10 druhov tekvice, ktoré by ste určite mali vedieť

Tekvice sú jednoznačne jedným z najobľúbenejších plodov na jedenie a zdobenie na jeseň a v zime. Sú práve späť v hlavnej sezóne a je ich možné vidieť takmer všade v supermarketoch a vo výkladoch obchodov. Tekvice tak rozmanité tvarom, farbou a veľkosťou ponúkajú dostatok inšpirácie nielen pre fanúšikov dekorácií, ale aj pre profesionálnych a hobby kuchárov. Pretože s ním môžu byť implementované nielen atmosférické jesenné úpravy. K hodnotným jesenným darčekom sú pripravené aj chutné jedlá. Dnes vám preto predstavujeme 10 najobľúbenejších druhov tekvíc. Niektoré z nich sú vhodné len na zdobenie a iné sú vhodné aj na varenie. Ponorte sa do rozprávkového sveta tekvíc!

Používajte najpopulárnejšie odrody tekvice rôznymi spôsobmi

najlepšie odrody tekvice jesenná dekorácia

Populárne jedlé odrody tekvice

Na svete je viac ako 800 druhov tekvice a našťastie niektoré z nich nájdete aj u nás. Nasledujúce tri odrody sú jednoznačne najznámejšie a najpripravovanejšie. Všetky obsahujú zdravý beta-karotén, veľa vlákniny a množstvo minerálov, ako je draslík, vápnik, horčík a železo.

Tekvice majú tiež extrémne nízky obsah kalórií a sú perfektné na prípravu polievok, dusených pokrmov, koláčov a dezertov.

# 1 Tekvica Hokkaido

jedlé tekvice hokkeido

Okrúhle tekvice oranžovej farby z Japonska už dávno dorazili do Nemecka a stali sa neoddeliteľnou súčasťou jesenného menu. Pripomínajú veľkú cibuľu a v porovnaní s inými tekvicami sú relatívne malé. Ich dužina chutí mierne orieškovo a hodí sa k ďalšej zelenine, rovnako ako kura, rybe a mäsu. Náš obľúbený spôsob prípravy je: lahodná tekvicová polievka s kokosovým mliekom!

Extra tip: Tekvicu Hokkaido nešúpeme. Ich koža je dosť tenká a dodáva jedlu ešte orechovejšiu pizzu.

# 2 maslová tekvica

tekvicové odrody tekvice jedlé

Nemenej obľúbená je maslová tekvica s maslovou chuťou. Má výraznú siluetu v tvare hrušky a zvyčajne má žltkastú farbu. Jednou z jeho najväčších výhod pri varení je, že má veľmi málo semien a veľa dužiny. Rovnako ako Hokkaido, aj maslovú tekvicu si môžete vychutnať varenú aj surovú. Ešte lepšie chutí, keď je nezrelý. Čím je ovocie zrelejšie, tým získava trochu tmavšiu farbu a môže sa zmeniť na svetlo hnedú.

Squash muškátového orieška # 3

muškátový oriešok tekvica jedlé tekvicové odrody

Muškátová tekvica, nazývaná aj Muscade de Provence, je jednou z najväčších tekvíc, ktoré poznáme. Jeho dužina má jemne kyslú muškátovú chuť, ale je tiež veľmi šťavnatá a aromatická a je obzvlášť dobrá v exotických jedlách. Tento druh tekvice spoznáte okamžite podľa výrazného tvaru rebier. Tekvicové muškáty nájdete v mnohých farbách, od žltej a oranžovej cez zelenkastú a modrú až po tmavšie odtiene šedej.

Známe tekvicové odrody na zdobenie

Napriek tomu, že všetky tekvice robia skvelé jesenné alebo halloweenske dekorácie, existujú aj také, ktoré sú považované za čisto dekoratívne tekvice. Tieto by ste nemali konzumovať, pretože obsahujú vysoké množstvo cucurbitacinov. Tieto horké látky môžu spôsobiť nevoľnosť a hnačku. Sú nezdravé a dokonca dosť škodlivé pre ľudí.

