Živé kamene – takto sa správne staráte o tieto pravé divy prírody

Sukulenty sú v poslednej dobe určite v móde. Nádherným a predovšetkým mimoriadnym zástupcom týchto rastlín s jednoduchou údržbou sú živé kamene (litopisy). Nie nadarmo sa im tak hovorí, pretože prekvapivo vyzerajú úplne ako zaoblené kamene a vo svojom prirodzenom prostredí ich možno len ťažko rozlíšiť. Exotické druhy z Južnej Afriky zapôsobia svojim neobvyklým tvarom, extrémnou jednoduchosťou starostlivosti a krásnymi bielymi a žltými kvetmi, ktoré sa zvyčajne objavujú na jeseň. Ak by ste si chceli užiť takú efektívnu šťavnatú rastlinu, v nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako by ste sa o ňu mali správne starať.

Živé kamene pôvodne pochádzajú z Južnej Afriky

šťavnaté živé kamene

Ktorú polohu a pôdu milujú živé kamene?

Bizarné sukulenty patria k hrubolistým rastlinám a majú nádhernú vlastnosť ukladať veľa vody do vlastného tela. Tu neobvykle hrubé listy skutočne plnia úlohu rastlinného tela a môžu byť vysoké až tri centimetre.

Živé kamene milujú slnečné a teplé miesta, kde teploty ani v zime neklesajú pod 10 stupňov Celzia. Pravidelná zalievacia pôda nie je pre tento typ šťavnatých rastlín dobrý nápad. Potrebujete skôr minerálny substrát, ktorý je dobre priepustný a pokiaľ možno bez vápna. Úspešnou voľbou je aj kokosová pôda, pemza a kaktusová pôda zmiešaná s pieskom. Vo všeobecnosti by mala byť zem chudobná na humus a živiny. Premokrenie a prílišná vlhkosť môžu skutočne poškodiť rastliny.

Medzi stručnými listami je vždy charakteristická medzera

mix živých kameňov

Ako by mal človek polievať a hnojiť živé kamene??

Lithopy majú odpichové korene, ktoré rastú do hĺbky. Rastliny by ste preto mali zasadiť do hlbších kvetináčov a striedmo ich polievať. Ak voda zostane v škáre dlhšie alebo dôjde k zamokreniu, môže to veľmi pravdepodobne viesť k hnilobe. Tiež by ste sa mali vyhnúť prebytočnej vode v kvetináči. V období odpočinku od októbra do februára môžete dokonca prestať polievať. Živé kamene sú také šetrné a ľahko sa starajú, že takmer nepotrebujú žiadne hnojivo. Odporúča sa podávať každé dva roky na jar nejaké kaktusové hnojivo. To je úplne dostatočné na to, aby vaše juhoafrické sukulenty optimálne prosperovali.

Existujú rôzne druhy týchto nádherných sukulentov

nádherné šťavnaté živé kamene

Živé kamene primerane repotujte a množte

Tieto sukulenty rastú relatívne pomaly a repotujú sa spravidla každé dva až tri roky. Ako už bolo spomenuté, mali by ste uprednostniť hlbšie kvetináče, aby mali korene dostatok priestoru na rast. Ak sa rastlina rozšírila natoľko, že sa do vane nezmestia žiadne nové hlavy, mali by ste sa rozhodnúť pre repot. To sa najlepšie robí na jar, bezprostredne po prestávke. Pre optimálne odvodnenie môžete na dno kvetináča položiť kamienky a navrch položiť minerálny substrát. Zem by mala byť mierne navlhčená, ale v žiadnom prípade nie mokrá.

Rozmnožovanie živých kameňov prebieha optimálne semenami. Tieto sú do mierne navlhčeného substrátu veľmi mierne vtlačené, ale nie sú ním pokryté. Pretože litopy patria k takzvaným ľahkým zárodkom a potrebujú denné svetlo, aby vôbec mohli klíčiť. Pri teplote medzi 15 a 20 stupňami Celzia a dostatočnej vlhkosti sa to stane zhruba za dva týždne. Je to ešte rýchlejšie, ak naň položíte zvonček alebo fóliu. To vytvára príjemnú mikroklímu, ktorá podporuje proces klíčenia. Je dôležité každý deň krátko vetrať malý „skleník“, aby sa zabránilo rastu plesní.

Prvé kvety prichádzajú až v treťom roku

žltý kvet sukulentných živých kameňov

Ktorí škodcovia sú nebezpeční pre živé kamene??

Napriek tomu, že sú živé kamene dosť robustné, trápi ich niekoľko škodcov. Obzvlášť perličky a hubári sa radi uhniezdia v suchom listovom poraste, v štrbinách medzi listami alebo v čerstvých sadeniciach rastlín. Sledujte to preto a včas proti nemu urobte potrebné opatrenia. Napadnuté sukulenty často spoznáte podľa toho, že ich listy sú trochu sklovité a bledé.

Zvädnuté kvety sú tiež slabými miestami, pokiaľ ide o škodcov

tipy na krásne živé kamene

Starajte sa o svoje bizarné exotiky opatrne a s láskou a určite vášmu domovu dodajú niečo isté a stanú sa nespornými pútačmi očí..

Dajte živé kamene na výslnie!

živé kamene sukulenty vo vedre

farebné živé kamene na bielom podklade

živé kamene šťavnaté tipy

tipy na starostlivosť o živé kamene sukulenty

farebné živé kamene v štrku

biele kvety sivé živé kamene sukulenty   živé kamene lithops sukulenty

Živé kamene Lithops coleorum  živé kamene sukulentný biely kvet    lithops živé kamene sukulentná rastlina