Burina nemá v trávniku šancu – dôležité informácie a praktické rady

Milujete svoju záhradu. Kiežby tam tie otravné buriny na trávniku neboli! Aj keď niektoré z bežných burín v tejto krajine vykazujú aj krásne kvety, z dlhodobého hľadiska je ich jednoducho priveľa a narúša nádhernú, homogénnu zeleň. Človek sa znova a znova pýta, ako je možné tieto robustné trávy odstrániť čo najudržateľnejšie a bez škodlivého chemického klubu. Našťastie existuje niekoľko mechanických metód a jednoduchých domácich liekov, ktoré nám s tým úspešne pomôžu. Zároveň by ste si mali dávať pozor aj na to, ako je trávnik správne hnojený a polievaný. Pretože pravidelný nedostatok živín podporuje rast burín a súčasne oslabuje požadované steblá trávy. Nemenej dôležité sú aj mix semien a spôsob, akým kosíte trávnik. V nasledujúcich riadkoch nájdete ďalšie podrobnosti o všetkých týchto aspektoch, ktoré sme tu uviedli.

Burinu v trávniku je možné odstrániť bez akýchkoľvek chemikálií

burinu burinu v trávniku

Aké sú najbežnejšie buriny v trávniku?

Mnoho burín je v skutočnosti nielen jedlých, ale aj veľmi zdravých. Tu vám ukážeme 12 burín, ktoré by rozhodne mali byť na vašej tabuli. Najbežnejšie buriny sú v zásade buď jednoročné alebo trvalé.

Jednoročná burina:

 • Biela ďatelina
 • Chickweed
 • sedmokráska
 • Kuracie proso
 • Čestné ocenenie
 • Biely hus
 • Chlpatá penová bylina

Biela ďatelina v skutočnosti vyzerá krásne, ale dokáže veľmi rýchlo dobyť trávnik

burina ďateliny bielej v trávniku

Trvalé buriny:

 • Ambrózia
 • Drevený šťovík
 • púpava
 • Ďatelina lesná
 • Malá Braunelle
 • Malý dok
 • Škrabka
 • Žihľava
 • gauč obyčajný

V trávniku je tiež veľa machov, ktoré sú burinami. Najbežnejšie sú: rašelinový mach, pečeňovník, listnatý mach a rohový mach.

Púpavový šalát alebo čaj sú veľmi zdravé a dôrazne sa odporúčajú

Púpavovú burinu prirodzene odstráňte z trávnika

Mechanicky odstráňte burinu z trávnika

Vertikulácia a kosenie sú tu najdôležitejšie magické slová. Mali by ste s tým začať v marci a apríli. Po prvom kosení by ste potom mali váš trávnik úplne kultivovať pomocou vertikulátora. Najlepšie raz dlho a raz naprieč. O týždeň neskôr môžete začať pravidelne prihnojovať a polievať. Pri akejkoľvek ďalšej kosbe nie je vhodné kosiť trávnik kratším ako 4 cm. Pretože potom sú steblá trávy dostatočne husté a dostatočne vysoké, aby odviezli časť svetla z buriny. Nežiaduce bylinky tak nemôžu prospievať. Pravidelná vertikulácia sa odporúča predovšetkým pre buriny vytvárajúce koberce, ako napríklad rýchlik, biely ďatelina alebo Gundermann. Takýmto spôsobom sú tieto veľmi minimalizované alebo dokonca úplne odstránené z trávnika. A pre burinu, ktorá tvorí takzvané odpichové korene, ako je plantain a púpava, sú špeciálne nože na burinu tou správnou voľbou.

Správne záhradné náradie zaisťuje najlepšie výsledky v záhradníctve

boj s burinou na trávniku, samozrejme

Záhradné hrable vám pomôžu zbierať burinu po vertikulácii alebo burine

odstráňte burinu z trávnika záhradným hrable

Jednoduché domáce opravné prostriedky pre burinu v trávniku

Samozrejme, herbicídy na chemickej báze okamžite odstránia burinu z vašej záhrady. Pôda, úžitkové rastliny a v konečnom dôsledku aj my sami tým trpíme, a preto je v tomto prípade používanie chemických prostriedkov skutočne nevhodné. Najlepšie je najskôr vyskúšať jednoduché, prírodné prostriedky. Niektoré z najznámejších a najbežnejších z nich sú soľ, ocot, popol z dreveného uhlia a horúca voda. Tieto prostriedky sa jednoducho vylejú alebo nalejú priamo na burinu. Dávajte pozor, aby ste sa čo najviac nedotýkali zvyšku trávy. Rukavice a ochranné okuliare majú zmysel, samozrejme. Mali by ste šetriť octom. Pretože to môže výrazne zmeniť hodnoty pH pôdy.

Extra tip: Ak máte na trávniku mechy, je to znakom toho, že pôda je príliš kyslá. V takýchto prípadoch odborníci odporúčajú tzv Vápnenie.

Vyhnite sa týmto chybám!

 • Trávnik prihnojte ručne – radšej to urobíte hnojivom alebo vozom.
 • Koste steblá trávy príliš krátko – Pri kosení trávnika nechajte vždy minimálnu dĺžku 3-4 cm, aby váš trávnik nezískal holé miesta a nevysychal. Burina má malú šancu na prosperitu.

Správne kosenie je jednou z najdôležitejších vecí v boji proti burine na trávniku

pravidelne odstraňujte burinu z kosačky na trávu

 • Vysejte trávnik príliš skoro – Semená potrebujú optimálnu teplotu 15 až 25 stupňov, preto je lepšie nezačať skôr ako v polovici apríla.
 • Nedostatočné zavlažovanie – Ihneď po sejbe je najlepšie polievať párkrát denne. Neskôr to stačí 2-3 krát týždenne.

Dúfame, že sa teraz budete cítiť oveľa informovanejšie a lepšie vybavené na odstraňovanie buriny. Prajeme vám všetko najlepšie a veľa letných radovánok vo vašej vlastnej záhrade!

Bodliaky pred dažďom krátko odstrihnite, aby následne zhnili od vody

odstráňte burinu z trávnika

Opäť platí, že najlepším riešením by bol strihač buriny

Odstráňte burinu z púpavy trávnika

Aj keď sú mŕtve žihľavy jedlé a krásne, sú tiež nežiaducou burinou v trávniku

Z trávnika odumretej žihľavy odstráňte burinu

Burina rýchlo zaberá čisté plochy na trávniku

buriny v trávniku tipy

Preto: pravidelne prihnojujte a polievajte!

Prirodzene odstráňte burinu z trávnika