Tipy na starostlivosť o bugainvillea a zaujímavosti o kvete tripletu

Bougainvillea je obľúbená a všestranná okrasná rastlina pre domácnosť, skleník, balkón, terasu, záhradu a ďalšie vnútorné i vonkajšie priestory. V závislosti od druhu a odrody je možné kvitnúcu rastlinu, stále známu ako trojitý kvet, pestovať ako ker, popínavú rastlinu alebo dokonca ako bonsai. Dokáže rýchlo prerásť ploty a múry a týmto spôsobom nielenže slúži ako prirodzená ochrana osobných údajov, ale tiež magicky ozdobí vonkajšie steny vášho domu. Bougainvillea, patriaci do rodiny Nyctaginaceae, je v tesnom spojení so zázračnými kvetmi, ďalšou kvitnúcou rastlinou, ktorá zdobí záhrady a kvetináče po celom svete. V dnešnom článku vám povieme viac o špecifikách starostlivosti o popínavé rastliny a poskytneme vám množstvo faktov, ktoré stojí za to vedieť o tejto exotickej kráse.

Starostlivosť o popínavé rastliny je ľahko zrozumiteľná a veľmi obohacujúca

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a zaujímavosti o kvete súkromnej kvetiny orgován

Bougainvillea tipy na starostlivosť a zaujímavosti o trojfarebnom kvete broskyňovej farby

Zaujímavé fakty o popínavej rastline

Bougainvillea pochádza z tropického a subtropického amazonského dažďového pralesa v Južnej Amerike. Je to vždyzelená rastlina s tmavými, vajcovitými listami. V závislosti od druhu a odrody môžu byť chlpaté, srdcovité alebo brečtanové. Mnoho z nich má motyky alebo tŕne.

S optimálnou starostlivosťou o popínavé rastliny sa táto okrasná rastlina môže vyšplhať až do výšky 12 metrov. Plne pestované exempláre, staré asi 2 až 3 roky, produkujú od marca do októbra farebné, sladko voňajúce kvety. To, čo väčšinou vnímame ako kvety, sú však v skutočnosti pestrofarebné listene, podobné tým, ktoré má vianočná hviezda (vianočná hviezda). Prichádzajú v purpurovej, ružovo červenej, purpurovej, oranžovej, krémovo žltej, bielej alebo viacfarebnej kombinácii. Intenzita sa môže líšiť v závislosti od odrody a podmienok starostlivosti.

Kvetinové vetvy vyzerajú nádherne ako rezané kvety v aranžmánoch, letných vencoch alebo jednoducho vo váze. To tiež stimuluje dynamický rast a dlhšie alebo opakované doby kvitnutia. Ľahko ňou rozmnožíte aj svoju okrasnú rastlinu. Pri orezávaní určite používajte záhradnícke rukavice, pretože tŕne a šťava z bougainvillea môžu spôsobiť alergickú vyrážku. Viac o správnej starostlivosti o popínavé rastliny sa môžete dozvedieť v nasledujúcich riadkoch. Len čítajte ďalej!

Trojitý kvet bol prvýkrát objavený v Južnej Amerike na konci 18. storočia

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a zaujímavosti o trojkvetej popínavej rastline v exotickom dažďovom pralese

Je zaujímavé, že kvetinu do Európy priniesol z Egypta nemecký majster záhradník Karl Ruser

Bougainvillea tipy a fakty o trojkvetých ružových levanduľovo sfarbených kvetoch

Poloha a teplota

Bougainvillea pochádza z tropických a subtropických dažďových pralesov, kde rastlina lezie na starodávne stromy, aby získala dostatok tepla, slnečného svetla a vody, najmä v období dažďov. V období sucha môže táto robustná rastlina prežiť dlhé obdobia sucha. Doma je teda najlepšie napodobniť tieto prirodzené životné podmienky.

Trojitý kvet sa cíti ideálne pri izbovej teplote. Toto by nikdy nemalo klesnúť pod 5 alebo vystúpiť nad 35 stupňov. Zvlášť v období kvitnutia potrebuje najmenej 5 až 8 hodín priameho slnečného svetla denne. Množstvo svetla neskôr ovplyvňuje intenzitu farieb kvetov a ich početnosť. Je preto najlepšie umiestniť bougainvillea k južnému oknu, mimo prievanu alebo klimatizácie. V lete môžete okrasnú rastlinu vziať na balkón, terasu alebo do záhrady, ale musíte ju priniesť späť do zimoviska až do prvého mrazu.

