7 rýchlo rastúcich kríkov pre vašu záhradu

Vaša vlastná záhrada – skutočné požehnanie a skutočné útočisko mieru. Každý deň môžete načerpať nové sily sám alebo so svojimi blízkymi a oddýchnuť si od stresu každodenného života. Bujne zelené, farebné, voňavé kvety, meditatívne štebot vtákov – jednoducho fantastické. Dobrý záhradný dizajn však nevzniká sám od seba. Samozrejme, chce to veľa času a trpezlivosti. Existuje však niekoľko spôsobov, ktoré k nemu môžu viesť o niečo rýchlejšie. Rýchlo rastúce kríky sú jedným z nich. Nielenže dosahujú svoju maximálnu výšku oveľa rýchlejšie ako ostatné stromy, ale sú v zásade aj oveľa robustnejšie a nenáročné na starostlivosť. Mnohé z nich sú vhodné aj ako živé obrazovky na ochranu súkromia a majú nádherné kvety alebo na jeseň zafarbia svoje listy v krásnych odtieňoch. Tu je našich TOP 7 rýchlo rastúcich kríkov pre vašu záhradu.

Kolkwitzia (Kolkwitzia amabilis)

kolkwitzien rýchlo rastúce kríky

Perlovitý ker ako ľahko ošetrujúci, rýchlo rastúci ker zaujme fontánovým mrholením ružových kvetov, ktoré zodpovedá svojmu názvu. Kvitne neskôr ako mnohé iné (od konca jari do leta – v niektorých oblastiach až do júna) a je dokonalým must have pre divákov kvetov..

Pozoruhodné tmavozelené listy pokračujú v lete a na jeseň sa sfarbujú do červena. Tento rýchlo rastúci ker je perfektný ako solitér alebo ako kvitnúci živý plot.

Panicle hortenzie (Hydrangea paniculata – Grandiflora)

Hydrangea paniculata Grandiflora

Panicle hortenzie je odolná a zo všetkých hortenzií sa pestuje najľahšie. Je tiež veľmi prispôsobivý. Rastlina má vzpriamené, rozprestierajúce sa konáre a je to veľmi robustná rastlina. Kvety sa objavujú od júla do septembra, keď kvitne niekoľko ďalších kríkov. Veľké listy vajcovitého tvaru sa na jeseň zafarbia do atraktívnej žltej farby. Panicle hortenzie fungujú dobre ako živý plot alebo zoskupené v lesnej záhrade. Môžu byť výrazne orezané na konci zimy alebo na jar, pretože kvitnú na novom raste aktuálnej sezóny a nie na drevnatých stonkách, ktoré sa vytvorili v predchádzajúcom roku. Tieto hortenzie sú odolnejšie voči slnku ako ostatné odrody, ale uprednostňujú ranné slnko a popoludňajšie slnko. Sú plytko zakorenené a prospieva im tenká vrstva kompostu alebo mulča.

Potrubie / farmársky jazmín (Philadelphus coronarius)

rýchlo rastúce kríky philadelphus coronarius

Zaoblený ker z rodiny hortenzií s tuhými, rovnými, klenutými vetvami. Rastie husto a krkolomne, preto ho možno bude treba narezať do tvaru. Rastlina na úplnom slnku do čiastočného tieňa. Znáša rôzne druhy pôd, ale uprednostňuje vlhké, dobre odvodnené pôdy. Je odolný voči suchu a vetru. Kým farmársky jazmín krásne kvitne a jeho vôňa je opojná, po zvyšok roka je ker skôr nenápadný. Naplánujte si preto podľa toho aj svoj návrh záhrady. Rastlinu je vhodné zasadiť blízko terasy, aby ste si vôňu mohli vychutnať najmä večer. Je to vynikajúci doplnok do záhradky na chate alebo sa kdekoľvek používa ako živý plot a obrazovka na ochranu súkromia.

Weigelia (Weigelia)

weigelia ružové kvety rýchlo rastúci ker

Ako rýchlo rastúce kríky sú weigelia skutočnými favoritmi záhradného dizajnu od staroveku. Patria do rodiny zimolezov. Napriek tomu, že tieto kríky na chvíľu zmizli v pozadí, nové odrody Weigela sa teraz zaslúžene vracajú, čím sa stávajú obľúbenou voľbou v dekoratívnej terénnej úprave. Weigelia kríky pochádzajú z Ázie a sú dosť husté a často rastú medzi 30 cm a 60 cm za rok. Najlepšie vysadené skoro na jar alebo neskoro na jeseň majú jasne zelené listy a jemné kvety, ktoré môžu do vašej záhrady priťahovať včely a motýle, keď kvitnú začiatkom leta..

Zubáč obyčajný (Ligustrum vulgare)

Privet krík rýchlo rastúci

Tieto kríky môžu predstavovať prirodzený plot pre súkromie pre tých, ktorí hľadajú odľahlé prostredie vo svojom dvore. Mnoho druhov vtákov nie je príliš okrasných rastlín. Sú vždyzelené alebo listnaté s hustými, oválnymi alebo kopijovitými, lesklými zelenými listami, v závislosti od odrody. Malé, rúrkovité kvety začiatkom leta kvitnú na latách so silnou vôňou, ktorú niektorí ľudia nemajú radi. Za kvetmi nasledujú okrúhle strapce čierneho ovocia. Privety majú rýchly rast a môžu byť vysadené na jar alebo na jeseň.

Buddleia (Buddleja)

Buddleia rýchlo rastúce kríky

Buddleia patrí jednoznačne k rýchlo rastúcim kríkom, ktoré dosahujú výšku okolo 3 m. Je odolný voči suchu a môže rásť na väčšine typov pôd, pokiaľ sú dobre odvodnené. Ideálne na plné slnko alebo do polotieňa a nie je potrebné ho strihať. Ker často dobre reaguje na ťažké prerezávanie na jar, pretože nový rast podporí ďalšie kvitnutie. Buddleia je ideálna pre záhradky chát alebo neformálne živé ploty. Kvety lákajú včely a motýle a odporúčajú sa aj do divokých záhrad. Rastlina je opadavá, ale listy si často necháva do zimy.

Forsythia (Forsythia spp.)

forsythia rýchlo rastúce kríky žlté

Ďalší opadavý, stredne veľký ker, ktorý dorastá do výšky asi 150-200 cm a je ideálny do živých plotov a do poloprírodných záhrad. Forsythias dobre rastie aj v pobrežných polohách, vo väčšine pôdnych typov, pokiaľ sú dobre odvodnené. Darí sa im na plnom slnku alebo v polotieni, na chránených miestach. Na začiatku jari sú masy žltých rúrkovitých kvetov. Z tohto dôvodu sú ideálne na to, aby dodali záhrade sviežu a slnečnú farbu.

Obohaťte svoju záhradnú oázu kvetmi a plodmi s rýchlo rastúcimi kríkmi! 

záhradnícke tipy výsadba rýchlo rastúcich kríkov

Čo hovoríte na skvelého hasičského psa?? 

ohnivý tŕň rýchlo rastúce kríky

Vretenica obyčajná očarí každého svojimi ružovými kvetmi 

bežné vretenovité kríky kvitnúce

Nádherný pásový kvet je tiež jedným z najobľúbenejších kríkov, ktoré rýchlo rastú

pásový kvet loropetalum chinense rýchlo rastúce kríky

Čierny bez je jednoducho klasika 

rýchlo rastúce kríky čiernej

To isté platí pre ružové kríky 

rýchlo rastúce kríky ruže

rýchlo rastúci záhradný dizajn kríkov Viburnum dentatum snehová guľa