5 trvaliek vhodných pre včely, ktoré podporujú včely a dodávajú záhrade viac kvetov

Včely vymierajú! To je bohužiaľ úplne isté. Toľko závisí od ťažko pracujúceho hmyzu, napríklad od viac ako tretiny našej potravy. Včely opeľujú viac ako 80% všetkých rastlín v Nemecku. Patria sem nielen všetky ovocné stromy a bobule, ale aj veľmi dôležité bylinky, kríky a ďalšie stromy. Ak by včely naďalej vymierali, bola by to skutočná katastrofa pre celý ekosystém. Našťastie každý z nás s tým môže niečo urobiť, propagovať a zachraňovať tieto užitočné malé zvieratká. Jedným z najjednoduchších opatrení je vysadiť trvalky a kvety vhodné pre včely v záhrade alebo na balkóne. Dnes vám predstavíme päť našich obľúbených. Pozrite sa na ne a vyhľadajte ďalšie pekné rastliny, ktoré včely môžu využívať ako zdroj potravy.

Trvalky vhodné pre včely sú predovšetkým pôvodné rastliny

trvalky vhodné pre včely ditel

Prečo včely vlastne vymierajú??

Včely sú nielen pracovité a užitočné, ale sú aj dosť citlivé. Bohužiaľ, tento veľmi dôležitý hmyz má mnoho prirodzených nepriateľov, ako napríklad roztoč varroa, ktoré spôsobujú problémy. Skutočné príčiny vyhynutia včiel sú v skutočnosti spôsobené ľudskou činnosťou.

Obrovské množstvo pesticídov a herbicídov používaných v konvenčnom poľnohospodárstve má pre včely hrozné dôsledky. Neonikotinoidy sú predovšetkým pre hmyz smrteľné. A akoby to nestačilo, oblasti monokultúr, ktoré nie sú pre včely žiadnym alebo len krátkodobým zdrojom potravy, neustále rastú. Očividným príkladom je repka. Táto monokultúra je čiastočne vhodná ako potrava pre včely, ale kvitne len od apríla do mája. Potom sú obrovské repkové polia len prázdnym územím pre včely, ktoré bolo tiež postriekané množstvom pesticídov.

Včely naopak potrebujú väčšiu biodiverzitu a nie postrek

krásne trvalky vhodné pre včely v záhrade

Päť trvaliek priateľských k včelám, ktoré kvitnú od marca do októbra

Ak vytvárate záhradu vhodnú pre včely, určite by ste si mali uvedomiť, že krásne kvitne od skorej jari do polovice jesene. To znamená, že trvalky a kvety by spravidla mali mať rozloženú dobu kvitnutia a týmto spôsobom by mali byť schopné ponúknuť včelám zásadný nektár od marca do októbra. Zároveň je to win-win situácia, pretože z toho ťažia nielen včely. Tak zaistíte dostatočné opeľovanie svojich ovocných stromov a zeleniny a tým aj bohatšiu úrodu v lete a na jeseň. Nasledujúcich päť trvaliek vhodných pre včely sme vybrali tak, aby kvitli v rôznych mesiacoch, ako je vysvetlené vyššie.

Winterling # 1 (Eranthis hyemalis)

trvalky vhodné pre včely winterling eranthis hyemalis

Je to báječné rané kvitnutie. Rastlina ukazuje svoje jemné, žlté kvety už vo februári a nadarmo sa jej nehovorí Winterling. Táto rastlina priateľská k včelám pochádza z južnej Európy a je bohatým zdrojom potravy pre včely, čmeliaky a osy. Je však potrebné vziať do úvahy, že zimovisko nie je v žiadnom prípade vhodné na konzumáciu, pretože rastlina je pre človeka jedovatá.

