20 odolných trvaliek na slnko, polotieň a tieň

Odolné trvalky sú takmer vždy prvou voľbou, pokiaľ ide o úspešný a ľahko udržiavateľný záhradný dizajn. Čerstvé zelené a krásne kvety by ich mali priniesť do trvalkového záhonu a rozmaznávať naše zmysly. Rastliny by po vytvorení mali v ideálnom prípade rásť a tešiť nás roky. Určite potrebujete trvalé trvalky …

A ak vás zaujíma, ktoré trvalky sú vlastne jednoročné a ktoré viacročné, radi by sme pre vás hneď na začiatku objasnili niečo dôležité: Trvalky sú vždy viacročné rastliny. Spravidla sa tieto lignifikujú. Väčšina trvaliek, ktorým sa v tejto krajine darí, je v zásade vždy odolná. Ich korene, ako aj spodné časti rastliny prežijú zimu a na jar poskytnú nové výhonky a nové kvety v záhradách a parkoch.

Tu je našich 20 najobľúbenejších, pokiaľ ide o odolné trvalky. Pozrite sa na ne a vyberte si svoje obľúbené. Alebo možno pre všetky nájdete dostatok miesta vo svojej záhrade alebo na balkóne?

Mnoho z pôvodných liečivých rastlín je tiež odolných trvaliek

odolné bylinky

Odolné trvalky, ktoré milujú slnko

Našťastie existuje veľa nádherných, odolných trvaliek na slnečné miesta. Niektorí z úžasných uctievačov slnka sú liečivé rastliny a bylinky, ktoré sme všetci videli, konzumovali alebo si ich užívali ako čaj a arómy. Iní sú len fascinujúco ladní a stanú sa skutočnými pútadlami, najmä keď sa objavia kvety.

  # Levanduľa (Lavandula angustifolia)

vytrvalé trvalky liečivá rastlina levanduľa

Fialová kráska z Provence sa v tejto krajine už dávno cítila pohodlne. Očarujúca vôňa levandule a jej všestranné využitie v domácnosti a záhrade sú veľmi cenené a mnohí ich často preferujú. Levanduľa je robustná trvalka nenáročná na starostlivosť, ktorá rastie aj na suchých pôdach. Jednotlivé druhy levandule majú tiež rôznu výšku okolo 35 až 70 cm a kvitnú vo svetlo ružovej, fialovej alebo modrofialovej farbe. Levanduľa je často používaná ako pôdny kryt proti burine alebo ako hranica živého lôžka mnohými hobby záhradníkmi.

# Rebríček (Achillea)

vytrvalé trvalky rebríček červených kvetov

Táto skvelá liečivá rastlina má tiež mnoho odrôd s rôznymi farbami kvetov. Ich výška sa môže pohybovať od približne 6 do takmer 80 cm. Rebríček miluje slnko a darí sa mu aj na neúrodných, suchých pôdach. Jeho listy v tvare ružice sa objavujú na jar. Stonka je pomerne robustná a tvrdá. Kvety sú tvarované do pohárov a na začiatku leta vydávajú svoju nezameniteľnú, horkú vôňu. Rebríček je známy aj ako bylina Achilles, bylinka pani, Božia ruka, čajová bylina alebo bylina hemostázy … aby sme vymenovali len niektoré z ich mien..

# Šalvia lekárska (Salvia nemorosa)

odolné kríky šalvie

Šalvia so svojimi rôznymi odrodami nie je menej známa a obľúbená. Táto odolná trvalka má už v júni krásne modrofialové kvetinové sviečky. Tieto veľmi jemne voňajú a priťahujú množstvo včiel, čmeliakov a motýľov. Rastline nevadia ani piesočnaté pôdy. Je robustný a ľahko sa ošetruje a je vysoký 30 až 50 cm.

