Záhradný dizajn a praktické tipy s rohovými fialkami

Popri maceškách sú ďalšími veľmi obľúbenými druhmi rohové fialky rodu fialky. Pôvodne z Pyrenejí, tieto jemne krvavé kvety pôsobia veľmi dekoratívne. Práve preto sú také obľúbené. Za svoju obľubu navyše vďačia jednoduchej údržbe. Darí sa im bez ďalšej vonkajšej pomoci a sú známe svojim divokým rastom. O semená sa vôbec nemusíte báť, pretože tieto trváce rastliny vychádzajú zo zeme na budúcu jar samy. Rôzne tieňované rohové fialky sa navzájom dobre miešajú. V nasledujúcom roku vás teda prekvapia úplne novými lokalitami a variáciami.

Ak však chcete mať nad týmito procesmi kontrolu, mali by ste mať prístup k maceškám alebo iným druhom kvetov. Rohové fialky sú vhodnejšie pre neformálnejší dizajn záhrady.

V nasledujúcom texte vám poskytneme malý prehľad najrozhodujúcejších faktov o týchto rastlinách. Na záver uvádzame prehľad ich dekoratívnych možností.

Fialky s červeným rohom sú čistou radosťou pre fanúšikov záhrad

červené rohaté fialky krásne

Obdobie kvitnutia a starostlivosť

Obdobie kvitnutia rohatých fialiek je pomerne dlhé. Môžete to očakávať od apríla do začiatku septembra. Počas tejto doby sa stále tvoria nové kvety. Celé obdobie na usadenie sa v zemi alebo premiestňovanie kvetináčov von však nie je vhodné. V marci a apríli môžete kvety prvýkrát uložiť do dočasných kvetináčov a počkať, kým dorastú do primeranej veľkosti..

Aj keď do konca tejto doby zakvitnú, jarný mráz ich môže zničiť. Počas tejto doby by ste ich mali premiestňovať iba von v kvetináčoch. Vždy ich teda môžete v zlom počasí priniesť na niekoľko dní dovnútra.

S rohovými fialkami sa rýchlo dostanete do farebnej záhrady

farebné záhradné medové fialky

Pohyb von

V máji môžete rohaté fialky priniesť von. Najneskôr začiatkom júna. Potom začína obdobie kvitnutia. Nasleduje nevhodné obdobie pre vstup na Zem.

Rohaté fialky nie sú nijak zvlášť náročné, ani na kvalitu pôdy, ani na slnko. Môžu tiež dobre rásť v čiastočnom tieni. Pôda nesmie vytvárať podmáčanie. Bez ohľadu na tieto podmienky sa nemôžete pomýliť takmer ničím.

Medové fialky najskôr kúpite v malých kvetináčoch, ako sú tieto

modré kvety na nákup

Rastliny vám však poďakujú za dobrú starostlivosť. Rastú obzvlášť dobre v humóznej, dobre hnojenej pôde. Mal by byť dobre odvodnený a voľný.

Pozitívny vplyv by mala aj pravidelná zálievka. Na jar a koncom leta sa odporúča spracovanie kvapalnými hnojivami.

Prirodzenú distribúciu rohatých fialiek môže zastaviť iba veľmi silný mráz v zime. Ak sa chcete pred takýmito situáciami chrániť, niektoré rastliny môžete prezimovať vo forme odrezkov, alebo odrezkami a delením.

Nájdete tu ešte ďalšie odborné tipy na údržbu a komplexný prehľad špeciálnych otázok v nasledujúcom článku.

Rohaté fialky dobre rastú spolu s mnohými ďalšími rastlinami

kombinácia iných typov veľká záhrada

Možnosti dizajnu

Teraz sa venujeme téme možností záhradného dizajnu. Dekoratívny efekt rohatých fialiek inšpiruje mnoho rôznych myšlienok. Závesné koše sú veľmi obľúbené. Používajú sa v kvetináčoch a zdobia steny, balkóny a terasy. Máte v záhrade neformálny priestor alebo by ste ho chceli zariadiť úplne v štýle farmy, nechajte rohaté fialky divoké.

Vhodné nádoby by boli tie, ktoré by tvorili silný kontrast k rohatým fialkám. Ide o prútené koše, zinkové misky a podobne. Čím jednoduchší je tvar a neutrálnejšie tieňovanie, tým viac si kvety prídu na svoje.

DIY kvetináč s rohovými fialkami

diy kvetináč fialky

Vo vedrách a škatuliach

Ak chcete v záhrade zvýrazniť určitú oblasť, ohraničte ju rohovými fialkami. Majú celkom pravdu aj na suchých kamenných múroch, na okraji záhradných chodníkov alebo na záhonoch, aj keď sú menšie. Väčšie by boli skvelé pre vedrá a škatule.

Vo všeobecnosti tieto rastliny slúžia predovšetkým ako akcenty. Sú atraktívne, ale príliš malé a jemné na to, aby vyplnili väčšiu plochu farbami. Na to by bola vhodná „väčšia sestra“, tj macešky.

Dokonca aj monochromatický vzhľad by s rohovými fialkami bol len ťažko možný. Rôzne nápadné farby – fialová, žltá a červená sa navzájom veľmi rýchlo miešajú. Ak chcete jednofarebný vzhľad, stačí, ak sa rozhodnete pre jednu farbu. V súčasnej dobe je však farebný vzhľad a obzvlášť dramatické odrody v neobvyklých odtieňoch, ako je čierna alebo tmavofialová, každopádne moderné.

Fialky rohové nájdete v mnohých rozprávkových farebných kombináciách

fialovo biela vyzerá skvele

Na druhej strane, rohové fialky sú ideálne ako podrasty kmeňov ovocných stromov, ale aj deutzie alebo kríka parochne, ako aj iných listnatých stromov.

Máte náladu na skvelé kutilské kvetináče s rohovými fialkami? Na terasu by sa hodili, nie? Tu je skvelé video na túto tému!

Modrá a žltá – nádherná kombinácia pre rohaté fialky

modro žlté veľké kvety

Žlté rastliny s čiernymi pruhmi – bohatstvo pre záhradu

žltý kvet s čiernymi pruhmi

Žlto-červenými rohovými fialkami vytvoríte v záhrade nádherné akcenty

jasne žltá s červenou

V tomto kvete sa mieša modrá, biela a fialová

svetlo-tmavo modro-biela

Rohaté fialky ako maliarska inšpirácia

malebná reprezentácia

Nadržané fialky v jednej farbe sú skôr vzácnosťou

monochromatický roh fialová vzácnosť

Rohaté fialky – červený prízvuk medzi mnohými zelenými druhmi

červená rohatá fialová ďalšie kvety

Nadržané fialky sa dobre spájajú s tulipánmi

kamenný kvetináč záhradný roh fialový iný

variácie rôznych tkanín