Semeno č. 2 Esparsette (Onobrychis viciifolia)

trvalky vhodné pre včely Onobrychis viciifolia saat esparsette

Začiatkom mája môžete tiež vidieť nádheru kvetov Saat-Esparsette. Jemné ružové kvety potom zostanú do polovice júna a poskytnú včelám dostatok nektáru a peľu. Rastlina je obzvlášť vhodná do veľmi slnečných záhrad, aj keď sú relatívne suché. Starostlivosť oň je pomerne jednoduchá a zároveň zlepšuje kvalitu pôdy.

Zlatý balzam # 3 (Monarda didyma)

trvalky vhodné pre včely balzam monarda didyma

Táto krásna viacročná rastlina je príbuzná ďalším včelárskym trvalkám, ako je žihľava indická, včelí balzam, konská mäta alebo divoký bergamot. Jeho kvety sú červené alebo ružové a prejavujú sa od júna do septembra. Zlatý balzam je odolný a má rád slnečné až čiastočne zatienené miesta. Pôda je údajne bohatá na humus, ale ako typ môže byť piesočnatá alebo hlinitá. Zlatý balzam môže byť dokonca použitý aj ako rezaný kvet a jeho listy môžu byť tiež použité ako náhrada za tymian v kuchyni.

Goldenrod # 4 (Solidago virgaurea)

goldenrod Solidago spec. trvalky vhodné pre včely

Goldenrod zdobí vašu záhradu nádhernými zlatými akcentmi od júna do septembra. Kvety v tvare paniky nielen priťahujú zaneprázdnené včely, ale aj množstvo ďalších užitočných opeľovačov, ako sú čmeliaky, osy a motýle. Pre zlatobýl platí, že čím slnečnejšie, tým lepšie. Má rada piesočnaté pôdy bohaté na živiny a je veľmi nenáročná na starostlivosť.

Buďte opatrní pri nákupe! Vždy sa pozrite na odrodu zlatobyle. Nikdy nekupujte takzvaný kanadský alebo obrovský zlatý prút, pretože tieto rastliny sú považované za invazívne a môžu vytesniť pôvodné rastliny.

# 5 Dievčenské oko (coreopsis)

včely priateľské trvalky coreopsis dievčenské oko

Táto jemná kvetinová kráska pochádza zo Severnej a Južnej Ameriky. Z našich obľúbených tu kvitne najdlhšie, až do októbra. Oči dievčat sa cítia najpohodlnejšie, keď je veľa slnka a v pôde bohatej na živiny. Relatívne dobre znášajú aj sucho, ale takmer žiadne podmáčanie. Ideálny čas na výsadbu je teraz na jar, ale rastliny môžete použiť aj neskôr v lete na vyplnenie prázdnych miest na záhradnom lôžku..

Nižšie nájdete ďalšie trvalky vhodné pre včely, ktoré vašu záhradu ešte viac obohatia a urobia z nej skutočný včelí raj.

Balkánsky žeriav

trvaliky vhodné pre včely balkánske

Trvalka fuchsie

včely priateľské trvalky fuchsie

Snapdragons

včely vhodné pre trvalky snapdragons Antirrhinum sp.

Slnečné klobúky (Echinacea)

včely priateľské trvalé slnečné klobúky echinacea

Veľkolepá sviečka (Gaura)

včely priateľské trvalky wandflower nádherná sviečka

Trvalky náprstníka

náprstky Digitalis sp. trvalky vhodné pre včely

Heather

trvalky vhodné pre včely vresové

Vlčí bôb

lupiny trvalky vhodné pre včely

Čalúnenie phlox

vankúš phlox včely-priateľské trvalky

Šalviové trvalky

trvalky vhodné pre včely šalviové

Spider kvety

kvety pavúka trvalky vhodné pre včely Cleome sp.

Verbena

verbena verbena trvalky vhodné pre včely záhradné rastliny

Wasserdost

boli trvalky vhodné pre včely

Takmer všetky domáce bylinky sú trvalky vhodné pre včely

bylinková záhrada trvalky vhodné pre včely levanduľa šalvia cesnak