Urobte z balkóna špeciálne miesto s popínavými rastlinami!

Od začiatku jari sme publikovali niekoľko článkov na tému záhradné úpravy. Ale mnoho našich verných čitateľov určite žije v meste a má iba balkón. Ako ju teda môžeme navrhnúť na leto, aby sme dosiahli viac relaxácie a blízkosti prírody? To by bolo možné napríklad pomocou vhodných popínavých rastlín. Najprv vám ponúkneme niekoľko stratégií na zdobenie pomocou nich. Potom venujeme osobitnú pozornosť štyrom zodpovedajúcim popínavým rastlinám.

Vďaka brečtanu pôsobí fasáda trochu nostalgicky, ale inak je klasikou medzi popínavými rastlinami

Zasaďte balkón - balkón pri okne

Lezenie po rastlinách pre lepší vzduch

Plazivé rastliny sú a prírodný vzduchový filter na balkón. Najmä v meste, kde máme veľký problém s prachom a nečistotami, je to samozrejme silný argument pre ich použitie. Na druhej strane mnohým ľuďom hrozí alergia. Pochádza predovšetkým z pólov kvitnúcich odrôd.

Ak máte tento zdravotný problém, vyhnite sa kvitnúcim popínavým rastlinám.

Pomoc pri lezení je prospešná v mnohých ohľadoch

Výsadba balkóna - nápady zelených rastlín

Ochrana osobných údajov a ochrana pred slnkom

Popínavé rastliny sú celkom vhodné na ochranu súkromia a slnka. Na to však musíte vytvoriť niekoľko podmienok, aby ste mohli dosiahnuť požadované konečné výsledky. Existujú rôzne mriežkové štruktúry, na ktorých sa rastliny môžu presadiť. Materiál je sotva dôležitý a ide skôr o estetické rozhodnutie. Lezeckú pomôcku umiestnite tak, aby bola chránená z pravej strany, to znamená pred slnkom. V tomto prípade by ste tiež mali zvoliť úplné odrody slnka. Tienisté alebo čiastočne zatienené by za týchto podmienok rýchlo uschli.

Mnoho popínavých rastlín sa hodí k dizajnu zelenej fasády

Výsadba balkóna - moderný dizajn fasády

Plazivé rastliny ako ozdoba fasády

Popínavé rastliny slúžia aj ako balkónové dekorácie a teda aj ako fasádne dekorácie. Zvlášť pokiaľ ide o ulicu, pri výbere je obzvlášť dôležitá estetická stránka. Rôzne popínavé rastliny môžu vytvárať rôzne listy. Niektoré pôsobia modernejšie a iné vyvolávajú asociácie s tradičnými historickými budovami. Dobre si premyslite, aký dojem chcete v skutočnosti vytvárať, a podľa toho vyberte svoje rastliny.

Jedná sa o obzvlášť obľúbenú rastlinu – čiernookú Susan

Výsadba balkóna - čiernooká Susanne

Voňavé popínavé rastliny

Ak nemáte alergie, môžete sa rozhodnúť pre popínavé rastliny s príjemnou arómou. Ak áno, musíte sa uistiť, že je pohodlný pre každého vo vašej domácnosti a možno aj pre vašich susedov. Potom je toto rozhodnutie jednoznačne pozitívne. Voňavé popínavé rastliny však veľmi pravdepodobne priťahujú aj hmyz …

Horolezecké rastliny môžu tiež naplniť atmosféru krásnou vôňou

Výsadba balkóna - skvelé nápady na dizajn balkóna

Hmyz a vtáky

Popínavé rastliny by z vášho balkóna urobili malú prírodnú záhradu. Má svoje zvláštnosti, napríklad že môže priťahovať hmyz a vtáky. Buďte na to pripravení a zvážte, či by ste svoje biotopy možno dokonca nerozšírili niektorými umelými opatreniami. Existuje tiež množstvo spôsobov, ako pred tým chrániť seba a svoj domov.

Mnoho popínavých rastlín je vhodných na balkón aj do záhrady

Výsadba balkónového domu nápady fasáda

Ako môžete použiť popínavé rastliny na balkóne?

