Ako môžete sušiť a skladovať čerstvé bylinky?

Teraz v júni už môžete zbierať prvé čerstvé bylinky a liečivé rastliny. Či už ich pestujete na záhradnom lôžku, nájdete ich v neďalekom lese alebo ich máte doma poruke v kvetináči alebo debničke, nie je to také dôležité. Je dôležité, aby ste ťažili z ich vône a chuti. Skúsení hobby záhradníci a ženy v domácnosti so zeleným palcom vedia, ako oceniť výhody byliniek a ako ich naplno využiť. Iní ľudia si často kladú otázku: ako vlastne môžete zdravé vlastnosti byliniek využívať dlhšie? Aby sme na to dali uspokojivú odpoveď, dnes sme sa rozhodli napísať tento článok. Ide o sušenie a skladovanie čerstvých byliniek. Ponúkame vám osvedčené tipy, ako môžete využiť liečivú silu prírody a užívať si ju dlhšie.

S nami sa naučíte, ako udržať vôňu a chuť čerstvých byliniek dlhší čas.

Bylinný suchý čaj

Sušenie čerstvých byliniek je starodávna veda a umenie zároveň. Ľudia ich vymysleli pred stáročiami a prišli na šikovné metódy sušenia a uchovávania darov prírody. Sušené bylinky sa celú zimu uchovávali vo vreciach alebo pohároch a používali sa pri varení. Výsledkom je, že dnes nikto nepochybuje o užitočnosti bylín v modernom kulinárskom umení.

S čerstvými bylinkami môžete dať svojim jedlám jedinečnú chuť, ozdobiť alebo okoreniť šaláty, uvariť zdravý čaj a mnoho ďalšieho. Ale pokiaľ ide o sušenie byliniek, môžete sa cítiť zahltení. Pretože na to existujú rôzne metódy, ktoré by sme vám chceli o chvíľu predstaviť.

 Čerstvé bylinky by ste nemali používať obmedzenú dobu.

Oregano osušte čerstvé a sušené bylinky a uložte

  • Pred sušením byliniek nazbierajte bylinky

Špecialisti odporúčajú zbierať čerstvé bylinky skoro ráno, ale rozhodne po rannej rose. V závislosti od klimatických podmienok v jednotlivých regiónoch Európy sa bylinky zbierajú v rôznych časoch. Je dôležité, aby vyvinuli svoje chute čo najlepšie. V zásade sa to stane krátko pred tým, ako rastliny dosiahnu fázu kvitnutia. Potom je najlepší čas na zber čerstvých byliniek. Je dokázané, že bylinky ako oregano, bazalka a kôpor, ktoré sú medzi Nemcami tak obľúbené, strácajú výrazne vôňu, keď dosiahnu fázu kvitnutia. Buďte teda opatrnejší a zbierajte bylinky v správnom čase.

Náš extra tip: Pri zbere nerežte stonky byliniek príliš hlboko, inak hrozí, že už nevyklíčia!

Ideálny čas na zber byliniek je tesne pred kvitnutím!

Zviažte čerstvé bylinky do zväzkov a zaveste

Byliny, ktoré už boli zozbierané, musia byť pripravené na sušenie. Je lepšie ich neumývať, pretože pri praní môžu stratiť vôňu a chuť. Čerstvo nazbierané bylinky je najlepšie potriasť, aby sa odstránil prach. Potom vezmite niekoľko stoniek a spojte ich do zväzku. Teraz by ste si mali zvoliť konkrétnu metódu sušenia byliniek.

Tieto kulinárske bylinky sú obzvlášť obľúbené.

Čerstvé bylinky šalvia mäta rozmarín

  • Všetky bylinky sú vhodné na sušenie?

