Záhradný dizajn v zime – 6 kvetov pre skvelé farby

Záhradný dizajn v zime Winter Daphne Daphne

6 kvetov pre skvelé farby v zime

Je to váš prípad: vaša záhrada je v lete krajinou divov kvetov, ale v zime nemá živé odtiene? V skutočnosti je obdobie medzi posledným jesenným listom a otvorením prvého krokusu na jar, keď túžime nielen po farbách, ale aj po samotných kvetoch.

Aj keď vo februári nemusí byť záhrada taká preplnená ako v júni, mali by ste nájsť malé skvosty, ktoré môžu vyplniť prázdnotu. Ak nie je pôda zamrznutá, môžete ju zasadiť priamo.

Môžete si vybrať z malých žiaroviek, ktoré pokrývajú zem ako koberec, voňavých kríkov a dokonca aj stromov, ktoré v zime kvitnú. Bez ohľadu na to, či máte slnečný, otvorený priestor alebo tienistý les, kultivačnú plochu alebo kontajner, kvety môžete mať vždy, aj v zime..

Záhradný dizajn v zime – Tu pre vás máme pripravených niekoľko ďalších príkladov

Záhradný dizajn v zime perzský strom zo železného dreva

1.      Parrotia persica / Perzský železný strom, nazývaný aj parrotia

Parrotia je stĺpcová odroda krásneho stromu. Často sa vyberá kvôli svojim nádherným listom. Majú jasne zelenú farbu a žlté okraje. Horí jesenná krajina svojimi ohnivými odtieňmi, akými sú oranžová, červená a zlatá. Má však menej známu kvalitu, ktorá si zaslúži druhý pohľad. Koncom zimy až začiatkom jesene sa na špičkách konárov objavujú červené kvety podobné pavúkom.

Parrotia je často vyberaná pre svoje nádherné listy

Záhradný dizajn v zime jesenné lístie

Ako používať perzský strom zo železného dreva.

Vďaka svojmu stĺpcovému charakteru sa Parrotie dá skvele použiť v úzkych priestoroch, ako napríklad vo vedľajších záhradách alebo v oblastiach, ktoré hraničia s chodníkmi..

Tento štíhly strom tu slúži ako farebná interpunkčná značka vo veľkých hraniciach, kde je krásne obklopený množstvom slnečníc..

Pôvod: severný Irán

Kde by perzský železný strom najlepšie rástol: Na miestach, kde teplota neklesne pod 6 stupňov

Potreba vody: mierna

Požiadavka na svetlo: na dosiahnutie čo najlepšej farby potrebuje plné slnko, ale bola by schopná rásť aj v čiastočnom tieni.

Kríky, ktoré sa šíria naozaj rýchlo

Záhradný dizajn v zime Zimná falošná lieska

2. Corylopsis spicata / falošná lieska

Jedná sa o krík, ktorý sa veľmi rýchlo šíri. Dalo by sa to úžasne využiť v zadnej časti záhrady a tam bude ker schopný dosiahnuť 1,2 až 2,4 metra. Krátke strapce hrozna alebo čisté svetlo žlté kvety visia z bezlistých konárov a v marci a apríli napĺňajú vzduch sviežou vôňou.

Zimná lieska napĺňa vzduch sviežou vôňou

Záhradný dizajn v zime Zimná vetva falošnej liesky

Ako používate tento ker: Tento druh rastlín sa najlepšie cíti v prostredí, ktoré je podobné lesu. Dole mohli byť umiestnené aj snehové zvony a prvosienky. Zimná lieska však môže rásť aj na plnom slnku. Ak máte väčší vonkajší priestor, možno by ste to mali zvážiť, okolité rastliny môžu byť nižšie, aby sa do centra pozornosti dostala krásna zimná lieska a vy si tak mohli lepšie vychutnať nádhernú zimnú atmosféru.

Zimná lieska má množstvo druhov, z ktorých jeden má zlaté listy. Mne osobne sa najviac páčia tieto.

Pôvod: Japonsko

Kde by rástol: Na miestach, kde teplota neklesne pod 6 stupňov

Potreba vody: mierna

Svetelná požiadavka: Plné slnko až svetlý tieň

O jemnú a opojnú dafnu sa najlepšie stará na dvore

Záhradný dizajn v zime Winter Daphne Daphne

3. Daphne – daphne

Atraktívne vždyzelené listy sú korunované jemným nádychom krémovej žltej. Sami o sebe sú veľmi dobrým dôvodom, prečo túto rastlinu držať na dvore. Čo vám však učaruje najviac, je opojná a lahodná neha.

Jemné purpurové púčiky sa otvárajú nad zhlukami bielych kvetov, ktoré pokrývajú túto krovinu vo februári a marci. Daphne Seidelbast alebo stále nazývaná Winter Seidelbast dosahuje výšku medzi 90 a 120 cm. Akonáhle odkvitne, dá sa ľahko rezať, aby si zachoval kompaktný tvar.

Fialové a biele farby si môžete vychutnať vo februári a marci

Záhradný dizajn v zime Zimné kvetinové deko Daphne daphne

Ako uviesť túto rastlinu do prevádzky:

Daphne daphne by ste mali zasadiť blízko vášho domova, aby ste si mohli vychutnať jeho vôňu vo februári a marci. Vlastne si môžete priniesť domov aj nejaké kvety. Iba jeden z nich naplní krásnou vôňou celú miestnosť.

Zo skúsenosti môžem povedať, že túto rastlinu môžete priniesť z kvetináčov na pôdu vonku.

