Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letnej okrasnej a úžitkovej rastline

Slnečnica (Helianthus annuus), niekedy tiež známa ako slnečná ruža, je známa a ľahko rozpoznateľná jednoročná kultúrna a okrasná rastlina. Očarí žiariacimi žltými kvetmi a plní aj dôležitú poľnohospodársku úlohu. V čase rozkvetu lákajú veľké slnečnicové polia influencerov a fotografov z tohto regiónu ako včely k medu. Slnečnica aj ako rezaná kvetina vo váze alebo ako nádobová rastlina na balkóne okamžite zlepšuje domácu atmosféru. Slnečnice sú predsa symbolmi leta. Slnečné farby a veľké kvety vo všeobecnosti majú navyše pozitívny vplyv na našu náladu. V nasledujúcich riadkoch by sme sa s vami chceli podeliť o niekoľko dôležitých tipov na starostlivosť o slnečnicu a faktov, ktoré stojí za to vedieť. Túto efektnú kvetinu si teda môžete vychutnať aj doma. Len čítajte ďalej!

To Národný záhradný úrad vyhlásený rok 2021 za rok slnečnice

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letnom okrasnom a úžitkovom poli so slnečnicami

Slnečnica je skutočným predzvesťou leta

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letnej okrasnej a úžitkovej rastline klasický kvet žltooranžový

Zaujímavosti a zaujímavosti o slnečníkoch

Slnečnice sú známe predovšetkým svojimi veľkými a dominantnými kvetmi, ktoré počas dňa sledujú slnko. Tento mýtus je však iba čiastočne pravdivý. V skutočnosti sa iba listy a púčiky slnečnice otáčajú k slnečnému žiareniu. Akonáhle sa kvety začnú otvárať, pozerajú sa iba v smere východu slnka.

Ako sa už mnohí z nás v škole naučili, slnečnica je pôvodom zo Severnej a Strednej Ameriky. Už 2500 pred Kr Kvet sa tam pestoval ako užitočná rastlina na získavanie oleja zo semien. Slnečnica sa dokonca stala ich inkarnáciou starovekej juhoamerickej kultúry Inkov Boh slnka Inti zbožňovaný. Ako sa slnečnica šírila po starovekom svete, mnoho ďalších kultúr ju spájalo s inými slnečnými bohmi prostredníctvom legiend, vrátane Apolla z gréckej mytológie. V jazyku kvetov je táto rastlina teraz symbolom šťastia, šťastia, vernosti, energie, dlhovekosti a štedrej úrody.

Slnečnice patria do jednej z druhovo najbohatších botanických čeľadí, astrovitých (Asteraceae). Geneticky sú teda v tesnom spojení s nechtíkom, arnikou, harmančekom a dokonca aj s púpavou, artičokom a šalátom. Je ťažké tomu uveriť, však??

Tipy na starostlivosť o slnečnicu, ktoré by mal vedieť každý amatérsky záhradník

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavé fakty o letných okrasných a užitočných rastlinách púčik slnečnice mladá rastlina

Iba púčik sa skutočne otáča k slnku

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letnom púčiku okrasných a užitočných rastlín otvárajú okrasnú rastlinu

Po zasiatí trvá asi 20 týždňov, kým sa kvet otvorí

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letnej okrasnej a úžitkovej rastline Slnečnica nasleduje slnko

Veľkosť a kvet

V záhrade alebo v kvetináči dosahuje slnečnica priemernú veľkosť 1 až 2 metre. Svetový rekord bol však neskutočný 9,17 metra! Prekvapivo kvet nepestovali v Amerike, ale tu v Nemecku. Presnejšie, obra bola chovaná Hansom-Petrom Schifferom v Severnom Porýní-Vestfálsku.

Pri optimálnej starostlivosti o slnečnicu rastlina kvitne od júna do septembra, pričom kvetina je zriedka väčšia ako 40 cm. Väčšina z nich tvorí intenzívne zlatožlté okvetné lístky s tmavohnedým stredom. Existujú však aj odrody, ktoré majú ohnivo červené, vínovo červené, oranžové, krémové alebo červenožlté plamienkové kvety. Tieto neobvyklé farby v záhrade alebo v kvetináči upútajú pozornosť a sú skvelou zmenou oproti klasickej žltej.

Existujú aj trpasličie odrody, vďaka ktorým sú ideálne do hrnca

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavé fakty o letných okrasných a úžitkových rastlinách, ozdobných odrodách kvetov

Slnečnica je po celé leto skutočným magnetom pre včely, motýle a ďalšie nektár milujúce opeľovače. Potom, keď kvet postupne odumiera a tvorí semená, priťahuje aj hladné spevavce a veveričky. Akonáhle je dno košíka hnedé, môžete si semienka pozbierať aj sami. Potom ich môžete použiť na vysádzanie ďalších slnečníc alebo na ich pečenie a občerstvenie. Domáca trailová zmes vždy chutí lepšie!