Nie, nie všetky bylinky sú vhodné na sušenie. Niektoré bolo možné hlboko oslobodiť, iné zachovať. Bylinky z oblasti Stredomoria je najlepšie sušiť. Sú to kôpor, levanduľa, oregano, tymian, rozmarín, slané, šalvia a majorán. Bylinky typické pre túto krajinu ako harmanček a materina dúška sa dajú tiež dobre sušiť. Existujú však také pôvodné bylinky ako žerucha, ľubovník a šťavel, ktoré nie sú vhodné na sušenie. Tieto informácie si zapamätajte, než sa vyberiete na lov čerstvých byliniek.

 Nechajte čerstvé bylinky uschnúť na vzduchu – to je najobľúbenejšia metóda sušenia.

Zavesené zväzky byliniek nechajte vyschnúť hore nohami

  • Populárne metódy sušenia byliniek

Najstaršia a najznámejšia metóda je taká Sušenie na vzduchu čerstvých byliniek. Je to tiež jemný spôsob, akým sa dobre zachováva aróma a chuť. Zberané bylinky sú zviazané dohromady v malých zväzkoch. Tie potom zavesia dole hlavou. Miestnosť by mala byť čo najtmavšia, chránená pred vetrom a teplá. Nechajte zväzky byliniek postáť 3-4 dni a z času na čas skontrolujte, ako sa zmení ich farba. Po usušení na vzduchu vám sušené bylinné listy zašumia medzi prstami a rozpadnú sa na menšie kúsky. Potom ich môžete vložiť do nádob odolných voči aróme a uložiť na zimu. Tu priložené video ilustruje tento proces:

Ak už máte a Dehydratátory doma môžete sušiť čerstvé bylinky aj tam. Jedná sa o veľmi rýchly spôsob sušenia, pri ktorom je sušenie založené na rýchlej dehydratácii byliniek. Pri teplotách medzi 30 a 70 stupňami C sa bylinky jemne odstránia z vlhkosti.

Sušenie byliniek je starodávna veda a umenie zároveň.

Byliny majú suchú arómu, ktorá sa používa v kuchyni

Mnoho žien v domácnosti však uprednostňuje čerstvé bylinky v rúre vysušiť. Týmto spôsobom sa dosiahne rýchly výsledok, ale s určitou nevýhodou: pri tomto spôsobe sušenia sa bylinkové arómy trochu stratia. Sušenie byliniek týmto spôsobom je však detská hra. Byliny sa dajú na plech s papierom na pečenie a sušia sa v rúre pri teplote 20 až 50 stupňov C. Pri použití tejto metódy sušenia je vhodné nechať rúru trochu otvorenú, aby mohla vlhkosť vytekať.

 Bylinný čaj prospieva telu i duši.

Rôzne bylinky si suchou arómou zachovávajú chuť na výrobu bylinkového čaju

Môžete sa sami rozhodnúť, ktorý z týchto troch bežných spôsobov sušenia máte najradšej alebo spĺňa vaše očakávania. Nakoniec je najdôležitejšie, aby ste mali dobre sušené bylinky na chladné zimné mesiace. Skladujte ich na chladnom mieste vo vhodných nádobách alebo pohároch a pri varení si vychutnajte ich arómu a chuť!

 Sušené bylinky majú v kuchyni široké využitie.

Sušené bylinky v sklenených miskách liečivé z prírody

 Môžete ho použiť na varenie aromatického čaju ….

Bylinkový čaj mäta škorica sušené lupene ruží harmanček lyžička medu

Bylinkový čaj môže uvoľniť telo i myseľ.

Kvety skladujte suché v nádobách

Takto sušíte obľúbené bylinky.

Sušenie na vzduchu obľúbená metóda sušenia byliniek

 Nechajte bylinky niekoľko dní visieť na tmavom mieste chránenom pred vetrom.

Byliny suché vo vzduchu Liečivá medicína prírody

Aké bylinky sú vhodné do vašej domácnosti??

Pripravte si rôzne čerstvé a sušené bylinné bylinné čaje

 Príroda nám dáva svoje dary k dispozícii.

Na liečebné účely používajte sušené bylinky

Môžeme z toho len ťažiť.

Sušené bylinky v pohároch čerstvé bylinky sušené na vzduchu