Kontrolný zoznam moderného záhradného dizajnu

obrázky myšlienok moderného záhradného dizajnu

Moderný záhradný dizajn kladie na staviteľa spravidla vysoké nároky

Vlastná záhrada je pre mnohých ľudí miestom oddychu a relaxácie. Niektoré vytvárajú zeleninové škvrny alebo ovocné stromy, iné navrhujú vonkajšiu časť ako predĺženú miestnosť v dome s relaxačnými zónami alebo akčnými zónami pre malých aj veľkých..

Každý, kto podá ruku a aktívne ju prerobí, by sa mal vopred dobre pripraviť a prácu si v pokoji naplánovať.

Záhradní dizajnéri chápu pod moderným systémom prispôsobenie vlastných prianí a potrieb záhrade v súlade s prírodným prostredím. Môže to byť trávnik s futbalovým kútikom pre deti alebo bazén s terasou pre dospelých. Veľa vecí sa nemusí navzájom vylučovať, vďaka mixu je to zaujímavé.

Moderný záhradný dizajn – Veľkosť a štýl

Pred začatím samotných prác by ste mali zmerať zelenú plochu alebo plochu, na ktorej má záhrada vzniknúť. Ideálny čas na zmeny je jar, pretože mnohé rastliny potom treba vysadiť. Ak je však pôda ťažká, napríklad z hliny, zelené hnojenie vlčím bôpom alebo reďkovkou sa dá urobiť už na jeseň.

Záhradu by ste mali rozdeliť na oblasti, ktoré chcete buď vysadiť, poskytnúť záhony alebo trávniky, alebo inak navrhnúť. Vytvorte jeden alebo viac náčrtov a označte príslušné sekcie.

Môžete úplne slobodne štýlovať, ale stále je užitočné určiť si smer, než sa pustíte. Či už stredomorská, praktická alebo romantická, myšlienkam sa medze takmer nekladú. Môžete tu získať inšpiráciu, zastaviť sa na záhradných veľtrhoch alebo sa zoznámiť so zoznamom kladov a záporov. Ako znížiť napätie v železiarstve.

Moderný záhradný dizajn – Rybníky

Akonáhle je určená veľkosť a štýl, môže sa začať ďalší veľký pracovný krok. Každý, kto sa rozhodol pre jazierko, by tu mal zvážiť aj veľkosť a štýl. Malý rybník sa ľahšie udržiava ako väčší biotop alebo kúpacie jazierko.

Ryšavé perie je jednou z najobľúbenejších rybničných rýb

nápady moderného záhradného dizajnu dizajn záhradného jazierka

Ak chcete chovať ryby, vezmite na vedomie, že hĺbka rybníka by mala byť najmenej 80 centimetrov, lepšie 120 centimetrov. Ryba v nej teda môže prezimovať. Všeobecné pravidlo hovorí, že na každý kubický meter vody by sa mala použiť jedna ryba s veľkosťou desať centimetrov.

Ďalej by ste v závislosti od veľkosti rybníka a populácie rýb mali myslieť na filter, ktorý čistí vodu. Ak vytvárate iba malé rastlinné jazierko, spravidla nie je potrebný žiadny filter. Prirodzenou formou filtra je malý vodný tok, ktorý môžete začleniť do svojej záhrady. To vytvára malý kolobeh vody, ktorý sa sám reguluje.

Ak máte chuť na vodu sami, môžete si vytvoriť jazierko na kúpanie, ktoré je taktiež osadené v záhrade. Pri odporúčanej minimálnej veľkosti 35 metrov štvorcových a hĺbke 1,80 metra by ste však mali mať zodpovedajúcu veľkosť záhrady.

Moderný záhradný dizajn – Stromy a kvety

Ak iba upravujete záhradu, ponechajte existujúce stromy a skombinujte ich s plánovaním záhrady. V opačnom prípade platí nasledujúce pravidlo: najskôr vysaďte väčšie stromy, potom kríky, pôdny kryt a cibuľovité alebo cibuľovité rastliny. Záhradu tak môžete vedome rozdeľovať.

Ak máte radi exotiku, vyskúšajte agáve. Púšť sa v nemeckých záhradách tiež cíti ako doma, ale agávu by ste mali zasadiť do črepníka, pretože by neprežila mráz a zimu. Ideálne miesto je slnečné miesto; zalievajte rastlinu veľmi striedmo. Pre optimálnu starostlivosť pridajte tretinu piesku do normálneho pôdneho substrátu.