# Lupiny (Lupinus)

vytrvalé trvalky viacfarebné kvety lupiny

Táto rastlina sa niekedy nazýva aj figovník alebo vlk. Divoká trvalka pochádza zo Severnej Ameriky a je dosť robustná a rýchlo rastúca. Tieto druhy vlčích bôbov, ktoré sú považované za okrasné rastliny, sú obzvlášť vhodné do záhrady, napríklad vlčí bôb mnoholistý (Lupinus polyphyllus). Krásne kvety vlčieho bôbu potešia oko od začiatku leta do konca augusta alebo dokonca niekedy do polovice septembra. Pretože samotná rastlina semená, krája jemnú postavu ako farebnú výplň medzier v záhrade.

# Modré vankúše (Aubrieta)

vytrvalé trvalky modré vankúše aubrieta

Modré vankúše ako jedna z prvých jarných včelích pasienkov žiaria nielen modrou, ale aj ružovou, fialovou a bielou farbou. Šíria sa veľmi rýchlo a hodia sa ako perfektný pôdny kryt nielen do skalky, ale aj na suchý kamenný múr alebo na slnečné, relatívne suché svahy. Túto vždyzelenú, odolnú trvalku môžete vysadiť na jar aj na jeseň a použiť ju ako prirodzené opatrenie proti burine..

# Slnečná nevesta (hybrid Helenium)

vytrvalé trvalky slnečná nevesta

Dokonca aj pohľad a názov tejto trvalky kričia po slnku. Jednoducho sa stará a nádherne kvitne, jednoducho patrí do každej slnečnej záhrady. Slnečná nevesta kvitne od júna do októbra hlavne oranžovou a žltou farbou a miluje svetlo a teplo, ako aj miernu vlhkosť pôdy a hlinitú, na živiny bohatú pôdu.

# Delphinium (hybridy delfínia)

vytrvalé trvalky delphinium delphinium

Bohaté kvetinové dáždniky týchto odolných trvaliek sú bohužiaľ nielen úžasne krásne, ale aj nejedlé. Pretože delfínium je jedovatý. Buďte teda opatrní s batoľatami v záhrade! Výška rastliny u niektorých odrôd môže dosiahnuť až 180 cm a kvety od júna do septembra žiaria v nádherných farebných odtieňoch od bielej cez svetlo modrú po ultrafialové. Zaistite dostatočné zavlažovanie a hnojenie.

Odolné trvalky, ktoré majú rady aj polotieň

Mnoho odolných trvaliek uprednostňuje také miesta v záhrade alebo v parku, ktoré nie sú stále na prudkom slnku, ale ponúkajú polotieň. Tu pre vás máme pripravených sedem skvelých príkladov takýchto rastlín. Pozrite sa na ne a objavte svojho obľúbeného.

# Cranesbill (pelargónie)

vytrvalé trvalky polotieň geranium cranesbill

Nenáročný a extrémne nenáročný na starostlivosť je cranesbill jednoducho perfektnou voľbou nielen ako pôdny kryt proti burine, ale aj ako lem alebo výsadba pod stromy. Väčšina odrôd trvalky kvitne od mája do júla a mnohé z nich sú zelené aj v zime. Žeriav sa veľmi rýchlo šíri pomocou koreňov, a preto ho možno aj veľmi ľahko vysadiť. Kvety sú jemné a líšia sa od bielej po svetlo ružovú až purpurovú a purpurovú.

# Hortenzie (Hortenzia)

mrazuvzdorné trvalky pre hortenzie v polotieni Hydrangea

Kto by ich nepoznal – rozprávkové hortenzie! Tieto, v zásade odolné rastliny, sa líšia veľkosťou a farbou, v skutočnosti to nie sú trvalky v klasickom zmysle, ale skôr polokríky. Ale napriek tomu sme ich zaradili do tohto zoznamu, pretože hortenzie sú dokonalou zhodou pre mnohé trvalky a samy sú krásnymi viacročnými záhonovými rastlinami. Takáto nádhera kvetov má samozrejme aj svoju cenu. Hortenzie majú veľký dopyt po vode a majú radi pôdy bohaté na živiny a chudobné na vápno. Nie je také ľahké sa o ne starať, ale chcú, aby sa o ne dobre starali a boli správne orezané. Námaha rozhodne stojí za to. Sľúbené!

