Tipy na starostlivosť o plamienok a zaujímavé fakty o plamienku

Clematis, plamienok, plamienok – tento prevažne pôvabný rod rastlín s viac ako 300 druhmi a nespočetnými odrodami a krížencami patrí do jednej z najväčších botanických rodín, rodom masliakov. Ako už môžete vytušiť z nemeckého názvu, jedná sa výlučne o popínavé a niekedy plazivé rastliny podobné viniču. Pochádzajú z lesných, tropických až subarktických oblastí a vďaka biodiverzite sú rozšírené takmer po celom svete. Väčšina druhov plamienkov je vždyzelených, listnatých, vytrvalých a môže sa vyšplhať až do výšky 5-6 metrov. V Nemecku a Rakúsku možno vo voľnej prírode pozorovať druhy klematis obyčajný, vzpriamený, taliansky a vysokohorský. V dnešnom článku by sme sa s vami chceli podeliť o niekoľko dôležitých tipov pre starostlivosť o plamienok, aby ste si mohli vychutnať túto kvitnúcu okrasnú rastlinu aj doma.

Clematis je rod s 300 druhmi a tisíckami kultivarov

Clematis starostlivosť a veci, ktoré je potrebné vedieť o klematis purpurové kvety pekné

V plnom kvete sú plamienky skutočným pútačom pozornosti v záhrade alebo v kvetináči

Clematis Care a zaujímavosti o vizuálnej ochrane kultivaru clematis ružový plamienok

Zaujímavé fakty a informácie o plamienku

Clematis sú nádherné, mimoriadne robustné a ľahko sa ošetrujúce okrasné rastliny, ktorým sa darí takmer vo všetkých podmienkach. Clematis je možné vysadiť priamo do záhradnej pôdy alebo do kvetináča. Ten potom môžete umiestniť dovnútra alebo von na balkón alebo terasu takmer po celý rok.

Podobne ako ostatné viniče, vetvy plamienku sú pružné a ťažko sa lámu, čo robí rastlinu ideálnou pre veterné záhrady. Pobočky lesných hľúz sú skvelé aj na výrobu letných vencov s kvetmi. Časté strihanie tiež stimuluje silný rast a bohatšie kvitnutie. Môžete teda strihať konáre pravidelne a bezstarostne. Pri tom určite používajte záhradnícke rukavice. Clematis patrí do rodiny masliakov a obsahuje teda toxíny, ktoré môžu spôsobiť vyrážky a zápaly. A navyše, vďaka tejto toxicite je plamienok prakticky imunný voči najbežnejším parazitom v záhrade.

Okrasná rastlina s optimálnou starostlivosťou o plamienok vytvára od júna do septembra veľké, farebné a sladko voňajúce kvety. V závislosti od typu a odrody sa dodávajú v bielej, krémovo žltej, purpurovej, červenej, ružovej, modrej alebo viacfarebnej kombinácii. Po odkvitnutí vzniknú ozdobné, pernaté orieškové plody, pomocou ktorých môžete rastlinu ľahko rozmnožovať.

Starostlivosť o Clematis je bezproblémová a perfektná pre hobby záhradníkov

Starostlivosť o plamienok a zaujímavosti o bielom kvete klematisu sú magicky krásne

Clematis rozhodne potrebuje lezeckú podporu ako kontajnerové rastliny

Starostlivosť o plamienok a zaujímavosti o pomoci pri lezení klematis pomoc pri lezení

Tieto rastliny nájdete takmer v každej farbe dúhy

Starostlivosť o plamienok a zaujímavé fakty o dvojfarebnom klematise sú veľmi rozmanité

Poloha a teplota

Rod Clematis obsahuje viac ako 300 druhov, ktoré, ako už bolo spomenuté, sú distribuované takmer kdekoľvek na svete. V hrnci sa všetkým dobre darí. Na záhradu však potrebujete odolné odrody, ktoré bez problémov vydržia aj mínusové teploty. Najznámejšie a najcitlivejšie z nich sú plamienok obyčajný (clematis vitalba), vzpriamený (clematis recta), taliansky (clematis viticella) a alpský (clematis alpina). Pri správnej zimnej ochrane môžu tieto rastliny vydržať aj -30 stupňov.

Clematis je robustná, ľahko udržiavateľná a odolná rastlina, ale s neobvyklými požiadavkami na umiestnenie. Vinice potrebujú plné slnko po celý rok, zatiaľ čo korene sa cítia lepšie v chladnom tieni. Klematis je preto často vysádzaný na múry domov, ploty, živé ploty, kríky a stromy. Tie poskytujú nielen požadovaný odtieň, ale slúžia aj ako pomoc pri lezení. Obzvlášť snové, živé usporiadanie je v záhrade vytvorené v kombinácii s popínavými ružami. Jeho kvety a vône sa v lete nádherne kombinujú.

