Aquaponika – Takto by mohla vyzerať budúcnosť udržateľnej výroby potravín!

Čo má pestovanie paradajok spoločné s chovom rýb? Vôbec nič? Nič! Trvalo udržateľný trend, ktorý kombinuje oboje, je v poslednej dobe stále viac obľúbenejší medzi ekologickými farmármi, hobby záhradníkmi a sebestačnými ľuďmi – aquaponika. Čo to presne znamená a aké výhody je potrebné oceniť, nájdete v nasledujúcich riadkoch. Tiež vám ukážeme, ako si môžete postaviť aquaponický systém vo vlastnej záhrade.

Čo je aquaponika?

Stručne povedané, akvapónia je dokonalou symbiózou rýb a rastlín. Presnejšie povedané, ide o kombináciu AQUAkultur a HydroPONIK. Akvakultúrou sú v tomto prípade rôzne druhy sladkovodných rýb a Hydropónia je metóda takzvanej kultivácie bez pôdy, pri ktorej sa rastliny pestujú iba s roztokmi minerálnych živín vo vode. Tento koncept pochádza z Ameriky a stále ho používali Mayovia. O niekoľko storočí neskôr sa vyvinul v mnohých malých komunitách, ktoré sa zamerali na potravinovú autonómiu a udržateľnosť. Z aquaponiky sa postupom času stal účinný a udržateľný trend, ktorý sa k nám v Európe už dostal.

Akvapónia – budúcnosť výroby potravín

nápady udržateľnej záhrady z akvapónie

Spôsob fungovania akvaponického systému je pozoruhodný a samozrejme prevzatý z matky prírody. Vo veľkých akváriách alebo rybníkoch sa ryby chovajú v sladkej vode. Tieto nepretržite produkujú rybí trus. Exkrementy potom prechádzajú hadicami do špeciálneho biologického filtra plného baktérií, ktoré ich spracovávajú.

Uvoľnené amoniak sa tu premieňa na výživné dusičnany a naďalej sa dáva rastlinám. Živiny rozpustené vo vode vrátane oxidu uhličitého rastliny úplne absorbujú. Tie zase čistia vodu, ktorú je možné pridať späť k rybám.

Záhradné jazierko je prerobené na aquaponický systém

záhradné jazierko s myšlienkou aquaponiky

Rastliny navyše škodlivý oxid uhličitý prirodzene premieňajú na kyslík. Uzavretý cyklus, ktorý je úplne udržateľný a prospešný pre ľudské zdravie. Prírodné rybie hnojivo je dobré aj pre zeleninu a bylinky. Môžete to vidieť a ochutnať. Rastliny navyše rastú oveľa rýchlejšie ako obvykle, čo zase šetrí čas a peniaze.

Akvaponické systémy je možné stavať v menších aj väčších verziách

aquaponika udržateľné pestovanie zeleniny

Tu môžete presne vidieť, ako to všetko funguje vo väčších akvaponických zariadeniach:

Prehľad najdôležitejších výhod aquaponiky

Aj menšie akvaponické systémy majú nasledujúce výhody. Tie sú logicky najsilnejšie v takzvaných aquaponických skleníkoch.

  • šetrenie zdrojov  – Akvaponická metóda vám ušetrí hlavne na vode (keďže polievať nemusíte), ale aj na akomkoľvek hnojive.
  • bez emisií – Keď rastliny absorbujú všetok oxid uhličitý, nedostane sa do vzduchu
  • nákladovo efektívne – Náklady sú ušetrené vďaka vysokej účinnosti a udržateľnosti.
  • bez ohľadu na počasie – Zastrešením skleníkov je zber úplne nezávislý na počasí a výnosy sú vždy chránené pred mrazom a krupobitím, ako aj pred škodlivinami.

Koncept odolný voči budúcnosti s mnohými výhodami pre životné prostredie a zdravie

aquaponické systémy

Zostavte si aquaponický systém sami

Mini-aquaponický systém si môžete postaviť aj sami. Pozrite sa, ako to urobiť, vo videu nižšie. Hlavné materiály a nástroje, ktoré budete potrebovať, sú: vyvýšená nádrž, veľké plastové nádoby alebo akvária, hadice, biologické filtre a ílové granule.

Na to sú najvhodnejšie tieto ryby: kapor, dravé sumce, ostrieže a pstruhy (o niečo ťažšie), ale aj iné vodné živočíchy, ako napríklad mramorové kraby.

A ktorým rastlinám dať prednosť? Na tento účel je vhodná predovšetkým listová zelenina, paradajky, uhorky, zeler, repa, paprika, medový melón a chilli, ako aj bylinky, ako je bazalka, tymian, oregano, rozmarín a šalvia..

Takto sa vám darí v udržateľnej mini akvapónii

Originálny a praktický nápad do záhrady

aquaponický systém v záhrade

Ak si vyberiete aj aquaponický systém, nerobíte len niečo dobré pre svoje zdravie, ale aj pre životné prostredie. Takže myslíte globálne a konáte úplne lokálne. Proste skvelé!

Zvlášť šťastné sú deti

udržateľná záhradná trendová aquaponika

Radosť pre vlastných stravovateľov a vášnivých ekologických záhradkárov

trend aquaponickej záhrady

Poľnohospodárstvo sa stretáva s chovom rýb

Zostavte si svoj vlastný aquaponický systém

Odporúčame aj v mini verzii

aquaponický mini systém

akvarijný aquaponický systém

mini akvaponické myšlienkové akvárium

Na trhu už nájdete množstvo produktov k nemu

akvaponický systém akvárium

nápady modernej aquaponiky

Verejné záhrady sa už tiež navrhujú pomocou novej metódy

trend aquaponickej záhrady