Efektívne nápady na dizajn záhrady proti zmene klímy

Výhody záhradného dizajnu ovplyvňujú mnoho aspektov nášho života. Tradične skrášľujú okolie domov a teraz sa dajú použiť aj v interiéri. V krásnej záhrade si môžete dopestovať a vyrobiť vlastnú zeleninu. Rovnako dobre to môžete urobiť aj s vertikálnou záhradou v interiéri. Záhradný dizajn je už nejaký čas propagovaný ako veľmi dobrá psychologická terapia proti stresu, depresii a iným nepríjemným fyzickým stavom. Experti na životné prostredie sa tiež domnievajú, že terénne úpravy môžu obmedziť škodlivé klimatické zmeny. Výsadba vonkajších plôch v mestách by mohla v tomto ohľade zlepšiť stav nášho sveta o približne 10%.

Existuje mnoho nápadov na ekologický dizajn záhrady, ktoré môžu byť celkom moderné

záhradný dizajn jednoduchý a moderný

Záhradný dizajn pre zdravšie podnebie – hlavné výhody

Aké sú hlavné výhody záhradného dizajnu, ktoré pomáhajú zlepšiť naše podnebie? Na jednej strane sa výrazne zlepšuje kvalita ovzdušia v mestách a iných miestach pobytu. Vzduch bude čistejší a klíma by sa tiež mohla stať príjemnejšou.

  Teplo v lete by napríklad mohlo citeľne obmedziť pestovanie stromov.

V eko záhrade môžete pestovať zeleninu, ktorá je zdravá pre vás a vaše deti

skvelé nápady na dizajn prírodnej záhrady

Pomoc s environmentálnymi kataklyzmami

Povodne a iné druhy búrok sú niečím, o čom v správach počujeme čoraz častejšie. Správnym naplánovaním záhrady môžete v niektorých prípadoch výrazne znížiť škody. Napríklad v prípade povodne môže vodu Zem absorbovať oveľa lepšie, ako napríklad pri použití betónu. Lepšia drenáž by potom bola samozrejme zásadná, aby do nej netekala všetka voda vo vašom dome.

Divoká zver pomáha, ak chcete s klimatickými zmenami niečo urobiť

nápady na dizajn záhrady - prilákajte hmyz

Tipy na dizajn záhrady proti klimatickým zmenám

Dizajn záhrady musí byť samozrejme podriadený určitým pravidlám, aby skutočne chránil životné prostredie. Preto by sme v nasledujúcich riadkoch chceli popísať niektoré z hlavných pravidiel pre ekologický dizajn záhrady. Nebojte sa – tieto vás nebudú obmedzovať. Ekologická záhrada môže vyzerať krásne a originálne. Vopred to pravdepodobne tiež vyžaduje trochu viac základných znalostí.

Záhrada v strede mesta pomáha proti klimatickým zmenám

záhradný dizajn s krásnymi dlažobnými kockami

Recyklácia a opätovné použitie

Pravidlo číslo jedna je používať pri navrhovaní záhrady a pri výbere záhradného nábytku čo najmenej nových materiálov. Existuje toľko jednoduchých návodov na obnovu starého dreva a materiálov, ktoré už boli použité. S trochou brúsenia a maľovania môžete dosiahnuť, aby staré stoličky a stoly vyzerali ako nové. Najprv ušetríte veľa peňazí a stále budete mať možnosť prispôsobiť si farbu a ďalšie aspekty vzhľadu. To isté platí pre pomocné materiály, ktoré používate pri údržbe svojej záhrady. Namiesto toho, aby ste utekali do najbližšieho supermarketu pre nové lacné nástroje, by ste mali preskúmať kvalitné nástroje v second handoch alebo na internete. Často dostanete veľmi dobrú kvalitu za relatívne nízku cenu. Tak choďte do recyklácia. 

Rastlinné vyvýšené záhony – dobrá stratégia pri navrhovaní ekologických záhrad

záhradný dizajn dve rôzne postele

Ekologické materiály

Možno si predsa len chcete kúpiť niečo nové, alebo jednoducho nemáte starý nábytok na recykláciu. Ale aj v tomto prípade máte možnosť správať sa v súlade s ekologickými pravidlami. Používajte ekologické materiály: Ide väčšinou o prírodné materiály, ako je drevo. V ideálnom prípade by mali rásť vo vašom regióne a pochádzať z udržateľného hospodárstva. Niektoré materiály, ako napríklad bambus, sa považujú za ekologické, aj keď ich preprava spôsobuje škodlivé emisie. Dôvodom je, že veľmi rýchlo rastú a tvoria lesy, ktoré do značnej miery prispievajú aj k celkovému zlepšeniu našej klímy.

