Ako nebezpečný je boľševník a ako sa pred ním môžete chrániť

V tejto krajine tiež pribúda zlý človek – boľševník. Je to invazívna, jedovatá rastlina, ktorá kvitne práve v lete a má veľký škodlivý potenciál pre ľudí a zvieratá. Malo by sa odlíšiť takzvaný obrovský boľševník od jeho pomerne neškodného príbuzného, ​​lúčneho boltca. Pretože s druhým nič také nehrozí, dokonca ide o liečivú rastlinu. Nižšie sa dozviete, aké sú najdôležitejšie rozlišovacie znaky, ako sa môžete chrániť pred nebezpečným prasiatkom obrovským a čo by ste mali robiť v prípade akéhokoľvek kontaktu s pokožkou.

Obrovský boľševník je na tom zle, najmä v lete

obrovská rastlina boľševník nebezpečná

Spoznajte obrovského boleňa

Nie nadarmo sa tomu tak hovorí. Je skutočne obrovský a má zubaté listy, ktoré pripomínajú labky medveďa. Bolševník obrovský (Heracleum mantegazzianum) pôvodne pochádza z Kaukazu. V 19. storočí bol do Francúzska prinesený ako okrasná rastlina.

Smrteľná chyba, pretože boľševník obrovský je silne jedovatá, toxická rastlina, ktorá sa šíri veľmi rýchlo a invazívne. V mnohých európskych krajinách vrátane Nemecka je v súčasnosti bohužiaľ veľa oblastí, kde si závod urobil pohodlie.

Rozlišujte invazívnu jedovatú rastlinu z Blízkeho východu

jedovaté tipy prasličky obrovskej

Tento gigant môže dosiahnuť výšku až 4 metre. Jedovatá rastlina má obrovské kvetinové dáždniky v bielom, ktoré môžu byť široké až 50 cm. Kvitnú v júni a júli a pripomínajú slnečníky. Neskôr z nich vznikne obrovské množstvo semien, ktoré sú zodpovedné za rýchle šírenie prasličky. Rastlinný kmeň je veľmi charakteristický. Je veľmi hustý, chlpatý a pokrytý červenkastými žilkami a škvrnami. Toto je v skutočnosti jeden z najdôležitejších rozlišovacích znakov neškodného lúčneho boltca, spolu s výškou a veľkosťou všetkých častí rastlín holokha obrovského.

Červenkastý kmeň je jedným z najdôležitejších rozlišovacích znakov

steblo boľševník

Prečo je táto invázna rastlina taká jedovatá?

Herkulesov krík, ako je inak známy ako boľševník obrovský, má vo všetkých častiach jedovatú šťavu. Toto obsahuje Furokumarín a je extrémne fototoxický. To znamená, že keď príde do kontaktu s našou pokožkou, stane sa veľmi citlivou na svetlo a rýchlo sa vyvinie nielen začervenanie a opuch, ale aj veľké pľuzgiere a ťažké popáleniny. V závažných prípadoch to môže byť dokonca druhý alebo tretí stupeň. Alergické reakcie môžu tiež spôsobiť dýchavičnosť a nebezpečné obehové problémy. Ako vidíte, je to dosť toxický a škodlivý návrh.

V extrémnych prípadoch by ste mali okamžite zavolať pohotovostného lekára

Rozpoznajte jedovatý holokavec

A čo lúčny lúčnik??

Na rozdiel od svojho väčšieho príbuzného je Heracleum sphondylium dosť neškodný a už po stáročia je považovaný za liečivú rastlinu. Je oveľa nižší, má menšie kvetinové dáždniky a zelenú stonku bez červenkastého zafarbenia. Obsahuje aj furokumaríny, ale vo veľmi malom množstve. Ak prídete do kontaktu s pokožkou, zvyčajne vás nespôsobí žiadne podráždenie ani opuch. Rastlina tiež obsahuje veľa horčíka a vápnika a tiež vitamínu C. Alternatívni lekári ju odporúčajú ako liek na prechladnutie, kašeľ a vysoký krvný tlak. Aj tu sa však odporúča opatrnosť. Dôverujte iba dobrým odborníkom so skúsenosťami v tejto oblasti a nepripravujte si čaje ani iné prostriedky z lúčneho boltca sami.

Existuje pomerne vysoké riziko zámeny s prasiatkom obrovským 

jedovatá bylina bylina jedovatá

Čo môžete urobiť, ak prídete do kontaktu s prasiatkom obrovským??

Najlepšie je okamžite si udržať odstup a najlepšie hlásiť miestnu populáciu rastlín miestnym orgánom. V niektorých komunitách v Nemecku existujú dokonca špeciálne ohlasovacie miesta pre boľševníka obrovského. A hoci ohlasovacia povinnosť nie je upravená zákonom, mali by ste byť solidárni s inými ľuďmi a so svojimi domácimi zvieratami a niečo s tým urobiť.

V parkoch a verejných záhradách je problém často vyriešený na miestnej úrovni

boľševník obrovský opatrný jedovatý

V prípade veľmi veľkých plodín môžu špecialisti použiť aj špeciálne herbicídy

Bojujte s prasiatkom

A ak, bohužiaľ, už došlo k kontaktu pokožky s jedovatou rastlinou, mali by ste konať rýchlo. Najlepšie je navštíviť lekára pri prvom začervenaní alebo opuchu, aby ste získali odbornú pomoc. Ak to nie je možné okamžite, postihnuté miesta dôkladne umyte vodou a jemným mydlom. Kompresie s vlažnou vodou môžu poskytnúť ďalšiu úľavu. Veľmi dôležité: v žiadnom prípade sa vyhýbajte slnku, inak sa vytvoria nepríjemné a bolestivé pľuzgiere.

Bolševník je obzvlášť nebezpečný pre deti, domáce zvieratá a alergikov

boľševník rozpoznáva nebezpečenstvo

Ako môžete odstrániť boľševníka obrovského z vlastnej záhrady??

Ak sa vám tento nepozvaný hosť dostal do záhrady, mali by ste postupovať nasledovne:

  • Noste hrubý ochranný odev, obuv, rukavice, klobúk a ochranné okuliare;
  • vyberte si zatiahnutý deň, aby ste odstránili rastlinu alebo, ešte lepšie, konajte večer;
  • Na šišky dajte igelitové vrecká, odrežte ich a vyhoďte do domového odpadu;
  • nevyhadzujte žiadne časti rastlín na kompost alebo do organického odpadu;
  • Odrežte a zlikvidujte stonky rovnakým spôsobom;
  • vykopať a odstrániť korene najmenej 10-20 cm pod povrchom zeme;
  • potom dôkladne umyte a vyčistite všetky použité nádoby;
  • Vyperte ochranný odev v práčke.

Buďte teda veľmi opatrní, ak máte podozrenie, že ste videli boľševníka obrovského. Pokiaľ je to možné, držte si odstup a ihneď to nahláste zodpovedným orgánom. Zostaňte zdraví a chráňte svojich blízkych a seba!

Okrasná rastlina s vysokým rizikom otravy 

letné riziko boľševníka

Psy môžu tiež spôsobiť vážne popáleniny

ako jedovaté sú psy prasiatka

Niektoré exempláre dosahujú výšky takmer 4-5 metrov 

boľševník obrovský nebezpečný

bolševník jedovatý

listy boľševníka

rozoznať lúky alebo boľševníka obrovského