Dipladenia – exotické trvalé kvitnúce vonku

Ak máte zelený palec a zaujímate sa o kvitnúce záhradné rastliny, pravdepodobne poznáte Dipladéniu. Na prvý pohľad upúta nádhernými lievikovitými kvetmi, ktoré sú zafarbené na bielo, žlto, ružovo alebo červeno. Pôvabná rastlina pôvodne pochádza z Južnej Ameriky a dodnes je známa pod názvami Mandevilla alebo Sundaville. Najmä bielo kvitnúca mandevilla sa stále nazýva jazmín z Južnej Ameriky, niekedy sa objavujú názvy ako čílsky alebo peruánsky jazmín. Dipladenia má viac ako 100 druhov, všetky patria do rodiny psích jedov. Áno, čítate dobre! Pri tejto prírodnej kráse sa odporúča opatrnosť, pretože rastlina je jedovatá! Napriek tomu boduje svojim rozkvetom, ktorý v skutočnosti trvá od apríla do októbra. Vďaka tomu sa Dipladenia stane skutočným pútačom pozornosti v záhrade, na balkóne alebo terase. V nasledujúcom texte zistíte, ako sa starať o toto exotické trvalé kvitnutie!

 Kvitnúca exotika pre vašu záhradu alebo balkón.

Dipladenia kvitnúca exotika v krásnej dekorácii kvetináča na balkónovú terasu

 Juhoamerická kráska, ktorá očarí!

Dipladenia čierny kvetináč červené kvety nádherný pohľad na juhoamerickú krásu

Stručný prehľad najdôležitejších tipov pre starostlivosť o Dipladenia

Mandevilla je často zvláštnym vrcholom v záhrade, ako aj na balkóne alebo terase. Elegantnú Dipladenia môžete zasadiť do záhrady alebo ju umiestniť do veľkého kvetináča alebo vane na balkóne. Mandevillu je možné použiť aj ako popínavú rastlinu, v takom prípade k nej v závislosti od výšky potrebujete vhodnú lezeckú pomôcku. Aby ste si však mohli užiť svoje pekné kvety dlho, musíte sa o rastlinu pochopiteľne správne starať. Tu sme zostavili najdôležitejšie tipy pre starostlivosť o Dipladenia:

 Zvláštny doplnok do záhrady, na balkón a terasu

Dipladenia dva červené kvetináče na terase kvitnú nádherným červeným a ružovým pohľadom

Kvetináč, nádoba alebo popínavá rastlina?

Dipladenia v kvetináči krásne ružové kvety podpora lezenia

Poloha Dipladenia musí byť v lete teplá a vzdušná

Vyberte si pre svoju juhoamerickú krásu teplé a slnečné miesto v záhrade alebo na balkóne. Celé leto môže zostať vonku. Uistite sa však, že Dipladenia nedostane veľa horiaceho slnečného poludnia. Ich umiestnenie musí byť navyše dobre chránené pred dažďom a vetrom. Musíte ich však premiestniť na jar a na jeseň, napríklad na parapet alebo na iné miesto, kde je teplota okolo 20 stupňov C. Dipladénia má odpočinok v mesiacoch október až marec, takže teplota by potom mohla byť 15 stupňov C a dokonca o niečo nižšia.

 Vaša Dipladenia má rada teplé a slnečné.

Dipladenia veľké kvetináče pred vchodom do domu Kvety v jemnej ružovej farbe

Polejeme a prihnojíme

Dipladenia potrebuje v horúcich letných dňoch pravidelnú zálievku. Dbajte na to, aby koreňový bal nevyschol. Rastlinu je najlepšie zalievať temperovanou vodou bez vápna. Vyhnite sa však prípadnému preplneniu vodou, pretože Mandevilla nemá rada podmáčanie.

Rastlinu musíte tiež hnojiť raz za dva týždne. Najlepšie by bolo, keby ste do zalievacej vody pridali plechovku kvetinového hnojiva. Počas pokojovej fázy, tj. Od septembra, musíte prestať menej hnojiť a zalievať.

 Krásny kvet potrebuje pravidelnú zálievku a hnojivá raz za dva týždne.

