Starostlivosť o vianočnú hviezdu – tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po Vianociach

Spolu s vianočným stromčekom je vianočná hviezda, v záhradnom svete známa aj ako vianočná hviezda (Euphorbia pulcherrima), neodmysliteľnou súčasťou vianočných osláv a dekorácií. Často sa dáva ako darček milovanej osobe alebo sa zaraďuje ako súčasť stredobodu. Pestrofarebné listene, ktoré sa často mýlia s okvetnými lístkami, sú zvyčajne horiace červené a dokonale dopĺňajú klasickú vianočnú farebnú schému. Niektoré odrody však prichádzajú aj v iných farbách, napríklad oranžová, svetlo zelená, krémová, ružová, biela, bodkovaná alebo s mramorovým vzhľadom. Vianočná hviezda je preto neuveriteľne univerzálna a môže byť súčasťou rôznych štýlov interiérového dizajnu. Krása tejto vianočnej klasiky má bohužiaľ krátkodobý charakter. Napriek zdanlivo správnej starostlivosti o vianočnú hviezdu, vianočná hviezda príde o svoju efektnú korunu listu len niekoľko dní po nákupe a skončí v koši. Toto sú chvíle, keď sa milovníci rastlín so zelenými prstami často cítia deprimovaní.

Ale nemusí to takto ísť každý rok! Svoju okrasnú rastlinu môžete veľmi dobre obdivovať mnoho ďalších rokov a nechať ju kvitnúť znova a znova. Ukážeme vám praktické rady v starostlivosti o vianočnú hviezdu, s ktorou môžete pestovať zdravú okrasnú rastlinu aj po veľkej párty.

S týmito tipmi na starostlivosť o vianočnú hviezdu nič nepokazíte

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po vianočných detailných vianočných bodkách

Vianočná hviezda môže byť tiež použitá ako nádherný rezaný kvet

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po Vianociach

Ako si vybrať zdravú vianočnú hviezdu v obchode?

Proces umierania vianočnej hviezdy sa veľmi často začína v kvetinárstve alebo supermarkete. Koniec koncov, tieto rastliny pochádzajú z tropických listnatých lesov a napriek kultivácii zimný chlad v Európe vôbec neznesú. Bohužiaľ, mnohé zo znakov umierajúcej vianočnej hviezdy často zostanú bez povšimnutia a veľmi skoro budete vy alebo váš obdarovaný sklamaný.

Pri výbere svojej novej vianočnej hviezdy dbajte na to, aby boli spodné listy tmavozelené a dokonca takmer čierne. Vyblednuté, zažltnuté, kožovité alebo suché listy naznačujú nesprávnu starostlivosť o vianočnú hviezdu, nedostatok vody alebo problémy s koreňmi. Listeny by mali proporcionálne rásť a žlté púčiky by mali byť silné. Po nákupe sa uistite, že je vaša vianočná hviezda dobre zabalená aj na prepravu domov. V žiadnom prípade by rastlina nemala stáť pri mínusových teplotách dlhší čas.

Pri kúpe dbajte na to, aby ste vyzerali zdravo

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po vianočnom výbere vianočnej hviezdy správne krásne zdravej

Vianočné hviezdy sú veľmi citlivé na chlad a veľmi si potrpia na „studené nohy“

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po Vianociach vyberte vianočnú ozdobu

Dokonalá poloha

Umiestnite svoju novú vianočnú hviezdu pred východné okno na priame slnečné svetlo alebo do čiastočného tieňa. Listy by sa nikdy nemali dotýkať studených okenných tabúľ. Vaša rastlina citlivá na chlad by tiež nemala byť v blízkosti radiátorov ani vystavená prievanu.

Akonáhle nájdete vhodné miesto pre vianočnú hviezdu, vyhnite sa prílišnému premiestňovaniu z miestnosti do miestnosti. Majte na pamäti, že vianočné hviezdy sa spravidla pestujú vo veľkých skleníkoch s konštantnými teplotami medzi 15-22 stupňami. Pokiaľ je to možné, pokúste sa napodobniť tieto životné podmienky.