Odolný voči chladu, pružný, robustný, ale s citlivými koreňmi

Starostlivosť o plamienok a zaujímavé fakty o odrode klematisovej fialky sú nádherné

Modrá je farba, ktorá je v prírode extrémne vzácna

Starostlivosť o plamienok a zaujímavé fakty o modrej odrode plamienku sú pekné

Semená a plody okrasnej rastliny sú rovnako pekné ako kvety

Clematis Starostlivosť a fakty o semenách plamienku propagujú kôstkové ovocie

Voda a hnojivo

Pri starostlivosti o plamienok je potrebné v každom prípade vziať do úvahy jemné, povrchové korene okrasnej rastliny. To vyžaduje pravidelnú zálievku a len opatrné kosenie alebo pletie buriny všade naokolo. Rovnako ako v lese, odkiaľ pochádza mnoho druhov plamienkov, by mala byť pôda vždy mierne vlhká. Toto je obzvlášť dôležité na konci jari, v lete a na začiatku jesene. Na to je zvyčajne najvhodnejšia mäkká alebo dažďová voda. Váš plamienok môže ťažiť aj z kvapkovej závlahy. V zime môžete záhradné rastliny polievať iba príležitostne alebo vôbec.

Ak pestujete klematis vo vedre, prebytočnú vodu z misky vždy vyhoďte, aby ste predišli hnilobe koreňov. Medzi zalievaním by navyše malo byť horných 3-5 cm pôdy vždy suchých.

Klematis kŕmte raz na jar hnojivom s vysokým obsahom draslíka. Tú si môžete sami pripraviť pomerne jednoducho, pretože banánové šupky, kávová usadenina a konský hnoj sú bohaté na draslík. Ihneď potom mulčujte organickým vyzretým záhradným kompostom. Mnoho záhradníckych odborníkov tiež odporúča pridať do pôdy malé vápno každé 1-2 roky.

Kvety plamienku môžu mať maximálnu veľkosť 20 cm, v závislosti od druhu a odrody

Clematis starostlivosti a zaujímavosti o plamienok purpurový biely kvet veľký

Hlavy kvetov sú často veľmi blízko seba a vytvárajú skutočnú stenu kvetov

Clematis starostlivosti a zaujímavosti o klematis ružové kvety plné

Pôda a presádzanie

Clematis je vysadený v záhrade alebo v kvetináči na jar alebo na jeseň. Tieto okrasné rastliny preferujú vlhkú, ale dobre priepustnú pôdu s neutrálnou až mierne zásaditou hodnotou pH (7,0-8,5). Vzhľadom na ich jemné korene by sa plamienky mali repotovať iba vtedy, ak sú pre svoje kade príliš veľké. Alternatívne môže byť ich výška obmedzená pravidelným orezávaním.

Starostlivosť o plamienok je pomerne bezproblémová a vaše úsilie z roka na rok odmeňuje pôsobivými kvetmi. Po zavedení do záhrady je ľahké pochopiť, prečo je plamienok obľúbený u toľkých záhradníkov na celom svete.

Clematis ponúka farebné súkromie, ochranu pred vetrom a hlukom

Starostlivosť o plamienok a informácie o stene na ochranu osobných údajov na stenu purpurových kvetov plamienku

Môžete tiež úplne zakryť nevzhľadné staré steny

Starostlivosť o plamienok a zaujímavé fakty o kvete starého múru plamienku

Pri niektorých druhoch visia kvetné hlavy

Starostlivosť o plamienok a zaujímavosti o odrode klematis, visiaca fialová

Pozor, domáce zvieratá a deti nesmú papať plamienok

Starostlivosť o plamienok a zaujímavosti o odrode klematis s ovisnutými hlavami kvetov

V jazyku kvetov znamená plamienok vynaliezavosť, vycibrenosť a duchovnú krásu

Krásne kvitne starostlivosť o plamienok a zaujímavosti o plamienku purpurovo -fialovom

Clematis starostlivosti a zaujímavosti o klematis červené biele kvety pekné

Starostlivosť o plamienok a zaujímavé fakty o nádherných odrodách plamienkov purpurových

Starostlivosť o plamienok a zaujímavé fakty o dvojfarebných odrodách plamienkov purpurovo bielej

Starostlivosť o plamienok a fakty o dvojfarebných odrodách plamienku fialovo-bielej

Starostlivosť o plamienok a zaujímavosti o červenej odrode plamienku bordovej