčajú raz na jar jednoducho obohatiť záhon alebo nádobu vrstvou kompostu alebo dobre zhnitého hnoja..

Mladé rastliny spravidla vyžadujú častejšie zalievanie

Coneflower plant - Zaujímavosti a tipy na starostlivosť o vývoj letných kvetov

Menej je v Echinacei viac

Coneflower plant - stojí za to vedieť a starať sa o tipy o odrode pomarančového kvetu v lete

Pôda a presádzanie

Konneva tiež nie je obzvlášť vyberavá na pôdu. Darí sa jej v bežnej zalievacej pôde aj v piesočnatých, hlinitých alebo na živiny chudobných substrátoch. Echinacea sa však najlepšie cíti, keď sú hodnoty pH medzi 6,5 a 7,2 a pôda je dobre odvodnená. Repotáciu tejto okrasnej rastliny potrebujete iba vtedy, keď úplne naplní nádobu, t.j. raz za 3-4 roky.

Echinacea je mimoriadne robustná a ľahko udržiavateľná okrasná rastlina, ktorá odmeňuje aj tú najmenšiu pozornosť rok čo rok stále nádhernejšími kvetmi. Vaša letná záhrada je bez slnečného klobúka skutočne neúplná.

Hlava ježka prérijného má dlhé tenké plátky, ktoré sa vo vetre pekne vlnia

Coneflower závod - stojí za to vedieť a tipy na starostlivosť o letnú kvitnúcu odrodu tenkú dlhú

Táto okrasná rastlina sa nádherne hodí aj ako rezaný kvet v letných aranžmánoch

Coneflower závod - stojí za to vedieť a starať sa o tipy o letných kvitnúcich žltých kvetoch pekných

Kvet môže vo váze vydržať až týždeň, vo vence však schne

Coneflower plant - stojí za to poznať a starať sa o tipy o usporiadaní váz v letnom kvete schnittblume

Coneflower závod - stojí za to vedieť a starať sa o tipy o letnom kvitnúcom žltom peknom lete

Coneflower plant - Zaujímavosti a tipy na starostlivosť o letnú kvitnúcu echinaceu purpurovú

Coneflower plant - Zaujímavosti a tipy na starostlivosť o všetko, čo súvisí s letnými kvitnúcimi červenými odrodami pre letné záhrady