Ak sa vám nechce tam a späť, ale napriek tomu by ste chceli v záhrade exotiku, odporúča sa napríklad otužilá dlaň. Je dôležité kúpiť si rastlinu, ktorá má najmenej štyri roky a je vysoká 50 centimetrov. Priaznivý čas na výsadbu je od marca do júna.

 Rododendrony sú obľúbené záhradné rastliny – nielen v Nemecku

nápady moderného záhradného dizajnu obrázky kvety

Ďalšími odolnými a obľúbenými exotickými druhmi sú rododendrony, bambus a magnólie. v www.exotenzentrum.de nájdete ďalšie návrhy. Pri výbere rastlín sa držte štýlu svojej prepracovanej záhrady; to vám uľahčí prácu a dodá vám jednotný vzhľad.

Moderný záhradný dizajn – Kamene a steny

Ak chcete stavať na malé cestičky, schody alebo steny, dávajte pozor, aby ste nepoužili príliš veľa materiálov naraz. Za prvé to môže stáť peniaze a za druhé to väčšinou tiež nevyzerá lákavo. Zamyslite sa nad tým, kde a koľko miestností chcete vytvoriť.

Obľúbeným prvkom sú nášľapné kamene v trávniku, ktoré slúžia ako ozdoba a vedú záhradou. Aby ste to urobili, mali by ste zeminu vyhĺbiť 30 až 50 centimetrov, aby ste vyplnili vrstvu štrku, na ktorú sa po zhutnení pridá vrstva štrku. Teraz môžete zadarmo priniesť dlažobné kocky alebo prírodné kamene.

Pre malé dekoratívne steny sú obľúbené pieskovce, ktoré môžete pripevniť bez malty, iba suché. Steny poskytujú dostatok dutín na výsadbu menšími trvalkami, ako sú zvončeky alebo kamenné bylinky. Zostaňte aj vy v štýle svojej záhrady. Menšie steny alebo výškové rozdiely pomocou schodov tiež skrášľujú zariadenie bez veľkého úsilia.

Moderný záhradný dizajn – Ochrana súkromia a záhradný nábytok

Pri všetkej láske k rastlinám a prírode by sa ľudia mali v záhrade cítiť príjemne. Keď je práca hotová, možno budete chcieť dať nohy hore alebo si spoločne opekať. Pri plánovaní záhrady preto myslite na miestnosti alebo priestory, ktoré vám môžu poskytnúť možnosti sedenia a relaxácie.

 Chráňte a ozdobte slnečníky alebo markízy

moderný záhradný dizajn obrázky ochrana súkromia ochrana pred slnkom

Jednou z myšlienok je napríklad inštalácia obrazoviek ochrany osobných údajov. Ak chcete svoju záhradu ochrániť pred zvedavými pohľadmi, môžete na jednu stranu vysádzať vysoké stromy, živé ploty ako bambus, stromček alebo tis. Tieto by ste mali pravidelne strihať. Rast do požadovanej výšky však často trvá určitý čas.

Na druhej strane máte možnosť pripevnenia textilných zásten. Tieto môžete flexibilne využiť v záhrade, napríklad pomocou mobilných vonkajších obrazoviek, ktoré buď ukotvíte v záhrade, alebo namontujete na záhradné steny. Pokyny nájdete na táto strana. Na terasu sú vhodné aj slnečné clony alebo ochrana proti vetru.

Záhradný nábytok vyrobený z prírodných materiálov je jedným z najobľúbenejších v nemeckých záhradách. Drevo, ratan alebo prútené výrobky sú vítaným materiálom. Pri kúpe nábytku a sedenia majte na pamäti štýl vašej záhrady. Na rozdiel od plastu je drevený alebo prútený nábytok často veľmi odolný a vydrží určité teploty a poveternostné podmienky. Napriek tomu by ste tento nábytok v zime mali dať aspoň pod prístrešok. Vzniká tak moderná záhrada s priestorom pre každého.

Zdroje obrázkov:

Obrázok 1: pixabay.com © artemtation (Public Domain CC0)

Obrázok 2: Wikimedia.commons.org © Olaf Nies (CC BY-SA 2.0)

Obrázok 3: pixabay.com © JamesDeMers (Public Domain CC0)

Obrázok 4: pixabay.com © erge (Public Domain CC0)