Najpraktickejšie by bolo popínavé rastliny použiť v kvetináčoch s dostatočným objemom. Čím lepšie sa môžu korene vyvíjať, tým vyššie rastliny rastú. Popínavé rastliny evidentne potrebujú zvislé povrchy. Balkónové steny by túto funkciu samozrejme mohli plniť. Pri niektorých druhoch popínavých rastlín to však môže mať vplyv na pevnosť konštrukcie. Je preto vhodné nainštalovať sietovú stenu alebo iný druh pomoci pri lezení. Je to veľmi praktické, najmä pokiaľ ide o ochranu pred slnkom a súkromím. Vďaka dodatočnej zvislej ploche môžete presne určiť, z ktorej strany je slnko chránené.

Clematis je ideálny do pergol, ale aj na mnoho balkónov

Nápady na výsadbu fialových rastlín na balkóne

Plazivé rastliny na balkón

Čiernooká Susan

Hlavnou výhodou tejto popínavej rastliny je jasný vzhľad kvetov v univerzálnej žltooranžovej farbe. Vyzerá veľmi dobre na moderných aj tradičných fasádach. Žiaľ, o tento druh nie je ľahké sa starať, pretože musí byť veľmi dobre chránený pred vetrom. Z tohto dôvodu a pretože miluje iba čiastočne zatienené miesta, je len zriedka vhodný ako ochrana súkromia a slnka. Táto rastlina je jednoročná, čo v závislosti od situácie možno vnímať ako nevýhodu alebo výhodu. Ak si s nimi v zime nechcete robiť starosti, bude sa vám to hodiť. Ak však nechcete každú jar vysádzať nové rastliny, je to dosť nevhodné.

Výsadba na balkóne skvelé nápady pre rastliny

Clematis

Rastlina plamienku je známa aj ako clementis. Bolo by to ideálne ako ochrana pred slnkom, hneď ako bude jeho spodná časť v tieni. Horná časť môže dostať veľa slnka. Je to trváca rastlina. Starostlivosť spočíva v dobrej zálievke a vetraní.

Popínavé rastliny prečisťujú vzduch

vysaďte veľmi malý balkón

Zasaďte stenu čiernookým balkónom Susanne

brečtan

Brečtan je pravdepodobne najzrejmejšou a najobľúbenejšou voľbou pre dizajn balkóna. Môžeme to vidieť v mnohých historických, starých budovách. Tieto asociácie automaticky vzbudzuje, a preto by sa mu v moderných budovách mali vyhýbať. Na druhej strane, jeho nostalgické čaro je v historických budovách absolútne vítané. Opäť nie je vhodný ako ochrana pred slnkom, pretože miluje čiastočne až úplne zatienené miesta. Na druhej strane je brečtan ideálny ako obrazovka ochrany osobných údajov. Táto rastlina nie je dobrou voľbou pre fasády. Akonáhle je v nej ukotvený, je možné ju odstrániť iba po celý rok. Preto by ste si mali radšej nainštalovať mreže.

Popínavé rastliny sú vhodné aj pre moderný dizajn fasády

Dizajn vysokej steny - vysaďte balkón

Náš špeciálny tip: zvonček

Zvonček rastie veľmi rýchlo a má nádherné kvety v nádhernom tvare kalichov. Listy rastú veľmi blízko seba, čo poskytuje vynikajúcu ochranu súkromia. Zvonček, známy tiež ako zvonový vietor, by mohol rásť kdekoľvek na plne slnečných až tienistých miestach. Rastlina je ideálna aj na ochranu pred slnkom. Pri údržbe by ste museli dbať na pravidelnú a výdatnú zálievku.

Toto sú naše tipy a odporúčania. Viac o správnych druhoch popínavých rastlín na balkón nájdete v nasledujúcom videu.

Vnútorné nádvorie je možné veľmi dobre okoreniť popínavými rastlinami

Navrhnite vnútorné nádvorie - skvelá dekorácia - vysaďte balkón

Zvonček je veľmi krásna a zároveň univerzálna popínavá rastlina 

krásne nápady na výsadbu balkóna

Skvelá dekorácia na ozdobu balkóna