Starostlivosť o figy z huslí a niekoľko zaujímavých faktov o Ficusovi Lyratovi

Husľový obr (Ficus lyrata) je obľúbená črepníková rastlina s veľmi veľkými, silne žilnatými, husľovitými listami, ktoré rastú vzpriamene. Tieto rastliny pochádzajú z tropických častí Afriky, kde sa im darí vo veľmi teplých a vlhkých podmienkach. Sú to však relatívne robustné rastliny, ktoré robia skvelé izbové rastliny. Prečítajte si teda viac o tom, ako sa starať o figu z huslí u vás doma, a pozrite sa na nasledujúce tipy, ktoré vám s tým môžu pomôcť. Len čítajte ďalej …

Starostlivosť o figy z huslí: čo je tu dôležité?

Starostlivosť o figy z huslí Ficus lyrata Topfpfnaze

Takto vyzerajú listy figy z huslí

Starostlivosť o figy husľové Ficus lyrata listy

Aký druh rastliny v kvetináči sú husle obr?

Husľové figy sú perfektné ako pútadlo v miestnosti, pretože dosahujú výšku najmenej jeden meter. Väčšina rastlín v črepníkoch však rastie až na päť stôp. Rastú veľmi rýchlo a je možné ich repotovať kedykoľvek počas roka.

Rôzne druhy husľových figov ako črepníkové rastliny

Starostlivosť o figy z huslí a niekoľko zaujímavých faktov o Ficusovi Lyratovi

Starostlivosť o figy z huslí

Husľové figy nie sú nijako zvlášť náročnou rastlinou, pokiaľ týmto zeleným spolubývajúcim dokážete vytvoriť vhodné podmienky pre rast. Ak pestujete figu ako izbovú rastlinu, buďte pripravení figovník každých niekoľko dní otáčať tak, aby k zdroju svetla smerovala iná časť. Takto rastie rovnomerne a neprikláňa sa k svetlu.

O túto črepníkovú rastlinu je pomerne nenáročná starostlivosť

Starostlivosť o figy husľové Ficus lyrata izbové rastliny nenáročné na údržbu okenný parapet

Listy by ste tiež mali každý jeden až dva týždne poprášiť vlhkou handričkou. Vďaka tomu listy nielen vyzerajú lesklejšie a príťažlivejšie, ale tiež umožňuje, aby sa k nim dostalo viac slnečného svetla na fotosyntézu. Okrem toho môžete odrezať poškodené alebo odumreté listy, pretože už nebudú pre rastlinu prínosom. A ak chcete, môžete vrchu hlavnej stonky odrezať, aby ste dosiahli vzrast.

Listy pravidelne čistite

Starostlivosť o izbové rastliny Ficus lyrata o housľové figy jednoduché ošetrovanie izbových rastlín

Izbové stromy v priestore na spanie – skvelý nápad

Starostlivosť o husľové figy Ficus lyrata izbové rastliny nenáročné na starostlivosť o izbové rastliny

svetlo

Aby figy husle mohli rásť a vyzerať čo najlepšie, potrebujú svetlé miesto s filtrovaným svetlom. Priame slnečné svetlo môže listy spáliť, najmä ak sú vystavené horúcemu popoludňajšiemu slnku. A rastliny, ktoré sú držané vo veľmi slabých svetelných podmienkach, sa naopak umývajú pomerne pomaly.

Zem

Akákoľvek vysokokvalitná izbová zmes kvetináčov by mala byť vhodná na husľové figy. Zaistite, aby pôda dobre odtekala.

Vytvorte si doma malú zelenú oázu

Starostlivosť o figy husľové Ficus lyrata izbový strom

voda

Husľové figy majú radi v pôde mierne množstvo vlahy. Ak rastlina nedostane dostatok vody, listy vädnú a stratia svoju jasne zelenú farbu. A ak sa do nej dostane príliš veľa vody, rastlina môže zhodiť listy a trpieť hnilobou koreňov, ktorú môže v konečnom dôsledku usmrtiť. Počas vegetačného obdobia (jar – jeseň) polievajte figu, keď je horný palec pôdy suchý. A v zimných mesiacoch by ste mali polievať o niečo menej.

Tieto rastliny sú navyše citlivé na vysoký obsah soli v pôde. Ideálne je preto opláchnuť pôdu aspoň raz za mesiac, kým voda nevyteká na dno črepníka. To pomôže zabrániť tvorbe soli.

Správna starostlivosť má veľký význam

Izbové rastliny nenáročné na starostlivosť o figy husle

Teplota a vlhkosť

Husľové figy nemajú radi extrémne výkyvy teplôt. Miestnosť s teplotou od 15 do 29 stupňov Celzia je zvyčajne v poriadku, aj keď by ste rastlinu mali držať mimo prievan, vetracích otvorov klimatizácie a kúrenia. Môžu spôsobiť náhle zmeny teploty.

Nájdite svetlé a teplé miesto mimo klimatizácie

Izbová rastlina na starostlivosť o figy husle Ficus lyrata

Zamerajte sa na vlhkosť medzi 30 a 65%. Ak potrebujete zvýšiť vlhkosť, postrekujte rastlinu denne čistou vodou z rozprašovača. Môžete ich tiež vložiť do misky naplnenej vodou s kamienkami, pokiaľ sa dno hrnca nedotýka vody. Husľovým figám môže tiež prospieť státie v miestnosti so zvlhčovačom.

Obrovský husľový obr na balkóne

Záhradná rastlina figovník husľový Ficus lyrata

hnojivo

Počas celého vegetačného obdobia prihnojte dusíkatým rastlinným hnojivom podľa pokynov na štítku. K dispozícii sú špeciálne hnojivá pre figy z huslí. Cez zimu rastlinu spravidla nemusíte hnojiť.

Počas obdobia odpočinku nehnojte!

Moderná drevená stolička so šesťhranným vrchom a čiernymi nohami

Zalievanie a presádzanie

Plánujte každú jar repot mladého husľového figu. Vyberte si pevnú nádobu, ktorá má v priemere o 5 cm väčší priemer ako tá súčasná. Rastlinu opatrne vyberte z aktuálneho kvetináča, zdvihnite ju a podoprite základňu a umiestnite ju do nového kvetináča. Vyplňte priestory okolo rastliny zeminou v kvetináčoch.

Akonáhle rastlina úplne vyrastie, bude pravdepodobne príliš veľká na to, aby sa dala repotovať. V tomto prípade odstráňte prvých pár centimetrov pôdy každú jar a nahraďte ju novou, čerstvou pôdou.

Ak presádzate rastlinu vonku, mali by ste to urobiť pri teplote najmenej 10 stupňov Celzia. Čokoľvek chladnejšie môže pre husľový obr spôsobiť príliš veľký stres.

Na jar potrebujú črepníkové rastliny aj štipku čerstvosti

Fiddle Fig Care Repot Ficus Lyrata

Bežní škodcovia a choroby

Tieto rastliny nemajú vážne problémy s škodcami alebo chorobami, ale môžu byť náchylné na roztoče, hmyz a bakteriálne alebo plesňové choroby. Pri takýchto problémoch si môžete všimnúť poškodenie listov, ako sú tmavé škvrny, ako aj malé chyby na listoch. Ošetrite problém vhodným fungicídom, pesticídom alebo iným prostriedkom čo najskôr. Tiež sa uistite, že je vaša rastlina dostatočne vetraná a nie príliš vlhká, aby ste sa vyhli budúcim problémom.

Ak sa o svoje husľové figy správne staráte, môžu dorásť a byť veľké 

Starostlivosť o figy husľové Ficus lyrata na balkóne