Nábytok vyrobený z ekologických materiálov je dobrou voľbou pre životné prostredie

nápady na dizajn záhradného eko nábytku

Zbierajte vodu!

Použitie príliš veľkého množstva vody na zavlažovanie je veľmi škodlivým zvykom. Na globálnej úrovni je to zásadný problém, ktorý vedie k veľkému plytvaniu týmto príliš cenným zdrojom. K odstráneniu problému môžete prejsť dlhú cestu zberom vody do rôznych nádob. Dažďovú vodu je možné uložiť napríklad do rôznych nádob. Potom ho môžete použiť na zalievanie záhrady.

Ďalší skvelý dôkaz, že ekozáhrada môže byť moderná a pohodlná

krásne rastliny - nápady na dizajn záhrady

Kamienky namiesto betónu

Betón v záhrade je veľmi obľúbený, pretože chráni pred špinou pri chôdzi a taktiež môže dodať celému vonkajšiemu priestoru istú štruktúru. Nejde však o najekologickejšie riešenie, aké si možno predstaviť. V skutočnosti je to naopak: Betón zastavuje odtok vody v zemi a vyžaduje si väčšie úsilie pri polievaní a záhradníctve všeobecne. Budete oveľa ekologickejší, ak si namiesto toho vyberiete alternatívu, ako je štrk. Takýmto spôsobom vytvoríte aj krásne pešie chodníky a napriek tomu dosiahnete dostatočný komfort a príťažlivý estetický vzhľad.

Ekologický dizajn záhrady, v ktorom sa betónu maximálne vyhýba

skvelý bacg pre záhradný dizajn

Znížte používanie chemikálií!

Existuje niekoľko spôsobov ekologického ošetrenia proti škodcom. Nájdete ich na internete a na mnohých špecializovaných webových stránkach. Investujte čas, aby ste sa s nimi zoznámili a udržujte svoju záhradu s čo najmenším alebo žiadnym množstvom chemikálií.

Tu je niekoľko jednoduchých myšlienok na prvý pohľad:

  • Ošetrite vysoké rastliny silným prúdom vody;
  • Na ošetrenie škodcov používajte cesnak, rebarboru alebo bazu;
  • Postavte si vtáčie domy, aby ste vtáky pritiahli na dvor. Tieto prirodzene odstránia niektorých škodcov;
  • Vybudujte malé umelé jazierka, aby ste prilákali viac voľne žijúcich živočíchov, pretože škodcami sa živia aj iné zvieratá ako vtáky.

Rastliny proti škodcom

Existuje niekoľko rastlín, ktoré pri pestovaní vo vašej záhrade prirodzene pomôžu proti škodcom. Sú to niečo ako tieto:

  • Cibuľa a pažítka;
  • Mrkva a pór;
  • Štipľavo voňajúce druhy kvetov, ako sú nechtíky;

Zamerajme sa na ekologický dizajn záhrady, aby mali naše deti lepšiu budúcnosť

deti v záhrade - veľmi dobrý nápad

Dobré kombinácie rastlín

Existujú dobré kombinácie rastlín. Ak vedľa seba rastú správne druhy, zlepšia si navzájom kvalitu a chránia sa pred škodcami. Bazalka napríklad môže výrazne zlepšiť chuť paradajok a morská reďkovka chráni zemiaky pred chorobami.

Naučte sa, ako správne kombinovať rastliny v záhrade

prírodná záhrada - veľa zelených rastlín

Viac inšpirácie

Existujú aj ďalšie spôsoby, ako môžete urobiť svoju záhradu ekologickejšou. Niektoré z nich by sme tu uviedli namiesto záveru, aby sme vás mohli inšpirovať k ďalším ekologickým myšlienkam. Nasledujúce nápady na ekologickú záhradu je možné v mestských podmienkach implementovať relatívne dobre:

  • Investujte do strešnej záhrady;
  • Vyberte si rastliny, ktoré priťahujú voľne žijúce zvieratá;
  • Vytvorte si vlastný kompost a použite ho na zlepšenie kvality pôdy!

Dúfame, že sme vás inšpirovali našimi jednoduchými tipmi na vytvorenie ekologickej záhrady. V tomto článku tiež objavíte niekoľko aktuálnych záhradníckych tipov na jeseň! Pretože záhradníctvo je úžasný spôsob, ako sa vyrovnať s typickými depresiami prechodného obdobia.