Záhradné rastliny a bylinky, ktoré v lete udržujú komáre mimo dosahu

Téma prírody je pre nás veľmi dôležitá. Preto pri skúmaní našich webových stránok môžete nájsť mnoho zaujímavých článkov, ktoré informujú o nespočetných záhradných rastlinách a užitočných liečivých bylinkách. Dnes by sme chceli v téme pokračovať a ukázať vám záhradné rastliny a bylinky, ktoré v horúcich letných dňoch a príjemných večeroch odháňajú komáre a iný hmyz. Malé šelmy vždy prídu, keď vonku stúpnu teploty a vo väčšine prípadov predstavujú skutočnú nepríjemnosť, s ktorou musíte bojovať. Ale skôr, ako sa dostanete k možným postrekom a iným chemickým repelentom proti hmyzu, chceme vám predstaviť úplne prírodné prostriedky, ktoré chránia komáre mimo vašej vonkajšej oblasti. Niektoré sú typické okrasné rastliny v záhrade, iné sú známe záhradné bylinky, ktoré sú obľúbené v kuchyni a domácnosti. Vďaka týmto záhradným rastlinám si udržíte dobrú náladu po celé leto a váš najvyhľadávanejší relax na terase, verande alebo priamo v záhrade nemôže byť nikdy pokazený.

Niektoré čerstvo nazbierané stonky levandule vonia oveľa lepšie ako ktorákoľvek fľaša spreja proti hmyzu.

Záhradné rastliny proti komárom Levanduľa

  • Pekne voňajúce záhradné rastliny chránia pred komármi a iným hmyzom

Prírodovedci a entomológovia to vedia najlepšie: otravní krvilačníci sa držia ďalej od vône citrónu a esenciálnych olejov. To musí byť tiež jasné každému majiteľovi záhrady. Na záhrade a okolo domu teda môžete pestovať také záhradné rastliny, ktoré v lete môžu bojovať s morom komárov.

the Voňavé muškáty a Voňavé pelargónie sú v tomto smere našimi obľúbenými. Jeho listy obsahujú éterické oleje, ktoré sa komárom vôbec nepáčia. Tieto záhradné rastliny vydávajú nádhernú a sviežu vôňu pre nás ľudí, ale odháňajú hmyz. Z tohto dôvodu sú vonné pelargónie známe aj ako „komárový šok“ a predávajú sa ako užitočný repelent proti hmyzu. Jeho jemné kvety v záhrade skutočne pútajú pozornosť, ale priťahujú predovšetkým motýle.

Voňavé muškáty môžu udržať hmyz mimo, takže nie je na škodu vysadiť niektoré v blízkosti vašej verandy, príp?

Záhradné rastliny proti komárom Voňavé muškáty

Voňavé pelargónie kvitnú od mája do októbra. Majú radi veľa slnka a potrebujú pravidelnú zálievku. Tieto záhradné rastliny môžete dať priamo do záhona alebo ich zasadiť do okenných boxov. Visiace odrody je najlepšie uchovávať v závesných košíkoch. Rôzne odrody sa líšia v závislosti od intenzívnej vône mäty, ruží, citrónu alebo korenia. Robustná odroda Lillibet je dobre známa, príjemne vonia po citróne a úspešne drží preč komáre a osy..

Voňavé pelargonium Lillibet nielen krásne vyzerá, ale má držať komáre mimo balkóna a terasy.

Záhradné rastliny voňavé pelargonium Lillibet odpudzujú komáre z balkónovej terasy

Nechtíky žlté sú prírodnou ozdobou záhrady a odháňajú komáre.

Nechtík žltý krásne záhradné rastliny

Tie krásne žlté Nechtíka lekárskeho zdobia naše záhrady a zároveň majú praktickú hodnotu. Svojou intenzívnou vôňou odrádzajú komáre a osy. Tiež levanduľa odháňa malé bodavé šelmy a odpudzuje mole. Tiež Pečeňový balzam patrí do rovnakej skupiny záhradných rastlín, z ktorých komári najradšej odlietajú.

 Bežný pečeňový balzam má jemné, svetlo modré kvety a špecifickú arómu, ktorú hmyz nemá rád.

Bežný pečeňový balzam

 Pôvodne pochádza z Indie a Srí Lanky Citrónová tráva môže pokryť veľké plochy v záhrade. Má to dobrý dôvod – táto záhradná rastlina je bohatá na éterické oleje, má intenzívnu citrónovú vôňu a vyháňa hmyz zo záhrady..

 Citrónová tráva v záhrade – taká zelená a príjemne voňavá!

Citrónová tráva v záhrade zelené záhradné rastliny

  • Typické kuchynské bylinky bojujú s morom komárov

Napriek tomu, že vás informujeme o liečivých vlastnostiach záhradných byliniek, chceme dnes opäť spomenúť tie, ktoré sú účinné proti malým škodcom. Typické kulinárske bylinky ako Rosmarin, bazalka, mäta pieporná, Medovka a klinček obsahujú vo svojich listoch esenciálne oleje. Vydávajú intenzívnu vôňu, a tým odháňajú komáre a iný hmyz. Je veľmi účinný proti otravným pijanom krvi Catnip. Jeho listy vonia trochu po citróne, hmyz sa preto oblasti zarastenej kocúrnikom vyhýba. Tu je však potrebná určitá opatrnosť: rovnaká vôňa priťahuje mačky a má na ne očarujúci účinok.

 Catnip je skutočným pútačom pozornosti v záhrade! Komáre nenávidia vôňu tejto nádhernej záhradnej rastliny!

Záhradné rastliny catnip

Tip redaktora: Aby ste získali maximálny úžitok z práve popísaných záhradných rastlín a byliniek, musíte nastrúhať ich listy a potrieť ich kožou!

mäta pieporná

Teraz poznáte záhradné rastliny a bylinky, ktoré chránia pred komármi. Aby ste boli vždy v obraze, pokračujte v skúmaní našich webových stránok. Môžete sa stretnúť so záhradnými bylinkami, ktoré nádherne kvitnú a dobre chutia. Alebo hľadáte úplne prirodzený spôsob, ako si zmierniť silné bolesti hlavy alebo detoxikovať telo? Potom ste na správnom mieste, pretože aj v tomto smere vám máme čo ponúknuť. Ale aj oveľa viac!

Vykonajte malý prieskum a zostaňte v bezpečí!

Silná citrónová vôňa meduňky odpudzuje hmyz.

Záhradné rastliny bylinky medovka

 Niekoľko lístkov bazalky na jedálenskom stole osvieži akékoľvek vonkajšie jedlo a je veľmi nápomocné proti obťažovaniu komármi.

Záhradné rastliny bylinky listy bazalky

Listy mäty môžu pomôcť udržať komáre mimo dosahu. Ich éterické oleje navyše pomáhajú upokojiť uštipnutie hmyzom.

Rastlinná záhrada mäty záhradnej musí mať v záhrade mnoho plusov

Večer okolo ohňa v záhrade? A tu prichádza mor proti komárom! Potom hodte stonky šalvie do ohňa. Voňavý dym udrží tieto otravné tvory ďaleko.

Šalvia záhradná bylinková záhrada udrží otravné tvory ďaleko

Nechtíky žlté sa dajú sušiť a používať na prípravu čaju a domácu kozmetiku

Záhradné rastliny nechtíka žltého

Osvedčenou prírodnou metódou proti komárom sú paradajky vysadené blízko domu.

Záhradné rastliny pestujúce paradajky v záhrade