Africká ľalia – Pôsobivé letné kvitnutie

Ako je možné usúdiť z názvu rastliny, okrasné ľalie pochádzajú z Južnej Afriky. Africká ľalia je pôsobivá záhradná a kontajnerová rastlina a je stále známa ako ľalia ľúbezná alebo kvet. Človek ich rád má nielen kvôli svojmu neobvyklému vzhľadu. Je tiež považovaná za ľahko udržiavateľnú záhradnú a terasovú rastlinu. Viac informácií o tomto obľúbenom letnom kvete nájdete nižšie. Ponúkame vám tiež tipy, ako sa správne starať o africkú ľaliu.

African African Lily – trvalka

Africká okrasná ľalia neobvyklý letný čas kvitnutia kvetov

Prehľad africkej africkej ľalie

Africká ľalia je vždyzelená záhradná rastlina. V zime tiež krásne upúta pozornosť. Cibuľový kvet má impozantný rast a obrovské, krásne kvetinové gule. V zemi vytvára husté oddenky a môže sa z nich rýchlo stať huňatá rastlina. S týmito rastlinami si teda v záhrade môžete vytvoriť hustý živý plot.

Tí, ktorí chcú do atmosféry vniesť stredomorský nádych, zasiahnu volské oko ozdobnou ľaliou. Pretože ako kontajnerová rastlina sa skvele hodí na okorenenie priestoru na sedenie.

Africká ľalia sa naďalej rýchlo množí

africká okrasná ľalia sviežosť farby nápady záhradného dizajnu

Africká ľalia má botanický názov Agapanthus. Má dlhé obdobie kvitnutia od júla do septembra. Rastlina má mimoriadny vzhľad. Má silné stonky kvetov, ktoré rastú veľmi vysoko. Priemer kvetinových guličiek môže zasa dosiahnuť až 30 cm. Ľalie ľúbezné kvôli svojej intenzívnej vôni priťahujú mnoho hmyzu. Ak ste si teda pre svoj vonkajší priestor vybrali ozdobné ľalie, ľalie ľúbezné potešia nielen oko, ale budú rozmaznávať aj zmysly majiteľa záhrady. Kvety africkej africkej ľalie sa spravidla javia ako tmavomodré, ale často ich možno vidieť aj v iných odtieňoch modrej a bielej. Listy sa vyvíjajú priamo z koreňa a môžu byť dlhé až 150 cm. Takže naozaj veľká rastlina!

S okrasnými ľaliami môžete urobiť posedenie v záhrade ešte príjemnejším

Dizajn posedenia africkej okrasnej ľalie okorení drevený nábytok

Tipy na starostlivosť o africkú ľaliu

Africká ľalia má rada teplé a slnečné miesta. V čiastočnom tieni je množstvo kvetov menšie. Suchý a dobre odvodnený poschodie je rastlinou preferovaný.

Africká ľalia je robustná a ľahko sa o ňu stará, vďaka čomu je medzi záhradníkmi ešte obľúbenejšia. Musí byť pravidelná voda, ale tiež sa dá dlho zaobísť bez vody. Dôvodom je to, že okrasné ľalie môžu ukladať vodu do svojich mäsitých koreňov a oddenkov. Premokrenie, naopak, môže rastline spôsobiť väčšie škody, napríklad hnijúce korene.

Ľalia ľúbezná nemusí byť pravidelná rezať stať sa ním, aj keď rýchlo rastie. Je však dôležité odstrániť zvädnuté časti nožnicami. Ak existujú mŕtve listy, mali by byť vytrhnuté a nie rezané.

Africká ľalia je bylinná trvalka

Africká okrasná ľalia biela jemná záhradná kvetina leto

Africká ľalia je jednou z nich mrazuvzdorná trvalka a ako taký musí prezimovať na chladnom a svetlom mieste. Ideálna teplota je medzi 1 a 5 stupňami Celzia. Ak sú zimné podmienky príliš teplé, listy zmäknú a sú náchylné na škodcov. Aby sa africkej africkej ľalii uľahčilo zimovanie, uprednostňuje sa jej pestovanie ako kontajnerová rastlina. Zimovanie bez mrazu zaručuje africkej ľalii dlhú životnosť.

Okrasné ľalie lepšie kvitnú, keď majú silné korene. Preto je vhodné používať iba črepníkové rastliny repotovať, keď je to absolútne nevyhnutné. Napríklad, ak je vedro príliš úzke pre korene alebo ak je zem úplne vyčerpaná. Na jar môžu repotované ľalie sotva kvitnúť. Preto sa odporúča, aby nový hrniec nebol oveľa väčší ako starý. Lyžica sa tak rýchlejšie prekorení.

Ak nie je dostatok slnka a tepla, rastlina nekvitne. Ak je málo vody a hnojiva, zlyhajú aj kvety.

Ľalie ľúbezné zapôsobia svojim mimoriadnym šarmom

africká okrasná ľalia čerstvé nápady na záhradu leto

Črepníkové rastliny sa prihnojujú tekutým hnojivom

Africká okrasná ľalia terasa zdobí kvetináč

Kvety africkej ľalie sú veľké a okrúhle 

Africká okrasná ľalia kvety agapanthus

Kvetinové gule africkej ľalie africkej pripomínajú okrasnú cibuľu

africké okrasné ľalie farby fialové nápady záhradného dizajnu

Africká ľalia má zhlukovitý zvyk

Rastlinná záhrada afrických okrasných ľalií v tvare letnej záhrady

Okrasné ľalie svojimi impozantnými kvetmi dážďovníka vyzdobia modernú záhradu

Africká africká ľalia biela Svieže záhradné letné nápady

Mnoho hmyzu používa rastlinu ako zdroj potravy

Návrhy záhradného dizajnu afrických okrasných ľalií

Kvety africkej ľalie vyzerajú jednoducho nádherne v bielej farbe!

africké okrasné ľalie záhradné leto nápady na dizajn

Vysadené exempláre sa na jar oplodnia kompletným hnojivom

Africká ľalia veľké rozmery krásne kvety

Včas chráňte kvet lásky pred chladom

Záhrada afrických okrasných ľalií vytvára veľké záhradné kvety

Tipy na starostlivosť o africkú okrasnú ľaliu záhradný balkón

tipy na správnu starostlivosť o africkú ľaliu

africká okrasná ľalia krásna záhradná kvetina drobné kvety

africká okrasná ľalia krásne okrasné rastliny záhradný tvar leto

Africká okrasná ľalia štýlové záhradné záhony