Starostlivosť o Monstera a veci, ktoré je potrebné vedieť o okennom krídle

Monstera, tiež známa ako okenný list, je rod rastlín, ktorý zahŕňa viac ako 50 druhov rôzneho pôvodu, veľkosti, tvaru a použitia. Patrí do čeľade Araceae, a preto s ním úzko súvisí Mierové ľalie, Súvisí s kvetmi plameniakov a dokonca aj s áriou titánovou, jednou z najväčších a najvzácnejších kvetov na svete. Monstera deliciosa, lahodný okenný list, je zo všetkých druhov nepochybne najľahšie rozpoznateľným a najbežnejším. Pôvodne pochádza z tropických oblastí Ameriky, od Mexika po Panamu. Dnes je jednou z najobľúbenejších izbových rastlín na svete. Najvýraznejšou črtou Monstera deliciosa sú jej vždyzelené, obrovské, kožovité a deravé listy. Tu nájdete cenné tipy a nápady pre starostlivosť o Monstera, ako dať okenné krídlo do centra pozornosti.

Starostlivosť o Monstera je priamočiara, ale obohacujúca

Starostlivosť o Monstera a zaujímavosti o okennom liste obrovské rastliny z dažďového pralesa

Je to perfektná exotická izbová rastlina pre hobby záhradníkov s malými skúsenosťami

Starostlivosť o Monstera a veci, ktoré je potrebné vedieť o okennom krídle v obývacej izbe

Vytvorte si doma dokonalú atmosféru džungle s Monsterou

Starostlivosť o monštrum a zaujímavosti o atmosfére džunglí z okenných listov

Ako poznáte Monstera deliciosa?

Monstera deliciosa je stále zelený tropický horolezec, ktorý prirodzene lezie na vysoké stromy tak, že sa prichytí o jeho kôru s dlhými vzdušnými koreňmi. Dokáže dosiahnuť skutočne obludnú výšku až 20 metrov, pričom listy dosahujú dĺžku až 1 meter. Ich jedinečne tvarované listy umožňujú rastline odolávať silným dažďom a búrkam v tropických dažďových pralesoch.

Staršie rastliny produkujú krémovo sfarbené kvety, z ktorých sa do roka vyvinú jedlé plody. Chuť lahodne sladkého a mimoriadne hodnotného ovocia pripomína mix banánu a ananásu.

Doma je Monstera deliciosa vysoká iba asi 5 metrov a zriedka kvitne. Tieto exotické krásky vyzerajú najlepšie v priestranných obývačkách, kde môžu voľne rásť a byť obdivované zo všetkých strán. Ako ďalší bonus bola pridaná Monstera deliciosa iné veľkolisté rastliny v štúdii NASA ako jednej z najúčinnejších Čistenie vzduchu osvedčené.

Celá rastlina Monstera deliciosa, okrem zrelého ovocia, je mierne jedovatá pre zvieratá a ľudí. Ak teda máte vo svojej domácnosti batoľatá alebo papajúce domáce zvieratá, okenný list nie je nič pre vás.

Monstera je latinské slovo pre „príšerný“ alebo „abnormálny“

Starostlivosť o Monstera a zaujímavé fakty o prírodných listových obroch prírody

Monstera deliciosa bola prvýkrát objavená a popísaná dánskym botanikom Liebmannom v roku 1840

Monstera starostlivosť a zaujímavosti o okennom liste dažďového pralesa vlhkejšieho extrému

Poloha a teplota

Správna poloha a izbová teplota sú nevyhnutné pre správnu starostlivosť o Monstera. Aj keď je Monstera deliciosa v porovnaní s inými druhmi rodu mimoriadne prispôsobivá a priateľská k začiatočníkom, stále má určité špeciálne požiadavky na starostlivosť.

Monstera sa najlepšie darí na mieste, kde môže najmenej 4 hodiny denne dostávať nepriame slnečné svetlo. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, najmä v horúcich letných mesiacoch, pretože to môže rýchlo spáliť ich krásne veľké listy.

