Štvorlístok – tipy na starostlivosť a zaujímavosti o ďateline šťastnej

Podľa výskumov ich má približne 5 000. Štvorlístok namiesto troch. Napriek tomu, že záhony divých ďatelín je možné vidieť takmer na každom trávniku na svete, šanca nájsť tam štvorlístok je vždy relatívne malá. Teraz, keď je deň svätého Patrika hneď za rohom, stále viac ľudí sa rozhliada po záhradách a parkoch a pokúša sa nájsť záhadnú ďatelinu. To by im malo priniesť šťastie po celý rok. V takýchto chvíľach sa nám odveké príslovie vracia znova a znova – každý je kováčom vlastného šťastia! Ak ste ešte nenašli šťastnú ďatelinu, prečo neskúsiť trochu podvádzať a pestovať si vlastnú? V dnešnom článku vám predstavíme základné požiadavky na starostlivosť o šťavnatú ďatelinu Oxalis tetraphylla.

Šťastie po celý rok s vlastnou ďatelinou v hrnci

Štvorlístok - tipy na starostlivosť a zaujímavosti o ďateline šťastnej v rustikálnom kvetináči

Štvorlístok – ako sa líši od bežnej bielej ďateliny?

Oxalis tetraphylla, známejšia ako ďatelina šťastná alebo šťavnatka štvorlistá, patrí do rodiny šťavelkovitých v rodine šťovíka lesného. Oxalis označuje kyselinu šťaveľovú obsiahnutú v listoch rastliny, ktorá, hoci má citrusovú a osviežujúcu chuť, je vo veľkom množstve toxická pre deti a domáce zvieratá..

Tetraphylla pochádza z latinčiny a doslova znamená „mať štyri listy“..

Napriek svojmu podobnému vzhľadu majú tieto dva druhy rastlín ďatelina šťastná a biela ďatelina veľmi málo spoločného. Ich potreby starostlivosti sú úplne odlišné a Oxalis tetraphylla má výrazne väčšiu šancu prosperovať doma ako okrasná rastlina..

V prírode vyzerá ďatelina oveľa skromnejšie

Štvorlístok - tipy na starostlivosť a zaujímavosti o ďateline šťastnej vo voľnej prírode

Poloha a teplota

Štvorlístok rastlinného druhu Oxalis pôvodne pochádza z lesov Mexika. Prvýkrát ho popísal na konci 18. storočia španielsky botanik Antonio Cavanilles a priniesol ho do Európy. Dnes táto dekoratívna izbová rastlina zdobí domy, záhrady a balkóny po celom svete. Za ideálnych podmienok štvorlístok rýchlo rastie na maximálnu veľkosť 30 cm a každoročne vytvára krásne ružové kvety, ktoré lahodia oku.

Tieto krásne kvety môžete očakávať koncom jari alebo začiatkom leta

Štvorlístok - tipy na starostlivosť a zaujímavosti o ďateline ružovej pekne

Ak chcete dosiahnuť optimálny rast, umiestnite svoju šťastnú ďatelinu na miesto, ktoré prijíma veľa nepriameho svetla. Alternatívne môžete samozrejme použiť aj umelé svetlo rastlín. Zaujímavým javom, ktorý môžete na svojej ďateline pozorovať, je to, že sa jej listy pohybujú po celý deň. Podobne ako slnečnica sa vždy otáčajú smerom k zdroju svetla. Vo večerných hodinách rastlina zavrie listy a pri východe slnka ich opäť otvorí, aby privítala nový deň.

Od neskorej jari do začiatku jesene môžete svoju izbovú rastlinu priniesť na balkón alebo do záhrady. Teploty však nesmú prekročiť 25 stupňov. Žiarivé letné slnko môže tiež ľahko spáliť krásne, ale jemné listy vašej ďateliny.

Večer ďatelina zavrie listy a potom vyzerá asi takto

Štvorlístok - tipy na starostlivosť a zaujímavosti o ďateline v noci zatvorené

Voda a hnojivo

Ďatelina šťastná je robustná a voči suchu odolná rastlina. Akonáhle sú teda niekoľko horných centimetrov pôdy suché, môžete ju zalievať. Ak sa v tanieri vášho hrnca zhromaždí voda, musíte ju ihneď zlikvidovať, aby ste predišli hnilobe koreňov. Počas fázy zimného odpočinku musíte zálievku obmedziť na raz za dva až tri týždne.

Aby váš štvorlístok vyzeral vždy dobre, môžete ho kŕmiť raz za mesiac vo vode rozpustným hnojivom pre izbové rastliny. Dvakrát ročne by ste však mali podlahu „spláchnuť“ minerálnou usadeninou. Hrniec jednoducho vezmite k umývadlu a nechajte ním niekoľko minút pretekať vodu.

Profesionálny tip na zimný odpočinok: Nebojte sa, ak si všimnete, že napriek náležitej starostlivosti, listy vašej šťastnej ďateliny začínajú odumierať. To je len znak toho, že rastlina vstupuje do svojej pokojnej fázy. Hrniec jednoducho vložte na chladné a tmavé miesto na dva až štyri týždne. Potom sa vaša šťastná ďatelina zdvihne ako fénix.

Nie sú tieto ďatelinové kríky úplne rozkošné?

Štvorlístok - tipy na starostlivosť a zaujímavosti o kvetináči záhradnej rastliny šťastný ďatelina

Zapôsobte na túto mimoriadnu a atraktívnu okrasnú rastlinu

Štvorlístok - tipy na starostlivosť a zaujímavosti o modernej izbovej rastline s ďatelinou šťastnou, ktorá prináša šťastie

Pôda, presádzanie a množenie

Akonáhle váš štvorlístok dosiahne maximálnu veľkosť, stačí substrát každé dva až tri roky osviežiť d. H. úplne to zmeniť. Najlepší čas na to je počas hibernácie. Na izbové rastliny používajte dobre priepustnú pôdu bohatú na živiny s hodnotou pH 6,0 až 6,5.

Propagácia šťastnej ďateliny je hračka. Cibuľové hrudky pri repotácii stačí opatrne rozdeliť a zahrabať do rôznych nádob v hĺbke asi 5 cm. Každá cibuľa potom postupne rastie a produkuje ďalšie.

Kvetináč s mladou ďatelinou je skvelým darčekom k Dňu svätého Patrika, Silvestra, narodeninám a iným radostným príležitostiam. Darujte túto úžasnú, nenáročnú a atraktívnu okrasnú rastlinu s odkazom na naše tipy na starostlivosť.

Na rozdiel od bielej ďateliny robí váš štvorlístok malú cibuľu

Štvorlístok - Zvýšte rady o starostlivosť a zaujímavosti o zbere cibule ďateliny

Skvelý tip na darček pre každú príležitosť

Štvorlístok - tipy na starostlivosť a zaujímavosti o darčekovom šťastnom ďateline na Nový rok

Štvorlístok - tipy na starostlivosť a zaujímavosti o šťastnom ďateline klee šál šťastia biely hrniec

Šťastná ďatelina skutočne púta pozornosť

Štvorlístok - tipy na starostlivosť a zaujímavosti o ďateline šťastnej po celý rok

Jeho intenzívne farby vždy upútajú pozornosť každého

Štvorlístok - tipy na starostlivosť a zaujímavosti o ďateline zelenej krásnej

Štvorlístok - tipy na starostlivosť a zaujímavosti o ďateline s ružovým kvetom