Horský popol – jesenná krása s liečivými silami

Nádherné oranžovo -červené plody jesene a jemné, na jar kvitnúce biele metliny – horský popol, známy aj ako jarabina, nás dokáže každoročne fascinovať. V tejto krajine ich vidíte hlavne ako strom alebo menej často ako ker. Najmä v lesoch a parkoch, ale tiež často vysádzaných vo vlastnej záhrade, patrí tento krásny prírodný výtvor k najobľúbenejším stromom, obzvlášť na jeseň. A hoci plody horského popola nie sú z hľadiska sladkosti a šťavnatosti porovnateľné s inými konvenčnými bobuľami, v iných aspektoch môžu skutočne zabodovať. V tomto článku zistíte, či a ako je jarabina jedlá a aké má vlastnosti.

Bobule jarabiny – pozoruhodná rastlina s extra liečivými vlastnosťami

jarabina horská popol zdravá

Horský popol je jedovatý?

Horský popol (Sorbus aucuparia) patrí do čeľade ružovitých a môže dosiahnuť výšky až 15 metrov. Často je táto rastlina nesprávne vnímaná ako jedovatá a niektorí ľudia sa jej zámerne vyhýbajú. Horský popol v skutočnosti nie je vôbec jedovatý. Hlodavce milujú malé oranžovo-červené plody, rovnako ako vtáky.

Nie nadarmo sa horskému jaseňu hovorí aj jarabina. To, čo robí tieto plody pre nás ľudí nejedlé, je kyselina parasorbová, ktorú obsahujú. Dôvodom je, že je pre ľudský žalúdok nestráviteľný a musí byť zodpovedajúcim spôsobom spracovaný, aby sa mohol premeniť na znesiteľnú kyselinu sorbovú. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je varenie. Plody sú ideálne do všetkých džemov, želé, kašičiek a džemov. Môžu byť tiež zmiešané s jablkami, hruškami, šípkami, černicami a dule a rafinované voňavým korením, ako je kardamóm alebo škorica.

Extra tip: Ak plody zozbierate po prvom mraze, zachovajú si sladko-horkú arómu ešte silnejšie.

Pripravte si lahodný a zdravý džem z horského popola

Horský popol jarabina recepty džem

Liečivé vlastnosti jarabinových bobúľ

Z kvetov a listov horského popola sa dá pripraviť lahodný a veľmi zdravý čaj. Zberajú sa na jar a môžete si ich vychutnať buď čerstvé, alebo neskôr v suchom stave. Takýto čaj je obzvlášť nápomocný pri podráždených žalúdkoch, ako aj pri bronchitíde a kašli. Najdôležitejšími zložkami, ktoré majú na organizmus taký pozitívny vplyv, sú obsiahnuté vitamíny C a A. Posilňujú imunitný systém a zaisťujú rýchlejšie hojenie. Okrem toho sú nevyhnutné aj pre stavbu spojivového tkaniva a pre zlepšenie pevnosti mora.

Kvety jarabiny pripomínajú kvety bazy

Rowanberry kvitne na jar a má zdravý účinok

Vysaďte si horský popol do vlastnej záhrady

Ak si vyberiete strom jarabiny, môžete z nej len ťažiť. Každú jeseň máte v záhrade krásny šperk, ktorý vtáčikom robí radosť a posilňuje ich. Z kvetov a listov, ako aj lahodné džemy alebo dokonca organický ocot z ovocia si môžete uvariť sami.

Horský popol je tiež ideálny ako atmosférická stolová dekorácia na jeseň

Jesenná dekorácia horského popola dekorácia stola

Výsadba horského popola nie je náročná. Môžete to urobiť iba so semenami ovocia alebo vykopať zrelé sadenice stromov a zasadiť ich na požadované miesto. Vyberte si slnečné alebo polotienisté miesto v záhrade, pretože takto bude mať strom vždy veľa kvetov a tým aj viac ovocia. Pokiaľ ide o pôdu, jarabina nie je vôbec náročná. Darí sa mu v zásaditých alebo neúrodných, ako aj v kyslých a na živiny bohatých pôdach.

Extra tip: Ak sa výsev uskutoční na jeseň, má to veľmi pozitívny vplyv na stabilitu stromu, pretože je potom lepšie vybavený na nasledujúcu zimu.

Horský popol s nádhernými plodmi na jeseň

jarabina jarabina

V kombinácii so šiškami a machom sa bobule stávajú nádhernou jesennou ozdobou

nádherný jesenný veniec z horského popola a šišiek

Plody môžete zbierať do konca októbra a začiatku novembra

Vyberte a pripravte horský popol

Tie potom môžu byť použité rôznymi spôsobmi

jesenná dekorácia horský popol v miske  plody horského popola zdravé

Pripravte si plody horského popola

Bobule jarabiny môžete pripraviť ako sirup

Recepty z horského popola na prípravu sirupu

Alebo si z neho urobte zdravý ocot sami

Recepty z horského popola ocot s pomarančmi

Vtáky budú tiež vďačné, ak necháte časť ovocia na strome

jarabina bobule horského popola radi jedia