Dámsky plášť – ľahko udržiavateľný zemský kryt s liečivými vlastnosťami

Dámsky plášť (Alchemilla vulgaris) je v tejto krajine rozšírenou trvalkou, ktorá dáva každej záhrade svieže žltozelené akcenty. Mnoho záhradníkov uprednostňuje rastlinu ako pôdny kryt a zároveň ťaží z jej robustnosti a jednoduchej starostlivosti. Pôvodom z Ázie a východnej Európy sa trvalka stala v našich zemepisných šírkach veľmi obľúbenou už v stredoveku, predovšetkým ako liečivá rastlina a ako takzvaná alchymistická bylina. Pretože sa alchymisti pokúšali vyrobiť zlato z kvapiek vody, ktoré sa zbierali na listoch rastlín skoro ráno. Ľudový jazyk dal dámskemu plášťu mnoho ďalších názvov, ako napríklad koreň rany, nebeská voda, búrková tráva, lienka atď. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame veľa dôležitých informácií a tipov na starostlivosť o dámsky plášť..

Rastlina v skutočnosti uvoľňuje tieto kvapky guttácie sama

alchemilka dámskeho plášťa

Kde sa dámskemu plášťu najlepšie darí??

Rastlina, ktorá patrí do čeľade ružovitých, rastie vo voľnej prírode na vysokých lúkach alebo v riedkych lesoch. Existuje viac ako 1 000 druhov. Najznámejšie a implantované sú však mäkký a malý dámsky plášť, ako aj takzvaný strieborný dámsky plášť.

Posledné dva druhy sú rastovo oveľa menšie a nerastú vyššie ako 20 cm, pričom plášť mäkkej dámy môže dorásť až do 40 cm. Trvalka preferuje slnečné a čiastočne zatienené miesta v záhrade, ale dokonca si dokáže udržať svoje miesto aj v tieni. Optimálna pôda by mala byť bohatá na živiny a priepustná. Robustná rastlina si rovnako dobre poradí s hlinitou pôdou. Hoci trvalka miluje miernu vlhkosť, niektorým druhom sa dokonca darí aj v suchších pôdach, ako je skalka.

Dámsky plášť má okrúhle listy so zúbkovaným okrajom a jemné, žltozelené kvety

dámsky plášť alchemilka jemné kvety žlté

Ako sa správne starať o plášť svojej dámy

Optimálny čas na výsadbu je od októbra, pretože trvalka je mrazivý zárodok. V prípade dámskeho plášťa to však tiež nie je vidieť tak striktne. Môžete to tiež zasiať na jar. Môžete to samozrejme urobiť aj s odrezkami. Kvety zvyčajne prichádzajú od mája do septembra a po vyblednutí sa stávajú malými semennými luskami. Trvalka trvalka má dokonca tendenciu k sejbe, ktorú je možné ovládať pravidelným trhaním na jar a pravidelným rezom. Dámsky plášť sa dá ľahko znásobiť delením a použiť ako zemný kryt proti burine. Okrem toho rastline nemusíte zaisťovať zimnú ochranu, pretože je úplne mrazuvzdorná.

Super plus bod: Plášť dámy je priateľský k včelám a priťahuje aj ďalší užitočný hmyz

včelí krovinový plášť dámy

Efekt dámskeho plášťa – prečo je rastlina taká zdravá?

Plášť obyčajnej dámy (Alchemilla xanthochlora) je primárne myslený ako liečivá rastlina. Je to spôsobené tým, že obsahuje veľa trieslovín, ako je agrimoniín, ako aj dôležité flavonoidy. O týchto zložkách je známe, že majú spazmolytické, analgetické a antibakteriálne účinky. V prírodnej medicíne sa preto rastlina používa na mierne hnačky spôsobené gastrointestinálnymi zárodkami, ako aj na menštruačné poruchy, symptómy menopauzy a svrbenie. Čaj z listov plášťa dámy má navyše upokojujúci účinok, a preto je veľmi pozitívny na srdce a nervový systém.

Čaj sa dá ľahko pripraviť tak, že pred rozkvitnutím oberiete čerstvé listy a necháte 10 minút lúhovať v horúcej vode.

opatrnosť! Ak trpíte určitou neznášanlivosťou alebo ste tehotná, určite by ste sa mali vopred poradiť so svojím lekárom.

Pozoruhodná vytrvalá a liečivá rastlina

efekt plášťa dámy zdravý

vytrvalá rastlina alchemilka dámska

Dámsky plášť nie je menej obľúbený kvôli svojim dekoratívnym vlastnostiam. To môže byť kombinované s mnohými ďalšími trvalkami a rastlinami v záhrade a tiež strihá jemnú postavu vo svadobných kyticiach alebo ako slávnostná a decentná dekorácia stolu. Nechajte sa presvedčiť a inšpirovať!

Letný sen v záhrade

rastlina plášťa dámy alchemilky

Rozprávkový kontrast s pivonkami

ruže dekorácia stolu pre dámsky plášť z kytice

Tiež veľmi minimalistický – skutočný pútavý pohľad

dámska plášťová minimalistická dekorácia na stôl

keramické vázy alchemilka plášť dámy

minimalistická dekorácia stola so ženským plášťom

Rastlina je ideálna ako diskrétna dekorácia stolu

kvetinová dekorácia so ženským plášťom

dekorácie na stôl kvety hortenzie eukalyptus dámsky plášť

Tiež veľmi obľúbené pre svadobné dekorácie

aranžovanie kvetín svadobný stôl dekorácia ženský plášť

svadobná kytica s dámskym plášťom

Dokonca aj vo vedre … neprekonateľne svieži a krásny!

dámsky kabát v hrnci tipy na starostlivosť

A čo tak dámsky plášťový veniec?   

dámsky plášťový veniec kvetinová dekorácia

alchemilka dámskeho plášťa ako ozdoba

Skombinujte nádhernú viacročnú rastlinu s početnými kvetmi a okrasnými trávami!

dámska kytica na ozdobu plášťa

Ruže, levanduľa a spol. Patria k najlepším kombinačným partnerom

záhradný dizajn dámsky plášť alchemilka

zdravý bylinkový trvalkový dámsky plášť      jemná kvetinová dekorácia dekorácia stolu dámsky plášť