Dipladenia krásne ružové kvety potrebuje pravidelnú zálievku hnojiť každé 2 týždne

 Prezimujte a repotujte Dipladéniu

V našich klimatických podmienkach nemôže Mandevilla vonku prezimovať, pretože nie je odolná. V tomto ohľade je vhodné starať sa o ne lepšie v kvetináči ako na záhradnom lôžku. Potom je ľahké ich koncom jesene priviesť dovnútra a vybrať im teplé zimné zviera. V apríli, ak bude počasie priať, môžete krásnu rastlinu opäť dať von. V tomto prípade je Dipladenia zvyčajne repotovaná. Nemusíte to robiť každý rok, ale presádzanie je potrebné každé 2 až 3 roky. Na to samozrejme potrebujete väčší kvetináč (kvetináč alebo vaňa) a pôdu bohatú na humus. Vždy dbajte na dobré odvodnenie, aby nedošlo k zamokreniu.

Mandevilla sa tiež cíti dobre v záhrade, iba ak vám zima nie je príliš chladná.

Dipladenia v záhrade slnečné miesto krásne červené kvety zelené listy

 Kedy musíte nakrájať mandevilu?

Obmedzenie Dipladénie je obzvlášť dôležité. Musíte to urobiť na jar, keď v rastline rastú mladé výhonky. Potom ho musíte znížiť o tretinu! Súvisí to s krásnymi kvetmi, pretože tie môže rastlina vyvinúť iba na mladých výhonkoch. Platí tu pravidlo: čím skôr rastlinu zastrihnete, tým rýchlejšie sa kvety prejavia!

Dipladéniu je možné ľahko množiť z odrezkov.

Propagujte Dipladenia odrezkami v troch kvetináčoch na slnečnom mieste

 Aké chyby by sme mohli urobiť pri starostlivosti o Dipladéniu??

Ak je niečo v neporiadku so starostlivosťou o krásnu Mandevillu, potom buď dostane žlté listy, alebo vytvorí menej kvetov. V oboch prípadoch musíte najskôr identifikovať príčinu a opraviť všetky chyby údržby. Najprv zhrnieme najčastejšie chyby:

  • V lete sa vyhýbajte ostrému slnku na mieste Dipladenia. Silné slnečné lúče by mohli spáliť zelené listy a jemné kvety dekoratívnej rastliny;
  • Ideálnym miestom pre vás by bol balkón orientovaný na východ alebo západ. Na juhu je na poludnie veľa slnka, na severnej strane je väčšinou veterný a málo teplý;

  Ak je váš balkón otočený na juh, je to ideálne miesto pre vašu Dipladenia.

Dipladenia červeno ružové biele kvety dva kvetináče na južnom balkóne alebo terase

  • Mandevilla potrebuje v zime svetlé miesto, ale nemá rada chlad. To znamená, že je potrebné ho priniesť do domu, v miestnosti, kde teplota neklesne pod 10 stupňov C;
  • Nesprávne zalievanie môže nepriaznivo ovplyvniť tvorbu kvetov. Vyhnite sa nadmernému zásobovaniu vodou, pretože rastlina bude mať potom žlté listy. Navyše silno pučí a už netvorí kvety!

 Vaša starostlivosť bude odmenená krásnymi kvetmi!

Dipladenia krásne ružové kvety s náležitou starostlivosťou

Extra tip: Ako sme už spomenuli na začiatku tohto článku, Dipladenia je jedovatá! Jeho listy obsahujú lepkavú mliečnu šťavu, ktorá by mohla spôsobiť podráždenie pokožky a alergie. Zvlášť deti by mali stáť ďaleko od nádhernej rastliny! V prípade núdze ihneď zavolajte lekára alebo choďte do najbližšieho toxikologického centra.

 Nenechajte sa oklamať krásnym pohľadom!

Dipladenia popínavá rastlina pomoc pri lezení svetlo zelené listy tmavočervené kvety

 Dipladenia je bohužiaľ jedovatá!

Dipladenia v hrnci pomoc pri lezení Pozor, rastlina je jedovatá

 Batoľatá môžu lákať krásne kvety mandevilly.

Dipladenia krásny kvet vo fialovej farbe zobrazený zblízka

 Je lepšie sa starať o svoje malé deti, ktoré nesmú zbierať kvety Dipladenia.

Dipladenia krásny purpurový kvet sviežo zelené listy opatrne jedovatý