Hortenzie – atraktívny akcent v každej záhrade

“Je prospešné obklopiť sa farebnými vecami.” To, čo poteší oko, osviežuje myseľ a čo osviežuje myseľ, osviežuje telo, ”povedala raz americká novinárka Prentice Mulford (1834-1891). Ako sa vám páči tento citát? Chcete si osviežiť myseľ a telo? Potom sa môžete chopiť vyššie napísanej myšlienky a obklopiť sa farebnými záhradnými kvetmi. Tieto prinášajú do vašej vonkajšej oblasti špeciálne farebné akcenty a často nechávajú vašu myseľ blúdiť. Ako to už býva, všetci nadšenci záhradníctva majú na jar a začiatkom leta plné ruky práce. Práve v tomto období sa všetci fanúšikovia kvetov pokúšajú urobiť svoju záhradu čo najkrajšou. Potom si môžete celé mesiace užívať farebnú krásu prírody. Chcete toto neobmedzené kúzlo vnímať všetkými zmyslami a zažiť ho zblízka? Potom ste očividne prišli na správne miesto, pretože dnes vám ukážeme, ako to môžete urobiť s farebnými hortenziami.

Zostaňte pri tom a nechajte sa inšpirovať novým dizajnom záhrady!

 Možno vo svojej vonkajšej oblasti potrebujete neobvyklé akcenty?

záhradné rastliny neobvyklé nápady na ochranu súkromia záhrady

Zaujímavé fakty o hortenziách

Hortenzie sú u nás žiadané záhradné kvety, ktoré vynikajú svojimi atraktívnymi kvetmi. Tie sú zafarbené všetkými možnými prírodnými tónmi. Hortenzie rastú v kríkoch vysokých až 2 metre alebo ako popínavé rastliny. Na celom svete je známych asi 80 druhov, ktoré sú dobre rozšírené na Ďalekom východe, v Južnej a Severnej Amerike a teraz aj v teplých oblastiach Európy..

Jeho botanický názov Hydrangea pochádza z gréčtiny a dá sa preložiť do nemčiny ako „džbán na vodu“. Nemecký názov pochádza z latinského slova „hortus“, čo znamená niečo ako „záhrada“. Bez ohľadu na to, aké meno uprednostňujete, jedna vec je dôležitá: tieto pôsobivé záhradné kvety potrebujú veľa vody. Rastú najlepšie aj v čiastočnom tieni v záhrade, aj keď niektoré odrody majú rady aj plné slnko. Pôda by mala byť úplne vlhká a bohatá na humus s hodnotami pH medzi 5 a 6.

Farebná paleta hortenzie nenecháva takmer nič na želanie

záhradné rastliny hortenzie v rôznych farbách ako nádherná záhradná dekorácia

Zaujímavosťou týchto nádherných kvetov je fakt, že ich farba závisí od pH pôdy. Vhodnými hnojivami môžete zmeniť hodnotu pH záhradnej pôdy a získať kvety v nových farbách. V zásade tieto záhradné krásy kvitnú od konca mája do polovice júna (v závislosti od počasia) a obdobie kvitnutia trvá do septembra. Kvety sú guľovité a ich jemné listy sú sfarbené od bielej po ružovú až purpurovú a levanduľovú. Keď je pH pôdy nízke, hortenzie môžu byť modré. Celá farebná paleta týchto atraktívnych záhradných kvetov zanecháva len málo túžby a premieňa hortenzie na skutočnú pochúťku pre oči a dušu.