Slnečnice sú magnetom na mnohé záhradné tvory

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letnom okrasnom a úžitkovom raste speváka slnečnice

Poloha a teplota

Ako už z názvu vyplýva, slnečnica potrebuje veľa slnka a tepla, aby dobre rástla a cítila sa šťastná. Teploty by počas celého vegetačného obdobia nemali klesnúť pod 15 stupňov. Slnečnicu teda umiestnite na miesto, kde môže byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu najmenej 6-8 hodín denne.

Vzhľadom na vrcholný rast nesmie byť slnečnica vystavená silnému vetru ani prievanu. Najmä v období kvitnutia môžu tieto ľahko odlomiť veľkú kvetnú hlavu. Aby ste tomu zabránili, môžete na jednej strane vysadiť niekoľko slnečníc s priemernou vzdialenosťou 50 cm od seba. Prípadne môžete rastlinu vysadiť na stenu domu, plot, živý plot, ker alebo strom, ktorý bude slúžiť ako prírodný vetrolam. Slnečnice v kvetináčoch je možné samozrejme priniesť aj do domu vo veterných alebo búrlivých dňoch.

Zvlášť vysoko rastúce odrody tiež vyžadujú trvalú podporu. Na to sú najlepšie bambusové tyčinky. Prilepte jednu až tri palice do zeme okolo slnečnice a stonku podoprite kvetinovým drôtom.

Zasaďte slnečnice okrem iných teplom milujúcich letných kvetov

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letných okrasných a úžitkových rastlinách slnečnice s inými okrasnými kvetmi v záhrade

Nechajte svoje črepníkové slnečnice vonku celé leto

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letných okrasných a úžitkových rastlinách pestujúcich slnečnice na črepníkovom balkóne

Voda a hnojivo

Vďaka svojej teplomilnej povahe môžu dospelé slnečnice ľahko prežiť krátke obdobia sucha. Mladé rastliny však vyžadujú častejšie zalievanie. Vaša pôda by mala byť počas vegetačného obdobia vždy mierne vlhká. Dospelé slnečnice sa polievajú iba vtedy, ak sú horné 3-5 cm pôdy dobre suché, t.j. asi raz za týždeň. V obzvlášť horúcich dňoch však mnoho rastlín potrebuje každodennú zálievku. Pri pestovaní slnečnice v kvetináči vždy vyhodte prebytočnú vodu z misky, aby ste predišli prípadnej hnilobe koreňov.

Slnečnice nepotrebujú hnojenie, pretože všetky potrebné živiny čerpajú z pôdy. Je preto dôležité zvoliť správny substrát, najmä pre rastliny v črepníkoch. Tým sa dostávame k ďalšiemu tipu na starostlivosť o slnečnicu.

Odtrhnite niekoľko semien a vytvorte tak v slnečniciach zábavné tváre

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letných okrasných a úžitkových rastlinách hliníkové plechovky mini odrody

Jednotlivé hlavy slnečnice môžu obsahovať až 2 000 jadierok

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letných okrasných a úžitkových rastlinách ohnivé farby červená žltá

Pôda a presádzanie

Pretože pri starostlivosti o slnečnice radšej nepoužívate hnojivá, mali by ste si vybrať alebo pripraviť vhodnú pôdu. Začiatkom apríla sa semená vysejú priamo do záhonu alebo kvetináča v hĺbke 3 až 5 cm alebo pri teplote pôdy 12 stupňov. Substrát by mal byť dobre priepustný a bohatý na hummus, kompost a živiny. Draslík, bór a dusík sú dôležité živiny pre zdravú slnečnicu. Ideálne je mierne kyslé pH medzi 6 a 6,8.

Nie, tieto farby nie sú spracované vo Photoshope!

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a veci, ktoré stojí za to vedieť o letnej okrasnej a úžitkovej rastline červená, žltá, elegantná

Ohnivo červené slnečnice sú romantickou alternatívou k ružiam pre rôzne aranžmány a kytice

Slnečnica tipy na starostlivosť a zaujímavosti o letných okrasných a úžitkových rastlinách červené kvety slnečnice

Starostlivosť o slnečnicu je relatívne bezproblémová a prináša pôsobivé výsledky. Táto kultivovaná a okrasná rastlina odmeňuje vaše úsilie nádherným vystavením kvetov po celé leto.

Slnečnice sú tiež nádherné rezané kvety

Pekné tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letných okrasných a užitočných rastlinách krémových kvetov

Mali by ste ich skoro ráno odrezať zo stonky a odstrániť listy

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letnej okrasnej a užitočnej rastline slnečnice ružovej farby

Slnečnice vydržia vo váze až týždeň

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a informácie, ktoré stojí za to vedieť o letných okrasných a užitočných rastlinách rezaných kvetoch ráno

Slnečnicový aranžmán inšpirovaný Van Goghovými majstrovskými dielami

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letnej okrasnej a úžitkovej rastlinnej okrasnej kvetine ako rezanej kvetine

Tipy na starostlivosť o slnečnicu a zaujímavosti o letnej okrasnej a úžitkovej rastline slnečnica ružová pekná