Záhrada na jeseň: čo robiť teraz

Keď príde jeseň, hobby záhradníci nemusia dlho odpočívať. Pretože teraz je ten najlepší čas pripraviť záhradu na zimu. S našimi záhradnými úlohami na jeseň ukazujeme, ako sa záhradnícka sezóna môže správne skončiť.

Záhradu na jeseň je potrebné starostlivo pripraviť na nadchádzajúcu zimu

Záhrada na jeseň Čo robiť teraz, je v jesennej záhrade fúrik

Prečo je príprava na jeseň taká dôležitá??

Niektoré vytvárajú malú zelenú oázu s vyvýšenou posteľou na balkóne. Každý, kto má to šťastie, že má záhradu, má rôzne spôsoby pestovania kvetov, ovocia a zeleniny. V oboch prípadoch však platí nasledujúce: Od septembra sa záhradnícka sezóna chýli ku koncu. Teraz jeseň škriabe na dvere a je dôležité osláviť koniec záhradníckej sezóny, ako aj jej začiatok.

Pred tým Nízka nálada na jeseň Keď sa nasťahujete, všetky vaše sily by mali byť znova zmobilizované, aby vybičovali záhradu alebo balkón. Vďaka jesennej údržbe záhrady nielen zaistíte, aby vaša záhrada vyzerala krásne aj v mokrom období, ale tiež aby v budúcej sezóne priniesla dobrú úrodu.

S vyvýšenou posteľou môžete mať peknú záhradu priamo na balkóne

Záhrada na jeseň Čo robiť teraz, je praktická vyvýšená posteľ v záhrade

Vykonajte: prerezávanie rastlín

Teraz je ideálny čas začať používať nožnice na živý plot. Aby stromom a kríkom dobre prosperovalo, je nevyhnutné prerezávanie. Rastlinám to pomôže v nasledujúcej sezóne omladnúť a posilniť.

Nie každá rastlina by však mala byť rezaná na jeseň. Ruže a iné jarne kvitnúce rastliny by ste napríklad nemali odrezať skôr, ako odkvitnú. Na jeseň je lepšie venovať sa týmto stromom:

  • Brezy
  • javor
  • Topole
  • Ovocné stromy
  • Živé ploty (od neskorej jesene v pokojovej fáze)

Platí nasledujúce: Orezávať by sa mali iba choré a slabé rastliny, v ktorých sa výhonky osamostatnili.

Prerezávanie je veľmi dobré pre mnohé rastliny

Záhrada na jeseň Čo robiť teraz, strihajte kríky a živé ploty

Úkon: zozbierajte semená a uložte ich

Semená sú skvelým spôsobom, ako množiť rastliny. Mnoho semien je na jeseň dozretých. Mali by ste ich zhromaždiť a uložiť na chladnom a suchom mieste – nie však do pohárov. Pretože ak majú ešte nejakú zvyškovú vlhkosť, skladovanie v skle zaistí, že rýchlo zhnijú. Papierové tašky sú oveľa vhodnejšie.

Zhromaždené semená správne skladujte

Záhrada na jeseň Čo robiť, zozbierajte semená a zatraste nimi

Čo robiť: zbierajte listy a starajte sa o trávnik

Aj keď je farebné lístie krásne na pohľad, môže hobby záhradníkom spôsobiť problémy. Ak trávnik nemôže dýchať, následky sú devastačné. Nehovoriac o tom, že keď prší, listová vrstva môže spôsobiť hnilobu trávnika pod ním. Listy sa mimochodom nemusia likvidovať. Ako cenný humus možno listy zapracovať do pôdy záhonov záhradným pazúrom. Ak je to pre vás príliš namáhavé, môžete listy voľne položiť na postele. To potom slúži ako ochrana pred mrazom v zime. Buďte však opatrní: Hneď ako strom napadnú huby alebo iní škodcovia, listy by sa už nemali používať, ale mali by sa zlikvidovať.

Trávnik by mal byť tiež pokosený a hnojený do polovice októbra. Mŕtvy materiál a mach sa pri vertikutácii bezpečne odstránia. Na dobrú tvorbu koreňov sa odporúčajú draselné hnojivá.

Udržujte svoju záhradu na jeseň bez lístia

Záhrada na jeseň Čo robiť teraz Zbierajte listy a kompostujte

Postup: vysaďte cibuľové kvety

Cibuľové kvety sú skvelým spôsobom, ako na jar vytvoriť farebnú záhradu alebo balkón. Aby to na začiatku roka vyzeralo pekne a farebne, cibuľu by ste teraz mali zasadiť do zeme. Uistite sa, že pôda je pekná a voľná. V hlinitej a veľmi hustej pôde by cibuľa mohla zhniť.

Väčšina kvetov cibuľovín by mala byť pochovaná od septembra do novembra

Záhrada na jeseň Čo robiť teraz, je výsadba cibuľovín