# Dámsky plášť (Alchema mollis)

vytrvalé trvalky polotieň dámsky plášť Alchema mollis

Dámsky plášť je odolná, dlhotrvajúca a robustná trvalka s jemnými žltými kvetmi a okrúhlymi zelenými listami. Je celkom prispôsobivý a nenáročný na pôdu a zavlažovanie. Rastlina sa reprodukuje mimoriadne rýchlo a po odkvitnutí by sa mala odrezať. Je vhodný ako pôdny kryt do širších oblastí a väčších záhrad.

# Fialové zvony (Heuchera)

vytrvalé trvalky purpurové zvony Heuchera

Napriek tomu, že kvety tejto trvalky sú biele a jemné, zaujme výraznými listami s veľkolepým zrnom. Listy navyše možno vidieť nielen v zelenej, ale aj v oranžovej a červenej alebo v tmavofialovej farbe. Proste nádhera! V každom prípade by mala byť pôda vždy vlhká a bohatá na živiny. Stonky kvetov sa po období kvitnutia úplne odrežú a suché listy sa na jar odstránia.

# Nezabudni (Myosotis)

Nezabúdajte na vytrvalé trvalky

Dokonalý, odolný zemský kryt s nebesky modrými, bielymi alebo ružovými, veľmi filigránovými kvetmi. Nezabudnuteľná je tiež trvalka, ktorá patrí k jarným kvetom a dobre si rozumie s veľmi malým množstvom vody. Rastlina je nenáročná na starostlivosť a nenáročná. Reprodukuje sa znova a znova, akonáhle je už vysadený v záhrade. Skvelé ako lem alebo ako výplň medzier.

# Herbstanemone (Anemone hupehensis)

Herbstanemone Anemone hupehensis vytrvalé trvalky

Ako naznačuje názov, táto trvalka je neskoro kvitnúca. Teší nás len očarujúcimi bielymi, ružovými, modrými, červenými alebo karmínovo červenými kvetmi z augusta a záhradu premieňa na skutočný raj neskorého leta. Výška rastliny môže byť u niektorých odrôd dokonca okolo 160 cm. Stonky sú jemné a dlhé a listy mierne chlpaté. Živiny, stredne vlhké pôdy sú pre sasanku priam stvorené.

# Pľúcne bylinky (Pulmonaria)

mrazuvzdorné trvalky v polotieni pľúcne bylinky pulmonaria

Ďalší jarný kvet z rodiny odolných trvaliek, ktorý nám v záhrade dodáva jemné kvety a ozdobné listy. Pľúcne bylinky sa pomerne pomaly šíria oddenkami a dosahujú výšku asi 30 cm. Kvety sú prevažne ružové, purpurové, modré alebo červené a listy a stonky sú mierne chlpaté. Napriek tomu, že je o trvalky pomerne nenáročná starostlivosť, nemajú radi extrémnu suchosť ani premokrenie. Vápenaté pôdy sú dobre znášané, ale dokonalá pôda pre pľúcne bylinky je stále trochu hlinitá a bohatá na humus.

Odolné trvalky, ktoré radšej rastú v tieni

V neposlednom rade prídu na rad tieňomilné rastliny, ktoré sú zároveň odolnými trvalkami. Mnohé z nich sú vhodné ako pôdny kryt pod väčšie stromy alebo ako krásne akcenty v tienistom trvalkovom záhone. Takmer všetky naše obľúbené položky sú dosť skromné ​​a nenáročné a dokonca vhodné aj pre hobby záhradníkov s malými skúsenosťami.