Táto viacfarebná odroda má farebnú kombináciu fialovej a bielej

Tipy na starostlivosť o popínavé rastliny a fakty o trojfarebných viacfarebných kvetoch v peknom Grécku

Bougainvillea môže prežiť krátke obdobia sucha, ale nie extrémne chladné

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a fakty o trojkvetých bielych kvetoch

Voda a hnojivo

Bougainvillea trvá 2-3 roky, kým sa úplne vyvinie, vezme hlboké korene a vytvorí prvé kvety. Potom potrebuje len minimálnu údržbu a je veľmi odolný voči suchu. Aby však mladšie rastliny skutočne dobre prosperovali, potrebujú pravidelnú zálievku a hnojenie. Toto je obzvlášť dôležité v období rastu a kvitnutia.

Aby ste to urobili, vždy nechajte horných 3–5 cm pôdy úplne vyschnúť, kým dôkladne zalejete. Tu je väčšinou najlepšia mäkká alebo dažďová voda. Vyhnite sa prelievaniu a vyhoďte prebytočnú vodu, ktorá sa hromadí v miske. To môže ľahko viesť k hnilobe koreňov a bujnému rastu, ale zlému kvitnutiu.

Hnojiť od apríla do septembra každé 1-2 týždne hnojivom bohatým na dusík a železo. V mnohých záhradných centrách nájdete aj výrobky špecializujúce sa na popínavé rastliny. Vo fáze hibernácie by nemali byť vaše exotické rastliny hnojené ani polievané vo veľkom.

Dokonalá prirodzená obrazovka súkromia pred zvedavými očami

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a informácie, ktoré by ste mali vedieť o lezení na trojkvetú stenu

V plnom kvete táto popínavá rastlina pripomína scénu z Romea a Júlie

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a zaujímavosti o lezcovi trojkvetých citlivom na zimu

Pôda a presádzanie

Bougainvillea je jemná okrasná rastlina s rovnako jemným koreňovým systémom. Z tohto dôvodu to ľudia neradi repotujú. Vyberte si teda veľký hrniec, ktorý je vo vnútri glazovaný a hladký, aby sa mu korene neprilepili. Pri lezení odrôd sa odporúča horolezecká pomôcka.

Na zaistenie optimálnej starostlivosti o popínavé rastliny by mala mať pôda dobrú drenáž. Substrát by mal byť bohatý na živiny, chudobný na rašelinu a obohatený o perlit, sopečnú horninu, kokosové vlákna alebo hlinu. Ideálne je mierne kyslé pH medzi 6 a 6,5.

O bugainvillea sa dá ľahko starať ako o bonsai

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a zaujímavé fakty o bonsaji s trojitým kvetom v kvetináčoch

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a zaujímavosti o dverách rastlín trojkvetého ružového deko

Starostlivosť o Bougainvillea je pomerne jednoduchá a prináša pôsobivé výsledky. Táto okrasná rastlina odmeňuje vaše úsilie rok čo rok nádhernými a aromatickými kvetmi.

V niektorých kultúrach je trojitý kvet symbolom mieru

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a zaujímavosti o letnej záhrade s trojitým kvetom

Romantický, svieži a ľahko sa stará

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a veci, ktoré by ste mali vedieť o obrazovke ochrany súkromia z trojdielneho krému z oranžových kvetov

Dnes je na celom svete viac ako 300 rôznych druhov popínavých rastlín

Tipy na starostlivosť o popínavé rastliny a zaujímavosti o trojfarebnom kvete fialového kvetu zblízka

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a veci, ktoré by ste mali vedieť o trojkvetovej záhrade s oranžovými kvetmi

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a zaujímavosti o trojkvetých ružových kvetoch krásne nežných

Bougainvillea tipy na starostlivosť a zaujímavosti o trojdielnom kvete ružovo fialové kvety krásne

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a zaujímavosti o trojkvetých červených kvetoch bielych kvetoch

Tipy na starostlivosť o popínavé rastliny a zaujímavosti o trojkvetých červených kvetoch sú veľmi dekoratívne

Tipy na starostlivosť o bugainvillea a zaujímavosti o trojkvetej okrasnej rastline z dažďového pralesa