Bezpečnosť záhradníctva – s tým treba počítať

Pohrávať sa vo vlastnej záhrade večer po práci, víkendy tráviť na čerstvom vzduchu a premeniť nehnuteľnosť na malú oázu – koľko ľudí o tom sníva alebo sa im tento sen už dávno splnil? Nie je pochýb o tom, že práca v záhrade môže byť veľmi relaxačná alebo môže pomôcť odstrániť každodennú frustráciu z odrezkov trávy a buriny na komposte. Stále sú veľa záhradníctva s rizikami zviazané dohromady. Z času na čas sa môžu vyskytnúť drobné poranenia a každému, kto pracuje s veľkými nožnicami alebo pílami, sa odporúča starať sa o všetky štyri končatiny. Tento článok sa zameriava na spôsoby, ako zostať v bezpečí a zároveň sa zabávať.

Záhradníctvo je nevyhnutné, ale môže zahŕňať aj riziká

Záhrada kosenie trávnika

Rukavice – bezpečnosť pri mnohých činnostiach

Niekedy chránia maličkosti. V tomto prípade chránia prsty a ruky a teda skutočne dôležité časti tela. Rukavice sú neoddeliteľnou súčasťou záhradníctva a samozrejme v závislosti od druhu plnia niekoľko úloh:

 • čistota – každý, kto niekedy sadil kvety, vie, aká dokáže byť tvrdohlavá pôda. Prakticky sa prilepí na prsty, vkĺzne pod nechty a niekedy sa dá len ťažko odstrániť, dokonca aj veľkým množstvom kefovania a umývania. Záhradnícke rukavice chránia prsty pred nečistotami a zároveň pomáhajú pri tvorbe mozoľov alebo pri tom, že ruky pôsobia neupravene.
 • Škrty – pevnejšie rukavice chránia ruky pred drobnými poraneniami, trieskami a slzami. Tieto môžu vzniknúť prakticky pri akejkoľvek práci. Tí, ktorí strihajú tŕnisté kríky alebo pracujú s ostrými trávami, si vedia chrániť ruky.
 • Zranenia – Správne záhradnícke rukavice vyrobené z kože a pevnej textílie sa už vyhli mnohým veľkým zraneniam. Čím je materiál pevnejší, tým je menšia pravdepodobnosť, že niečo vnikne do rukavíc.

Má zmysel mať rôzne rukavice. Obzvlášť pevné záhradnícke rukavice nie sú vždy vhodné na prácu, ktorá vyžaduje istý inštinkt, tenké rukavice poskytujú malú ochranu pred tŕňmi alebo pľuzgiermi v dôsledku náročných záhradníckych prác..

Ďalšie dôležité bezpečnostné položky

Pri všetkej práci samozrejme nie je k dispozícii žiadne zariadenie. Zabaliť macešky do vane ťažkými topánkami, ochrannou vestou a ťažkými nohavicami môže byť bezpečné, ale zbytočné. Napriek tomu v záhrade existujú úlohy, s ktorými je spojené skutočné nebezpečenstvo. A každý hobby záhradník by mal byť vybavený týmito:

 • Pevné topánky – nedá sa to povedať príliš často, ale pevná obuv mohla zachrániť mnoho životov. Zvlášť pri práci s ťažkými rýľmi, kosačkami na trávu, ťažkými predmetmi a pri všetkých prácach so stromami a živými plotmi sú topánky nevyhnutné. Mali by mať pevnú, priľnavú podrážku a samotná obuv by mala byť aspoň vyrobená z pevnej kože. Tenké plátenné topánky môžu na záhony stačiť, ale ak pracujete vážne v záhrade, na záhradnú obuv by ste mali dávať pozor aj v teple.
 • ochrana hlavy – Akonáhle musíte pracovať nad hlavou, prilba má zmysel. To platí najmä vtedy, keď sa stromy orezávajú. Tenká vetva v čerešni nemusí pôsobiť ťažko, ale ak nepriaznivo zasiahne lebku, dôjde k najmenej jednému tržnému poraneniu.
 • Nohavice na ochranu reťazovej píly – deje sa to tak rýchlo. Vták letí hore, koncentrácia je preč a motorová píla na chvíľu pristane v nohe. Nohavice na ochranu reťazovej píly sú vhodnou ochranou proti prerezaniu nôh Zvlášť pri všetkých prácach, ktoré sa vykonávajú s reťazovou pílou, môže byť tiež užitočná pri bežnom pílení.
 • Ochranná zástera – Sú k dispozícii v dvoch formách: ako ochrana, aby sa oblečenie nezašpinilo a ako ochrana pred porezaním. Posledný uvedený variant je možné skvele skombinovať s nohavicami na ochranu motorovej píly, najmä ak sa nejedná o montérky.
 • bezpečnostné okuliare – Pri pílení sa môže rýchlo stať, že vzduchom víria menšie triesky. Z bezpečnostných dôvodov si pri týchto úlohách dávajte pozor na oči a noste pevné okuliare.