Modré hortenzie okamžite vyniknú, vždy upútajú pozornosť

Vytvorte záhradu hortenzie s krásnymi záhradnými rastlinami

Tipy na starostlivosť o hortenzie

Predtým, ako sa dostaneme k tipom na starostlivosť, chceme znova zdôrazniť: existuje mnoho odrôd hortenzie, ktoré v Nemecku dobre rastú a sú v celej krajine žiadané ako záhradné kvety. Najpopulárnejšími hortenziami sú farmárska hortenzia (Hydrangea macrophylla) odroda „Endless Summer“, hortenzia guľovitá (Hydrangea arborescens), hortenzia paniclová (Hydrangea panicolata), hortenzia dubového listu (Hydrangea quercifolia) alebo hortenziovitá (Hydrangea serrata). Ak chcete, aby bola fasáda vášho domu špeciálnym pútačom pozornosti, môžete na dom vysadiť lezúcu hortenziu (Hydrangea petiolaris) a nechať ju vyliezť na fasádu metrov vysoko. Pred rozhodnutím o konkrétnej odrode vám odporúčame zistiť viac o jej vlastnostiach a starostlivosti.

Nasledujúce tipy na starostlivosť platia pre všetky odrody hortenzie:

-Vyberte pre svoje hortenzie čiastočne zatienené miesto;

– Potrebujete vlhkú a humóznu pôdu;

– Základné pravidlo starostlivosti o hortenzie je: denne polievať a prihnojovať raz za dva týždne;

– Rôzne hodnoty pH pôdy vedú k rôznym farbám kvetov. Hodnoty sa pohybujú medzi 5 a 6. Modrým hortenziám sa darí v kyslej pôde;

– Kríky je potrebné strihať na jar. Viac sa o tom dozviete v priloženom videu.

– Hortenzie sa môžu množiť odrezkami na začiatku leta;

– Doprajte svojim krásnym záhradným kvetinám potrebnú zimnú ochranu! Ak mráz pretrváva, môžete ich prikryť jedľovými vetvičkami alebo zimným rúnom;

– V špecializovaných predajniach nájdete prípravky, ktoré chránia pred chorobami a škodcami.

Farebné hortenzie premenia vašu letnú záhradu na skutočné more kvetov

Vonkajší priestor zdobia hortenzie rôznych farieb

Nádherná dekorácia zvonku aj zvnútra

Hortenzie vyniknú v akejkoľvek vonkajšej oblasti svojimi veľkými guľovitými kvetmi a obrovskou žiarou farieb. Sú perfektnou ozdobou čiastočne zatienených a dobre chránených miest. Nádherné kríky môžete použiť doma v rastlinných pásoch alebo ich vysadiť v skupinách. Tieto prírodné krásy rastú aj v kvetináčoch a zdobia početné terasy a balkóny po celom Nemecku. Ich dekoratívna hodnota si v dome príde na svoje. Nádherné kvety naaranžované vo veľkej váze sú najlepšou ozdobou vašich štyroch stien. Kvety je možné dokonca použiť sušené ako ozdobu. Popustite uzdu svojej fantázii a určite prídete na množstvo nových nápadov na dizajn s hortenziami!

 Dobre chránené miesto na stene domu je ideálnym miestom pre záhradné krásy

záhradné rastliny hortenzie v bielom skrášľujú vonkajšiu časť

Vneste do domu plameň farieb s farebnými hortenziami vo váze!

záhradné rastliny hortenzie vo váze zdobia domov

Hortenzie ako kontajnerové rastliny zdobia balkón a terasu

Hortenzie ako kontajnerová rastlina zdobia balkóny a terasy

 Kríky hortenzie dosahujú výšky okolo 2 m

záhradné rastliny hortenzie farma hortenzie v rôznych farbách

 Lezecká hortenzia (Hydrangea petiolaris) vždy upúta pozornosť

záhradné rastliny popínavé hortenzie v bielom zdobia záhradný plot

 Nádherné hortenzie zaplnia vašu letnú záhradu množstvom farieb a dobrej nálady

Hydrangeas v ružovej farbe zdobia vonkajšiu oblasť

záhradné rastliny hortenzie vo vonkajšej oblasti prinášajú farby a radosť

záhradné rastliny plesňové hortenzie v svetlo zelenej farbe

záhradné rastliny hortenzie v odtieňoch fialovej

záhradné rastliny v sviežich farbách panicles hortenzie

Hortenzie zdobia záhradný plot

záhradné rastliny tanier hortenzie biely kvetovaný

Kríky hortenzie v záhrade pre veselú náladu