Živý plot Thuja – takto sa stromy života stávajú dokonalou ochranou súkromia a vetra!

Živý plot z thujy ako vždyzelená záhradná hranica rozhodne patrí medzi klasiku. Tieto robustné ihličnany ponúkajú nielen dokonalé súkromie, ale bez problémov odolávajú aj silnejšiemu vetru. Ľahko sa starajú a majú dlhú životnosť a pre nič za nič ich nevolajú stromami života. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete viac o rastline živého plota tuje, na čo by ste mali pri starostlivosti o svoj živý plot myslieť a ako ho správne strihať.

Živý plot thuja – dlhodobo obľúbený medzi vždy zelenými živými plotmi

živý plot thuja zachováva ochranu súkromia

Thuja – vždyzelený strom života

Strom života, ako v tejto krajine nazývame tuje, patrí do čeľade cyprusovitých a je mrazuvzdorným, vždyzeleným ihličnanom. Vyskytuje sa hlavne vo východnej Ázii a Severnej Amerike, ako aj v Európe a môže byť vysadený ako živý plot aj ako jediná rastlina. Aj keď existuje šesť druhov tuje, v Nemecku sú obzvlášť preferované druhy Thuja picata a Thuja occidentalis.

Pokiaľ ide o dlhotrvajúci, vždyzelený živý plot Thuja, odporúčajú sa v prvom rade odrody „Brabant“ a „Smaragd“. O obidve sa veľmi ľahko stará, sú silné a ponúkajú nepriehľadnú obrazovku ochrany osobných údajov. Brabantský strom života rastie oveľa rýchlejšie v porovnaní so smaragdom. Obaja si v záhrade strihnú jemnú postavu a potešia oko svojou sviežou zelenou.

Čerstvé výhonky tuje pri trení veľmi príjemne vonia po pomaranči a jedli

živé ploty tuja živý plot

Výsadba a údržba živého plota tuje

Ak sa rozhodnete pre živý plot stromu života, napriek robustnosti a dlhovekosti týchto vždyzelených rastlín by ste mali zvážiť niekoľko vecí. V prvom rade by ste sa mali bližšie pozrieť na miesto, kde by mal byť živý plot. Malo by byť slnečné alebo čiastočne zatienené, ale v žiadnom prípade by nemalo byť úplne v tieni. Ak je to tak, bolo by lepšie rozhodnúť sa pre iný živý plot. Hlinité, humózne pôdy, ktoré majú dobrú priepustnosť pre vodu a obsahujú vápno, sú dokonalým základom pre živý plot thuja. Tieto podmienky ale môžete neskôr zlepšiť aj kompostom, rašelinou alebo špeciálnym hnojivom. Je tiež veľmi dôležité nenechať podlahu dlho vyschnúť. Thuja nemôže tolerovať dlhé obdobia sucha. Ale zamokrenie je pre ňu rovnako náročné. V oboch prípadoch môžu v živom plote vzniknúť hnedé alebo dokonca plešaté miesta. Mimochodom, to sa môže stať aj vtedy, ak sú rastliny napadnuté listovými baníkmi alebo trpia silným hubovým útokom.

Zimná zima naopak strom života takmer neovplyvňuje

tipy na živé ploty tuja záhradný dizajn

Mladé stromy života pre živý plot sú spravidla vysadené vo vzdialenosti 35-40 cm. Každý výkop by mal byť dvakrát taký veľký ako koreňový bal. Pred výsadbou je vhodné stromy krátko zalievať vo veľkej nádobe plnej vody. Tak sa im spočiatku dodá dostatok vlahy a rýchlejšie si zvyknú na pôdu. Potom, čo bude živý plot už úplne vysadený, by ste mali rastliny tiež výdatne zalievať a podľa potreby ich ihneď zastrihnúť elektrickým nožnicami na živý plot. To je vlastne zásadná súčasť starostlivosti o akýkoľvek živý plot thuja.

Na začiatku by ste mali byť opatrnejší a obmedziť len málo

dizajn záhrady proti vetru proti vetru thuja živý plot

Správne narežte živý plot z thujy

Napriek tomu, že strom života je celkom orezaný, mali by ste mať na pamäti nasledujúce rady:

  • Na nožnice na živé ploty používajte iba ostré a čisté nože, ktoré zaisťujú dodatočnú ochranu pred choroboplodnými zárodkami;
  • Zamračené dni sú ideálne na rezanie, takže čerstvé rezne na prudkom slnku netrpia;
  • Thuja by pri prerezávaní nemala byť mokrá ani vlhká;
  • optimálna doba rezu je na jar pred novými výhonkami;
  • Pred prerezávaním dávajte pozor na vtáčie hniezda a dodržujte zákonom regulované časy blokovania;
  • uprednostniť trapézový dizajn živého plota thuja, aby sa zaistili optimálne svetelné podmienky pre rastliny;
  • Pobočky, ktoré odumreli alebo majú plesne, by mali byť úplne odstránené;
  • nikdy nerežte do starého, listnatého dreva tuje, pretože tam už žiadne výhonky nerastú;
  • Tuja netoleruje silné prerezávanie tak dobre a nevzhľadné, vytvárajú sa plešaté miesta;
  • V prvých dvoch rokoch po výsadbe len veľmi mierne zrežte tie výhonky, ktoré narástli príliš dlho.

V závislosti od druhu tuje sa živý plot stáva užším alebo širším

odroda živého plota thuja smaragd

Čo ešte treba zvážiť

Je dôležité vedieť, že všetky časti rastliny thuja sú jedovaté. Ak ste teda citliví, je lepšie pri prerezávaní nosiť rukavice, aby ste predišli začervenaniu a svrbeniu na koži. Dbajte tiež na to, aby hospodárske zvieratá alebo domáce zvieratá nekŕmili stromy života a držte dohľad, najmä pri malých deťoch. Všetky výhonky preto tiež po rezaní včas zlikvidujte. Pri konzumácii thujy sa môžu objaviť príznaky intoxikácie ako gastrointestinálne kŕče, dýchavičnosť alebo vracanie. V takýchto prípadoch alebo ak máte nejaké podozrenie, rýchlo sa poraďte s lekárom.

V opačnom prípade by ste si o veľký vždyzelený strom života nemali robiť starosti. Živý plot thuja je jedným z najlepších a najľahších rozhodnutí pre dokonalú obrazovku ochrany osobných údajov vo vašej vlastnej záhrade.

Príjemnú zábavu pri výsadbe a starostlivosti oň!

zelené výhonky živého plota tuje

Existujú aj krátke odrody, ktoré pôsobia sféricky

okrúhle kríky živého plota tuje

Takéto stromy života môžu byť kreatívne použité v záhradnom dizajne

Udržujte nízky živý plot thuja

A čo tak vlnitý živý plot thuja?

Elegantne zastrihnite živý plot z thujy  obrazovka súkromia thuja živý plot brabant záhradný dizajn živého plotu thuja

tuja živé rastliny

plešaté miesta na živé ploty thuja

Udržujte živý plot thuja

Správne udržiavajte živý plot z thujy

obrazovka súkromia živého plota thuja  tipy na živé ploty thuja