# Odolné papradie (Polypodiopsida)

vytrvalé trvalky do tieňových papradí

Takmer všetci zástupcovia rodiny papradí sú tieňové trvalky, ktoré sú celkom nenáročné. Napriek tomu, že papradie nekvitne, dáva záhrade výrazné zelené akcenty svojimi výraznými listami. Paprade sú ako pôdny kryt pod stromami alebo v tienistých kútoch jednoducho ideálnou voľbou pre úspešný a ľahko udržiavateľný záhradný dizajn. Nemajú radi sucho, ale ani podmáčanie. Stredne vlhká, uvoľnená pôda je pre papradie ideálna.

# Hostitelia (Hosta)

vytrvalé trvalky funkien hosta

Tieto obľúbené trvalky s okrasným lístím sa často nazývajú aj ľalie srdcové a často ich nájdete vo väčšine záhrad v tejto krajine. Hostitelia milujú rovnomernú vlhkosť a humózne, piesočnaté až hlinité pôdy. Väčšina hostas kvitne v júni a júli, existujú však aj druhy, ktoré kvitnú neskôr v auguste a septembri. Kvety sú zvyčajne biele alebo purpurové a rastú na dlhých stonkách. V zásade tieto trvalky rastú relatívne pomaly a šíria sa prostredníctvom koreňových behúňov.

# Bergénia (Bergenia)

vytrvalé trvalky bergénia

Nie nadarmo boli Bergenia pomenované ako trvalka roka 2017. Nielenže sa o ne veľmi ľahko starajú a sú šetrné, ale jednoducho aj krásne, najmä keď sa v apríli objavia ich krásne ružové kvety. Bergenia má rada vlhké, humózne pôdy a má veľmi malé svetelné nároky. Trvalky takmer nepotrebujete prihnojiť. Najlepšie sa šíria rozdelením.

# Valdštejn trojlistý (Waldsteinia ternata)

vytrvalé trvalky Waldsteinia ternata die waldstenie

Tieto pekné vytrvalé trvalky, nazývané aj zlaté jahody, sú skvelou voľbou pre tienisté miesta vo vašej záhrade. Waldsteinia ako obľúbená pôda pre mnoho hobby záhradníkov kvitne od apríla do mája v citrónovožltej farbe. Kvety sú filigránové a pripomínajú jahodové. Ideálna pôda pre zlaté jahody je bohatá na humus a chudobná na živiny, ako aj kamenistá až hlinitá. Waldsteinien sú veľmi vhodné ako výsadba dreva do lesných záhrad.

# Žihľava obyčajná (Lamium galeobdolon)

vytrvalé trvalky žihľava zlatá Lamium galeobdolon

Táto robustná, pôvodná trvalka zazelená aj ten najhlbší tieň vo vašej záhrade a na jar ju ozdobí jemnými žltými kvetmi. Takmer nevyžaduje žiadnu údržbu a rýchlo sa šíri. Príležitostne dokonca musíte rastlinu obsiahnuť, aby ste zabránili jej divokému rastu. Na jeseň by tiež malo zmysel znížiť príliš vysoké výhonky.

# Prachtspiere (Astilbe arendsii)

vytrvalé trvalky nádherné vrabce Astilbe arendsii

Od 19. storočia tu boli doma aj trvalky z východnej Ázie. Jeho nádherné kvetinové latky v bielej, krémovej, ružovej, karmínovo červenej alebo purpurovej farbe zdobia záhradu od júna do septembra. Rastlina miluje vlhké pôdy bohaté na živiny a šíri sa pomerne rýchlo cez bežce. Na jar by ste mali prihnojiť kompostom a rozdeliť od novembra do marca.

Záver

Odolné trvalky sú pozoruhodné a ľahko sa ošetrujúce rastliny. Existuje niekoľko z nich, ktorí milujú slnko, iní, ktorým sa darí v čiastočnom tieni, a ďalší, ktorí rastú aj v najhlbšom tieni. Vyberte si trvalky, ktoré sa vám najviac páčia, a pozvite ich do svojej vlastnej záhrady. Zaobchádzajte s každou rastlinou s láskou a úctou a poďakuje vám.

Odolné trvalky vám vždy prinesú krásne kvety a sviežu zelenú

vytrvalý záhradný dizajn