Pôvod: Čína a Japonsko

Kde by Daphne daphne rástol najlepšie: Na miestach, kde teplota neklesne pod -18 stupňov

Potreba vody: mierna

Požiadavka na svetlo: Čiastočný tieň so špeciálnou ochranou pred horúcim poludňajším slnkom

Ohnivé nuansy vyžarujú z kvetov hybridnej liesky

Záhradný dizajn v zime a zime hybridný hamamel

4. Hamamelis x intermedia / hybridná čarodejnica

Voňavé a pavúkovité kvety v odtieňoch červenej, žltej a oranžovej pokrývajú holé vetvy tohto hybridu. Táto lieska sa rýchlo šíri od konca januára do marca, ale je rovnako rozkošná na jeseň, keď jej listy dosiahnu ohnivé odtiene.

Niektoré druhy dosahujú výšku a šírku až 6 metrov. Nechajte teda vetvám dostatok priestoru na rast.

Tieto kríky je možné použiť ako akcent v rohu záhrady

Záhradný dizajn v zime Zimná hybridná hamamelu v zelenej farbe

Ako používať hybridnú čarodejnicu: Tieto kríky vyzerajú v zime nádherne, najmä ak rastú pozdĺž chodníkov alebo sú zvýraznené v rohu záhrady, kde je obklopený nižšími druhmi..

Najlepšie sezóny pre hybridnú čarodejnicu sú jeseň a zima. Môžete ho použiť ako pozadie pre rastliny, ktoré kvitnú v lete. Posledne menované je potom možné v zime odrezať, aby sa odhalila krása Hamamelis x intermedia.

Najlepšie sezóny pre hybridnú čarodejnicu sú jeseň a zima

Záhradný dizajn v zime zimné hybridné čarodejnícke jesenné lístie

Hľadaj Jelena (meď), Arnold Promise (žltá) a Diane, ktoré tu boli na obrázku.

Pôvod: Jedná sa o hybridný druh vytvorený v záhradách z rastlín H. japonica a H. Mollis.

Kde ich môžete nechať rásť: V oblastiach, kde teplota neklesá pod 6 stupňov

Potreba vody: mierna

Požiadavka na svetlo: plné slnko

Japonská kamélia vyzerá veľmi zaujímavo po celý rok.

Záhradný dizajn v zime Zima Japonská kamélia

5. Camellia sasanqua / japonská kamélia

Známejšia japonská kamélia kvitne na jar, tento druh ukazuje svoje kvety skôr a oveľa lepšie znáša slnko.

Lesklé, tmavozelené listy sú vždy zelené a kvetina vyzerá veľmi zaujímavo po celý rok. V závislosti od druhu môže rásť až 4 metre. Odtiene kvetov sa líšia od červenej cez ružovú až po bielu. Môžu byť v dvojitej alebo v singulárnej forme, niektoré sú tiež veľmi voňavé.

Odtiene kvetov sa líšia od červenej cez ružovú až po bielu

Záhradný dizajn v zime Zima Japonská kamélia biela

Ako ich používať. Pri skromnom úsilí sa japonská kamélia môže rozprestrieť na stene, aby zabránila nechceným výhľadom a miestnosti pôsobili vyššie a farebnejšie. Kvetinu umiestnite na miesto, kde si ju môžete vychutnať zvnútra.

Úžasne by to ladilo aj s akýmkoľvek vzorom lemovania. Môžete sa rozhodnúť ich striedmo vysadiť alebo môžete jednotlivé kríky na okraji stromovej záhrady maximálne využiť..

Odporúčam vám, najmä po druhu Yuletide (červené, jednotlivé kvety, s veľkými žltými škvrnami), Pink-A-Boo (jednotlivé kvety v čisto ružovej farbe, ktoré šíria nádhernú vôňu). Stále mi pripadá druh oltsopa x Yunnanensis x figo kríž, ktorý (biele kvety zaliate ružovou) je nádherný. Pôvod: Čína alebo Japonsko

Kde budú rásť: Na miestach, kde teplota neklesne pod – 6 stupňov

Potreba vody: mierna

Požiadavka na svetlo: čiastočný tieň

6. Eranthis hyemalis / Winterling

Záhradný dizajn v zime Winter Winterling

V zimnom dni nie je nič šťastnejšie ako pohľad na tieto zlatožlté kvety. Winterling sa šíri veľmi rýchlo, ale nie je invazívny. Je vysoký iba 7 až 15 cm, ale zmení sa na nádherný koberec, ktorý je tu pre vás od januára do marca. Winterling je trváca rastlina, ktorá si razí cestu snehom a odolá mrazom. Jeleň sa nedotýka ani tejto rastliny.

Winterling je trváca rastlina

Záhradný dizajn v zime Zimné pole Winterling

Ako používať túto rastlinu. Tieto žiarovky sú skvelé pre skalku. Mohli by byť skvelé na prednom okraji zľavy. Dá sa tiež pripevniť na cestu alebo na stromovú záhradu.

Vzhľadom na malú štruktúru by ste sa mali vyhýbať výsadbe zimoviska v blízkosti vyšších, vždyzelených rastlín. Najlepšie je umiestniť ho do blízkosti bylinných okrasných rastlín, ako je japonská tráva.

Pôvod: Európa

Kde bude zimovisko rásť: Na miestach, kde teplota neklesne pod -4 stupne

Potreba vody: nízka až stredná

Požiadavky na svetlo: plné slnko alebo tieň