Monstera deliciosa preferuje izbové teploty od 20 do 30 stupňov a relatívne vysokú úroveň vlhkosti. Ak nemáte zvlhčovač vzduchu, je dobré postrekovať alebo poprášiť rastlinu mokrou handrou raz alebo dvakrát týždenne..

Podobné jednému Slnečnica Monstera môže nasmerovať svoje listy na slnko

Monstera Starostlivosť a veci, ktoré je potrebné vedieť o monštrum obrovského listu s okennými listami

Chráňte svoje rastliny pred prievanom a radiátormi

Starostlivosť o Monstera a zaujímavé fakty o malej detskej rastline z okenného listu

Voda a hnojivo

Ako už bolo spomenuté, Monstera deliciosa je tropická rastlina. Preto netoleruje sucho a treba ho pravidelne polievať. Akonáhle je niekoľko horných centimetrov pôdy vyschnutých, je čas zalievať váš okenný list. Vodu, ktorá sa zhromaždí v tanieri hrnca, vždy zlikvidujte. Polievanie môže rýchlo viesť k hnilobe koreňov. Ovisnuté a žlté listy sú istým znakom topiacej sa rastliny.

Vo vegetačnej fáze, t.j. na jar a v lete, by ste mali krmivo Monstera kŕmiť asi raz za mesiac vo vode rozpustným tekutým hnojivom pre vždyzelené izbové rastliny. To podporuje rýchly a dynamický rast. Na jeseň a v zime prechádzajú takmer všetky rastliny pokojovou fázou, preto nesmú dostávať žiadne hnojivo a menšiu zálievku.

Listy pravidelne poprašujte, aby ste maximalizovali svoj potenciál čistenia vzduchu

Starostlivosť o Monstera a veci, ktoré by ste mali vedieť o monštrách z okenných listov polievajúcich dážď

Pôda a presádzanie

Monstera deliciosa tiež prekvapivo rýchlo rastie v kvetináčoch doma. Preto je potrebné rastlinu presádzať najmenej každé 2 až 3 roky, aby podporovala neustále sa rozvíjajúci koreňový systém. Vyberte si hrniec, ktorý je o niekoľko centimetrov hlbší a širší. Ak ste spokojní s veľkosťou vášho okenného listu, môžete pestovať iba ornicu. Monstera deliciosa preferuje humóznu a dobre priepustnú pôdu s hodnotou pH 5,5 až 7..

Akonáhle bude mať vaša príšera niekoľko rokov, začne vytvárať dlhé hnedé vzdušné korene, ktoré prerážajú zem v rôznych smeroch. Toto by sa nemalo interpretovať ako znak toho, že rastlinu je potrebné repotovať. Korene môžete spustiť späť do zeme a zasypať vlhkým machom. Prípadne ich môžete dokonca nasmerovať do akvária, ak ho máte. Okenný list nielen absorbuje potrebnú vodu, ale aj ju čistí od toxínov.

Vyberte si pekný hrniec, ktorý doplní váš interiér

Monstera Starostlivosť a užitočné informácie o dekorácii obývačky s okenným krídlom s monsterou

Pestrofarebným hrncom s mexickými motívmi nikdy nič nepokazíte

Starostlivosť o Monstera a zaujímavosti o kvetináčoch v mexickom okne

Tieto vzdušné korene neodrezávajte, pretože riskujete zabitie rastliny

Starostlivosť o Monstera a veci, ktoré je potrebné vedieť o dlhých vzdušných koreňoch okenného listu

Starostlivosť o Monstera je veľmi jednoduchá a odmeňuje vás pôsobivým a rýchlym rastom. Okenný list je obľúbenou a trendovou izbovou rastlinou, ktorá vám môže robiť radosť už mnoho rokov.

Urobte svoj domov exotickejším s monštrom

Monstera Starostlivosť a užitočné informácie o podlahe okenného krídla pre monstera

Starostlivosť o Monstera a zaujímavé fakty o aure džungle z okenných listov doma

Starostlivosť o Monstera a veci, ktoré je potrebné vedieť o jedovatých deťoch z okenného listu