Bojujte s hrabošmi prírodnými prostriedkami, v záujme zdravia a prírody

Hoci hraboše pôsobia roztomilo a roztomilo, tieto hlodavce môžu v záhrade narobiť veľa škody. Pretože sa živia predovšetkým koreňmi a semenami, a tým vedú úžitkové rastliny, trvalky a ovocné stromy k vädnutiu a odumieraniu. Nečudo, že drzých škodcov nikto nechce a sú vyhnaní alebo dokonca zabití. Hraboše na rozdiel od krtkov nie sú v Nemecku chránené a môžu byť skutočne zničené. Ale ak to nie je mimoriadne nevyhnutné, stále by sa mal človek snažiť odohnať zvieratá čo najďalej. Dnes vám preto prinášame niekoľko tipov, ako s hrabošmi bojovať prírodnými a mierovými metódami.

Boj s hrabošom je možný aj bez chemického klubu

Bojujte proti hrabošom s prírodnými tipmi

Zaháňajte hraboše s rastlinami a kvetmi

Odporúčame vám, aby ste na hraboše, ale aj niekoľko z nich, použili nielen jedno z nasledujúcich opatrení. To vám dáva oveľa väčšiu šancu natrvalo vyhnať hlodavce zo záhrady. Začnime kvetmi a rastlinami, ktoré hraboše vôbec nemajú radi.

Vďaka tomu môžete zaistiť, aby zvieratá odišli na iné miesto, kde nájdu chutnejšie jedlo. Tagetes, nechtík, šalvia, jarné ruže, narcisy, slez, slnečnica, brutnák, ďatelina, ľalia a kosatec sú jedny z najobľúbenejších rastlín myší. Naopak, vôbec nemajú radi ovocné stromy a trávu. Malo by preto zmysel vysádzať takéto kvety a bylinky medzi plodiny a ovocné stromy. Týmto spôsobom tiež podporujete rozmanitú ekologizáciu, ktorá tiež prispieva k výživnej pôde.

Hraboši nemajú radi niektoré kvety a rastliny

bojujte proti hrabošom s tagetami

Extra tip: Hraboši neznesú zázračný strom / ricínový olej a rýchlo z neho utečú. Ak teda pestujete túto rastlinu vo vlastnej záhrade, vytvárate dôležitý predpoklad pre odháňanie hlodavcov. Ale ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, mali by ste tomu venovať veľkú pozornosť alebo sa toho dokonca zdržať. Strom zázrakov, presnejšie jeho semená, sú bez ošetrenia extrémne jedovaté. Ricín, ktorý obsahuje, je jedným z najjedovatejších bielkovín, ktoré v prírode existujú.

Hraboše odháňajte hlukom

Zmyslové orgány hraboša fungujú mimoriadne dobre, a preto ich môže napríklad zahnať hluk. Jedným z najznámejších opatrení vytvárajúcich hluk sú takzvané solárne zátky. Sú podobné solárnym lampám, ktoré sú zapichnuté do zeme a pomocou rezonančných vibrácií vyženú nezvaných hostí zo záhrady. Tieto zariadenia môžete použiť aj proti krtkom.

Takáto slnečná zátka je úplne neškodná a nepoškodzuje zvieratá ani prírodu

Hraboše bojujú so slnečným žiarením pomocou ultrazvuku

Extra tip: Podobný účinok má aj PET fľaša, ak ju vložíte vystrihnutým dnom a hrdlom nadol do otvoru pre hraboš. Vietor sa s ním potom hrá a vytvára vibrácie, ktoré hraboše obťažujú.

Hraboše utekajú pred nepríjemným zápachom

Hraboše veľmi intenzívne vnímajú aj hraboše. Pomerne účinným liekom pre hlodavce je napríklad roztok vyrobený z mydla a amoniaku. Rovnako ako chrenový vývar a levanduľový olej. Tieto môžete nalievať priamo do otvorov hrabošov pomocou lievika na PET fľaše a onedlho si budú hľadať vzdialenosť. Podobný účinok má aj silná vôňa kyslého, expirovaného cmaru. Pre istotu by ste to mali používať aspoň raz týždenne, aby domáci liek mal trvalejší účinok.

Hraboše bojujú s prenikavými pachmi

Kyslé cmar bojuje proti hrabošom

Extra tip: Karbit (karbid vápenatý) v kombinácii s vodou uvoľňuje páchnuci plyn, ktorý vyháňa hraboše von z ich priechodov.

Prilákajte prírodné dravce

Ďalším prirodzeným spôsobom, ako zahnať hraboše, je prilákať ich dravce. A sú to napríklad mačky, psy, lasice, hranostaje, kuny a dravé vtáky. Buď si môžete zaobstarať domáce zviera, alebo si môžete zariadiť záhradu tak, aby sa tam divé zvieratá cítili príjemne. Za týmto účelom vytvorte sem -tam hromady kameňov a dreva a postavte v záhrade stĺpy dravých vtákov.

Vytvorte prirodzenú rovnováhu!

Hraboše bojujú proti mačkám s prírodnými predátormi

Extra tip: Ovocné stromy môžete chrániť pred hrabošom hrabošom počas výsadby tak, že jeho korene obklopíte králičím pletivom. Korene nechajte dostatok miesta na rast.

Hraboši, akí milí sú, sa jednoducho musia dostať von zo záhrady

Hraboše

Pomôže vám s tým niekoľko jednoduchých domácich liekov, ako je cesnak

Bojujte proti hrabošom s cesnakom

Hraboše môžete vyhnať z ich dier aj prúdom vody

Bojujte proti hrabošom

Bojujte proti hrabošom so záhradnou hadicou s vodným lúčom

Našťastie si budú hľadať iné miesto na pobyt

hraboše bojujúce proti prírodným prostriedkom tipy

hraboše hrabošské rady a triky

Bojujte proti hrabošom v záhrade prírodnými prostriedkami