Preventívne rady

Mnoho záhradných nehôd sa stane nechtiac a dá sa im predchádzať. Je to podobné, ako keby ste robili domácu opravu, pretože kto nevrazil klinec do steny kladivom s uvoľnenou hlavou? V záhradníctve sa dá vyhnúť relatívne veľkému počtu nehôd, ak do hry vstúpi malá starostlivosť:

 • údržba – príklad kladiva to ukazuje. Majitelia záhrad by sa mali o svoje pracovné pomôcky vždy starať, udržiavať ich a pred použitím ich skontrolovať, či sú vhodné na použitie. Uvoľnené držadlá na záhradných nožniciach, pochabú rýľovú rukoväť alebo kolísavý fúrik je potrebné opraviť alebo vymeniť.
 • Pozor – nože kosačky na trávu sa rýchlo vyčistia ručnou kefkou, pričom môžete tiež hovoriť alebo naplánovať nasledujúci manéver. Inteligentní záhradníci vedia, že by si mali myslieť na úlohu, ktorú vykonávajú.
 • validácia – Či už ide o zber ovocia, strihanie stromov alebo strihanie živého plota – záhradník by sa mal vždy zaistiť a zabezpečiť, aby mal pri nebezpečnej práci po ruke druhú osobu. To mimochodom platí aj vtedy, keď je rebrík priložený k stromu. Niekoľko zlomených kostí by nepotrebovalo ošetrenie, keby niekto držal trasúci sa rebrík.
 • Menej improvizujte – Hobby záhradníci sú skutoční improvizační umelci. To je dobré, ale v niektorých veciach talent jednoducho nie je na mieste. Namiesto toho, aby ste zo suterénu vybrali predlžovací kábel a položili ho na ešte vlhký trávnik, treba zvoliť káblový bubon, ktorý je vhodný na vonkajšie použitie. To Kábel od kosačky na trávu alebo elektrická reťazová píla nie je dočasne zdvihnutá alebo presunutá z cesty. Malé obchádzky niekedy zachraňujú životy.

 Záhradníctvo je možné vykonávať bezpečne so správnym bezpečnostným vybavením

Rezanie živého plota v záhrade

Záver – žiadna potreba bezpečnosti nie je v rozpakoch

Mnohým hobby záhradkárom pripadá trápne veľa myslieť na vlastnú bezpečnosť v záhrade. Čo sa môže stať na plochom kuse priamo za domom? A koniec koncov, ako dieťa ste liezli na jablone. Pri vytrhávaní buriny z postele sa samozrejme nikto nemusí chrániť od hlavy po päty. Na druhej strane, pri práci so skutočným nebezpečenstvom môže zariadenie robiť rozdiel medzi životom a smrťou. A so všetkým medzi tým? Dobre udržiavané nástroje, praktické a pevné oblečenie a rozumné rukavice nielen pomáhajú, ale zaručujú aj väčšiu zábavu pri práci na záhrade.

Zdroje obrázkov:

Obrázok 1: @ Alexas_Fotos (licencia CC0) / pixabay.com

Obrázok 2: @ contact357 (licencia CC0) / pixabay.com