Starostlivosť o pivonky – najdôležitejšie rady pre nebesky voňavé kvety!

S Veľkou nocou za rohom nie sú ďaleko ani Letnice. Čarovné pivonky čoskoro rozkvitnú všade v záhradách a parkoch a dodajú nám svoju neporovnateľnú nebeskú arómu. V nasledujúcich riadkoch zistíte, ako sa správne starať o pivonky a ako si vyzdobiť záhradu a vlastné štyri steny nádhernými kvetmi v ružovej, bielej a červenej farbe.

Pivonky – čarovná záhradná klasika s očarujúcou vôňou

Pivoňky, nazývané aj pivonky, v skutočnosti patria do rodiny masliakov. Podľa niektorých odhadov existuje až 33 rôznych druhov rodu Paeonia známych ako pivonky. Väčšinou ide o bylinné trvalky, niektoré sú drevnaté kríky, známe aj ako stromové pivonky. Pivonky majú korene hľúz, ktoré absorbujú vodu a živiny. Starostlivé zaobchádzanie s týmito koreňmi je nevyhnutné pre výsadbu alebo presádzanie pivoniek, ako aj pre delenie a množenie rastlín..

Jemné ružové a jemné okvetné lístky

Pivoňky sa starajú o záhradu

Starostlivosť o pivonku – všeobecné rady

Pivonky sú klasické záhradné rastliny, ktorým sa s minimálnou starostlivosťou darí aj desaťročia. Zvlášť keď sú vysadené na mieste, ktoré sa im páči, na pôdach, ktoré vyhovujú ich potrebám. Je však veľmi dôležité správne vykonať počiatočnú výsadbu.

Doprajte každej rastline pivonky dostatok priestoru na rast. To znamená priemer takmer jeden meter pre každú rastlinu. Pivoňky sú obzvlášť citlivé na plesne sivej (botrytis), ak sú vysadené príliš blízko a vzduch medzi rastlinami nemôže voľne prúdiť. Vyberte si miesto, ktoré je chránené aj pred silným vetrom. V opačnom prípade sa veľké púčiky a jemné stonky môžu ľahko zlomiť.

Správnu starostlivosť o pivonku je možné vidieť a cítiť

Pivoňky sa starajú o záhradný dizajn

Pivonky potrebujú v zime chladný podnet. Na nastavenie pukov by mali byť korene pivonky vysadené relatívne blízko povrchu pôdy – iba asi 3 až 4 cm hlboké..

Doba kvitnutia pivoniek je zvyčajne od polovice mája do konca júna, v závislosti od odrody. Obzvlášť v okolí Svätodušných sviatkov nádherne voňavé rastliny predvádzajú svoj plný kvet. Všetky druhy je najlepšie vysádzať od augusta do októbra. Rastline to poskytne čas na usadenie sa a zakorenenie pred zimou.

Poloha a pôda

Pivonky potrebujú miesto, kde je každý deň najmenej 6 hodín slnečného svitu, a plný slnečný deň je ešte lepší. Bez dostatku slnečného svetla získajú rastliny menej kvetov a je tu vyššie riziko plesňových chorôb.

Pivonky sú veľmi prispôsobivé, ale v ideálnom prípade majú radi dobre priepustnú, mierne kyslú, hlinitú pôdu (6,5 až 7,0 pH). Aj toto by malo byť bohaté na humus.

Jedinečná pastva pre oči na Letnice

ker starostlivosti o pivonky

Polievanie a hnojenie

V ideálnom prípade by sa mali polievať 1 až 2 krát týždenne, v závislosti od vonkajšej teploty. Mulčujte svoje pivonky, aby im pomohli dlhšie vydržať vo vode. To tiež zabráni mnohým burinám.

Pivonky by ste mali zľahka prihnojiť. Stačí ročná aplikácia kompostu zmiešaného s veľmi malým množstvom hnojiva okolo spodnej časti rastliny. Urobte to ihneď po skončení obdobia kvitnutia.

Extra tip: V zime neduste pivonky mulčovaním. V prvej zimnej sezóne môžete ľahko mulčovať borovicovým ihličím alebo nastrúhanou kôrou. Mulč by sa mal odstrániť ihneď na jar.

Skombinujte rôzne farby pivoniek

starostlivosť o farebné kríčkové pivonky

Transplantácia

Pivoňky vo všeobecnosti nemajú radi presádzanie. Zvyknú si na obľúbené miesto a môžu dokonca zomrieť, ak ich narýchlo transplantujú. Ak sa predsa len rozhodnete pivonky rozhýbať, jeseň je na to najlepšia. Robte to veľmi opatrne, aby ste nepoškodili korene.

Extra rady:

  • Na novom mieste vyhĺbte jamku, ktorá je dvakrát taká široká ako koreňový bal pivonky a rovnako hlboká.
  • Pivoňku vysaďte presne tak hlboko, ako bola na svojom starom mieste. Rukami označte zem, ale neprebaľujte ju príliš tesne.
  • Dôkladne nalejte. Okolo spodnej časti rastliny pridajte 7 cm vrstvu kompostu alebo kompostu. Vďaka tomu budú korene vlhké a chladné, kým sa rastlina usadí na svojom novom mieste.

Rozdeľte a množte sa

Aby sa pivonky optimálne množili, mali by ste zdvihnúť koreňovú hrudku, opatrne rozdeliť a ihneď zasadiť rozdelené kusy. Keď pivonka začne strácať silu a kvitnúť, je načase rozdeliť sa. Obvykle sa to deje každých 8 až 9 rokov. Ideálnym ročným obdobím je opäť jeseň.

Krehká kvetinová krása, o ktorú sa ľahko stará a je zároveň robustná

pivonky sa starajú o trvalky

Prezimovať

Ako je uvedené vyššie, pivonky sú dosť robustné a predovšetkým odolné. Vaše hľuzy vydržia v pôde bez problémov aj tuhšie zimy. Uschnuté stonky a kvety je lepšie nerežať na jeseň, ale iba skoro na jar. Rastlinám slúžia ako dodatočná ochrana pred chladom. Pivonky nepotrebujú špeciálne zazimovanie, a to ani v kvetináčoch. Kvetináč by ste mali maximálne zabaliť záhradným rúnom alebo kokosovými rohožami a umiestniť na miesto chránené pred vetrom a dažďom..

Odroda biela pivonka vyzerá obzvlášť elegantne

pivonky sa starajú o biele kvety

Milujte svoje pivonky. Starostlivo ich udržiavajte. Sú skutočným prínosom pre vašu záhradu alebo balkón a určite vám poďakujú nádherným kvetinovým kúzlom.

Vytvorte si skutočnú kvetinovú oázu sami

pivonky sa starajú o záhradnícke tipy

Správna starostlivosť o pivonky

starostlivosť o pivonky oranžových kvetov

pivonky sa starajú o kvety pre vázu

tipy na starostlivosť o pivonky

pivonky sa starajú o ružové kvety