Vertikálna záhrada na Expo 2015 – pavilón USA

vertikálna záhrada USA Pavilion Milan Expo 5 vchod

Vertikálna záhrada – pavilón USA na Milan Expo 2015

Áno, čítate dobre! Je to o jedlej záhrade, ktorú nájdete v americkom pavilóne na Milan Expo 2015. Bol vytvorený spoločnosťou Beaver Architects. Samotná spoločnosť sa tak predstaví na tomto veľtrhu, ktorý každoročne priláka až 20 miliónov ľudí.

Všetko je to o udržateľnom dizajne. Zároveň sa každý rok rozhodujete pre úplne novú tému.

Motto na rok 2015 znie: „Krmenie planéty, energia pre život“. Akcia sa koná o šesť mesiacov. Američania na tento účel vytvorili svoje American Food 2.0.

Jedlá záhrada na Expo 2015

vertikálna záhrada USA Pavilion Milan Expo 5 udržateľný dizajn

Je to masívny a doslova zelený stroj. Je to tak zvnútra aj zvonku. Plánuje sa s jedlými rastlinami a zeleninou. Poháňa ho takzvaný hydrologický kultivačný systém. To umožňuje vývoj rôznych druhov ovocia.

Krajinní architekti sa podieľajú aj na rozhodovaní, ktoré jedlé druhy by sa mali pestovať. K dispozícii je tiež zavlažovací systém na dažďovú vodu. Bude to fungovať prostredníctvom otočných panelov. Môžu byť posunuté tak, aby absorbovali maximálne množstvo svetla počas dňa.

USA ovocie a zelenina

vertikálna záhrada USA Pavilion Milan Expo 5 architektúra a dizajn

Mimo pavilónu budú malé kiosky distribuovať ovocie a zeleninu, ktoré sú typické pre USA. To v krajine spopularizuje záhradnícku a živú kultúru. V americkom pavilóne budú prebiehať rôzne rozhovory a diskusie na témy súvisiace s udržateľnosťou, poľnohospodárstvom a technológiami.

Vnútri bude otvorená farma. Rám bude vyrobený z recyklovanej nehrdzavejúcej ocele a kompostovacie drevené podlahové panely budú navrhnuté tak, aby ich bolo možné znova použiť..

„Nakŕmte planétu energiou pre život“

vertikálna záhrada USA Pavilion Milan Expo 5 návrhárskych nápadov

Sami architekti jedlú záhradu označujú za didaktickú. Obrovská zelená stena nebola navrhnutá len na to. Ich úlohou nie je len vyrábať potraviny, ale zároveň predzvesť budúcnosti americkej agrokultúry. Do údržby steny boli začlenené moderné interaktívne technológie.

Stena teda predznamenáva budúcnosť Ameriky v oblasti potravinových zdrojov.

Zelená vertikálna a jedlá záhrada

vertikálna záhrada USA Pavilion Milan Expo 5 udržateľná architektúra plán

USA Pavilion – udržateľný projekt

vertikálna záhrada Projekt USA Pavilion Milan Expo 5

Pozrite sa aj na Vietnamský pavilón!