Správna starostlivosť o exotickú Aechmea – najdôležitejšie informácie a tipy!

Krásna Aechmea, známa tiež ako kopijná rozeta, upúta svojim nádherným, exotickým kvetom na prvý pohľad. Táto pozoruhodná rastlina pochádza z juhoamerického dažďového pralesa a našťastie môže v tejto krajine prosperovať aj ako nádherná izbová rastlina, napríklad na vašom parapete. A hoci je starostlivosť oň jednou z najľahších, existuje niekoľko vecí, na ktoré by ste mali myslieť, aby ste si ich mohli užívať dlhšie. V nasledujúcich riadkoch nájdete všetko, čo by ste o nej mali vedieť.

Aechmea – jedinečná exotika, o ktorú je ľahké sa starať

Starostlivo sa starajte o kopijovitú ružicu aechmea

Perfektné umiestnenie a najlepší substrát

Aechmea fasciata je v skutočnosti epifytom vo svojom domovskom umiestnení. To znamená, že zvyčajne rastie na stromoch. Doma ich však môžete pestovať v stredne veľkom kvetináči, najlepšie z hliny. Lanťovej ružici sa tak nadarmo nehovorí. Má početné široké listy, ktoré sú umiestnené v ružici.

V jeho strede je od mája do októbra nádherný kvet Aechmea. Toto je majestátne, s mnohými jemnými bodmi a zvyčajne sfarbené do ružova. Medzi nimi sú jednotlivé drobné kvietky v lila a fialke.

Aechmea patrí do rodiny broméliád, do rodiny ananásov. Je to už vidieť na tvare kvetu a plochých listov. Ako skutočné dieťa Amazonky má rastlina rada svetlé a slnečné miesta. Aj napriek tomu by ste ich nemali nechať príliš dlho na prudkom slnku, najmä ak ich dáte na balkón, keď je pekné počasie. Mierne teploty medzi 18 a 20 stupňami sú na to ideálne. Tiež by ste mali zabezpečiť dostatočnú vlhkosť. V lete sa preto odporúča obzvlášť postrek rastliny jemnou vodou bez vápna.

Kopijová ružica pozná vlhký vzduch zo svojho domova v Amazónii

rastlina aechmea fasciata

Pre Aechmea je veľmi vhodná bežná zemina. Stále by ste mali zabezpečiť dobrú priepustnosť a čo je ešte lepšie, namiešať si špeciálny substrát sami. A ten pozostáva z: listovej zeme (60-80%), perlitu (10-20%) a machu na špagety (10-20%). Zvlášť mladé rastliny to veľmi dobre oceňujú.

Polievanie a hnojenie

Optimálne je, ak aechmea zalievate striedmo. Takže keď je povrch zeme trochu suchý, znova ho zalejte. Takzvanú cisternu v strede listov treba navyše pravidelne napúšťať vodou. Pretože rastlina z nej tiež absorbuje tekutinu. Podšálka plná kamienkov a vody zaisťuje ešte lepšie zvlhčovanie. Perfektnou závlahovou vodou pre rozetovú dýzu je dažďová voda alebo mierna voda bez vápna.

Pokiaľ ide o hnojenie, môžete byť pokojní. Aechmea toho veľa nepotrebuje. Stačí, ak každých 14 dní do rastliny pridáte iba malé množstvo kaktusového hnojiva a urobíte to zriedené. Veľmi dôležité: hnojivo sa trepe priamo do nádrže, nie na substrát. Ak chcete, môžete hnojivo pridať do postrekovej vody.

Extra tip: V zime sa množstvo závlahovej vody výrazne zníži a nedôjde vôbec k hnojeniu.

Magicky krásna a starostlivosť o ňu je mimoriadne jednoduchá

rozeta kopinatá aechmea

Znovu založte a množte

Ak chcete repotovať svoju Aechmea, nepotrebujete kvetináč, ktorý je oveľa väčší, pretože vyvíja relatívne malé korene. Napriek tomu by ste v deviatom hrnci mali zabezpečiť dobrú drenáž, napríklad črepinami na dne hrnca. Korene rastlín očistite čo najviac od starého substrátu a naplňte novým. Potom vsypte striedmo. Najlepší čas na repotáciu rozetovej ružice je od apríla do augusta.

Okrem výsevu sa kopijná ružica rozmnožuje aj cez Kindel, čomu sa hovorí bočné priečky. A tieto sa tvoria iba vtedy, keď nádherné kvety vädnú. Počkajte teda, kým budú deti dostatočne silné a až potom ich oddeľte od rastliny. Materská rastlina potom môže pristáť na komposte a nové mladé rastliny vysadiť do malých kvetináčov so substrátom chudobným na živiny. Po dvoch rokoch je vidieť aj nádherný kvet.

Nerobte bez tejto neuveriteľnej, robustnej elegancie Aechmea

mladá rastlina aechmea fasciata

Pri troche starostlivosti a veľkej lásky vám rozetová rozeta poďakuje krásou a radosťou

kvety a rastliny aechmea

Rastlina je vo veľmi zriedkavých prípadoch k dispozícii aj v iných farbách kvetov

aechmea fasciata kopijová ružica oranžová

modrá aechmea fasciata

kvitnutie rastliny aechmea

rastlina bromeliads aechmea

Aechmea v krajine ich pôvodu

rastlina aechmea z Amazónie

Ale v lete sa v tejto krajine môže dariť aj vonku

vonkajšia rastlina aechmea