Čisté dekoratívne tekvice

Nasledujúce dva druhy tekvice sú často vnímané ako obľúbené jesenné dekorácie na okenných parapetoch a vo výkladoch obchodov. V špecializovaných obchodoch sú známe ako „indický mix“. Vyzerajú roztomilé a veľmi dekoratívne. Ako už bolo spomenuté, tieto sú len na to, aby ich bolo možné obdivovať a nie jesť!

Crown Pumpkins # 4 – Shenot Crowns

Tekvicové odrody Shenot Crowns Okrasné tekvice

Malé plody v tvare koruny nájdete v teplých žltkastých a zelených tónoch. Majú dlhú trvanlivosť a dajú sa šikovne zinscenovať kdekoľvek spolu s inými prírodnými materiálmi ako vkusné jesenné dekorácie.

# 5 Pazúrové tekvice – jesenné krídla

Tekvice Okrasné tekvice jesenné krídla

To isté platí pre ich predĺžených kolegov. Biele, nazelenalé, s pruhmi alebo bez pruhov Okrasné tekvice Autumn Wings pôsobia neskutočne efektívne. Vložte ich do tkaných košov alebo len tak rozhádzané po parapete. V miestnosti sa okamžite stanú jasným pútačom pozornosti.

Okrasné jedlé tekvice

Na rozdiel od nejedlých dekoratívnych tekvíc sú nasledujúce druhy tekvice vhodné nielen na ozdobu, ale aj na konzumáciu. Obsahujú zdravé životne dôležité látky a chutia skvele.

# 6 Patissonove tekvice

tekvicové odrody patisson tekvice pomaranč

Tieto tekvice vyzerajú ako malé disky alebo niekedy zvončeky a nájdete ich v žltej aj oranžovej farbe, zelenej alebo bielej farbe. Ak to pripravíte dostatočne skoro, môžete jesť aj misku. Ak ho necháte dlhšie odstáť, môžete si vychutnať nádhernú jesennú dekoráciu a neskôr ho pridať do lahodnej krémovej polievky alebo do výdatného prívarku bez misky.

Tekvice „Patisson Custard White“

odrody tekvice bieleho patissonu

Odrody tekvice patisson vyzerajú ešte ozdobnejšie s pruhmi

patisson tekvicové odrody žltá biela

# 7 Roter Türban, biskupský klobúk

Tekvica jedlá z červeného turbanového tekvice

Táto výrazná tekvica patrí medzi takzvané turbanské tekvice. Na jednej strane to vyzerá ako obrovská huba a na druhej strane to vyzerá ako v biskupskom klobúku, a preto dostalo meno. Niektoré tekvice tejto odrody majú dokonca na koži malé bradavice.

# 8 Sladká knedľa

Jedlé odrody tekvice Sladká knedľa tekvica

Tieto rozprávkové tekvice, ktoré sú trochu rebrované a nádherne pruhované, nemožno zamieňať. Chutia mierne sladko, podobne ako gaštany. Môžete ich nielen vyprážať, dusiť alebo variť, ale tiež si ich môžete vychutnať surové v šalátoch. Nádherné!

# 9 Baby Boo

Tekvicové odrody jedlé Okrasné tekvice Baby Boo

Biele tekvice sú už nejaký čas trendové, najmä vo výzdobe. Jemné biele tekvice Baby Boo sú jednými z najmenších zástupcov všetkých stolových tekvíc. Tieto chutia súčasne ovocne a orieškovo a svojou jedinečnou chuťou obohacujú dusené mäso, kastróly, dezerty atď..

# 10 Jack buď malý

Odrody tekvice Mini Jack

Rozkošná mini tekvica, ktorá sa hodí k čomukoľvek! Chutí podobne ako Hokkaido, ale je mierne múčny. Miska sa tiež jesť. Táto tekvica sa stane veľmi rýchlo a jednoducho chutnou náhradou vyprážaných zemiakov v rúre alebo na panvici. Rovnako vynikajúcim nápadom je naplniť ho mletým mäsom, upiecť a dochutiť parmezánom.

Užite si tekvicovú sezónu naplno a využite ju naplno! Atmosférické jesenné aranžmány, lahodné polievky alebo jedlá – nič z toho nie je pre týchto nádherných univerzálov žiadny problém.

Preskúmajte ešte viac druhov tekvice a ťažte z bohatstva týchto jedinečných plodov!

tekvicové odrody jedlé tekvice okrasné tekvice