Vianočná hviezda potrebuje mierne svetlo a teplo

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po Vianociach Poinsettiu umiestnite do okna

Darí sa im pri izbovej teplote a v polotieni a čoskoro sa zmenia na malé kríky

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po vianočnej ružovej odrode vianočnej hviezdy

zavlažovanie

Pri polievaní vianočnej hviezdy platí zásada – málo je viac. Poinsettiu musíte polievať iba striedmo a iba vtedy, ak je vrchná vrstva pôdy suchá. Na tento účel použite mäkkú vodu izbovej teploty a naplňte ňou tanierik hrnca. Po niekoľkých minútach sa musí prebytočná voda zlikvidovať. V teplejších mesiacoch môžete listy jemne postriekať.

Trocha vody pre malú rastlinu zvyčajne postačí

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po Vianociach ružová a biela deco vianočná hviezda krásna

Hnojivo, orezávanie, presádzanie

Na intenzívne kvitnutie by ste svoju vianočnú hviezdu mali kŕmiť raz alebo dvakrát mesačne rozpustným hnojivom pre kvitnúce rastliny. Orezávanie sa vykonáva každoročne vo februári alebo v marci, v závislosti od stavu rastliny. Ak chcete mať budúci rok dobre tvarovanú vianočnú hviezdu a stimulovať rast, musíte znížiť výšku na 4 palce od podlahy..

Ak chcete svoju vianočnú hviezdu rozmnožovať, jednoducho odrezky zakoreňte vo vode. Pri strihaní tejto rastliny to urobte so záhradníckymi rukavicami, pretože stonky vylučujú toxickú bielu šťavu, ktorá môže dráždiť pokožku..

Leto, presnejšie júl, je ideálnym časom na repotovanie. Preneste vianočnú hviezdu do väčšieho hrnca s bežnou zeminou, zalejte výdatne vodou a po dvoch týždňoch nakŕmte.

Uchovávajte svoju vianočnú hviezdu mimo dosahu papania domácich zvierat a zvedavých detí, pretože ich mliečna šťava je mierne toxická

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po Vianociach Repot the poinsettie mini

Nechajte vianočnú hviezdu opäť rozkvitnúť

Za ideálnych podmienok a s náležitou starostlivosťou o vianočnú hviezdu bude vianočná hviezda kvitnúť celý december a až do konca januára. Potom listy začnú postupne prirodzene opadávať a zvyšnú stonku bude potrebné orezať.

Potom na stimuláciu opätovného kvitnutia ponechajte rastlinu v úplnej tme nasledujúce ráno od 17.00 do 8.00 hodiny od konca septembra do začiatku decembra. Vianočnú hviezdu môžete prikryť škatuľou alebo vedrom, alebo dokonca dať do skrine. Na prvý pohľad znie táto stratégia neprirodzene a dokonca kruto, ale funguje úplne bezchybne. Práve včas na Vianoce budete môcť opäť obdivovať farebné listene.

Rezané vianočné hviezdy môžu zostať čerstvé vo vode až dva týždne

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po vianočných dekoráciách na stôl rôzne druhy

Tip na rezané kvety: Rezané konce ponorte na niekoľko sekúnd do vriacej vody, potom ihneď do studenej vody

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po vianočných ozdobách bieleho vianočného vianočného stolu

Vianočná hviezda je okrasná viacročná rastlina, ktorá môže ozdobiť vaše okná a slávnostný stôl a priniesť radosť nielen na Vianoce. Zapôsobte na svojich hostí vianočnou hviezdou, ktorá kvitne znova a znova, a cíťte sa ako skutoční záhradnícki profesionáli pomocou týchto tipov na starostlivosť o vianočnú hviezdu!

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po vianočnom pestovaní vianočnej hviezdy v skleníku

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po Vianociach červená vianočná hviezda so včelou

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po vianočnej vianočnej dekorácii vianočná hviezda pekná červená

Starostlivosť o vianočnú hviezdu - tipy na zdravú okrasnú rastlinu aj po vianočnej váze s rezom vianočnej hviezdy