Izbové rastliny nenáročné na starostlivosť, ktoré nikdy neumierajú

My v redakčnom tíme Freshideen sme už napísali veľa článkov o izbových rastlinách. Stále zelené, krásne kvitnúce alebo sukulentné, sofistikované alebo ľahko prispôsobiteľné, tieto nádherné spolubývajúce v našich štyroch stenách prinášajú mimoriadne svieži nádych a každé prostredie vyzerá domáckejšie. A ak nemáte zelený palec, čo by ste mali urobiť? Mnoho ľudí by chcelo doma viac sviežej zelene, bohužiaľ ich izbové rastliny často vykazujú zvädnuté listy alebo hlavy rastlín už visia dva alebo tri týždne po nákupe. Toto je istý znak, vaše rastliny pomaly odumierajú! Radosť z izbových rastlín sa zmení na zúfalstvo nad vašou vlastnou schopnosťou správne sa o ne starať. Ale ani v takýchto chvíľach by ste nemali vešať hlavu ani paniku, pretože z každej situácie existuje východisko! Vo vašom prípade to znamená izbové rastliny s jednoduchou údržbou! Čoskoro zistíte, čo to je a ako sa o ne dá v domácich podmienkach starať!

K týmto izbovým rastlinám nepotrebujete nutne zelený palec!

izbové rastliny s jednoduchou údržbou sú domácke

Mnoho začiatočníkov, pokiaľ ide o izbové rastliny, si myslí, že čím je robustnejšia, tým je starostlivosť o ňu jednoduchšia. Ale pozor, nie vždy to platí! Existujú rôzne druhy izbových rastlín, ktoré majú jemné listy, ale darí sa im aj v tmavých zákutiach a zaobíde sa s malým množstvom vody. Tu uvedené izbové rastliny sa dajú úspešne pestovať doma bez veľkého úsilia a starostlivosti, ale potrebujete o nich určité znalosti a niekoľko tipov na starostlivosť..

Chceme vám pomôcť v každom ohľade a nižšie sme pre vás uviedli najľahšie izbové rastliny, ktoré sú v skutočnosti považované za nezničiteľné! S týmito obľúbenými si môžete byť istí, že nezomrú a dajú vám veľa zelene na ďalšie roky. Stručné informácie o obyvateľoch zelených a ľahko udržiavateľných miestností sú kombinované s najdôležitejšími radami pre ich starostlivosť, ktoré musíte mať na pamäti. Zostaňte naladení a zistite viac o izbových rastlinách s jednoduchou údržbou!

Aloe Vera – vždyzelená izbová rastlina, ktorá je známa aj ako prírodný liek.

Izbová rastlina Aloe Vera

 

 

  1. Populárne izbové rastliny s jednoduchou údržbou: Aloe Vera prináša do domu zelenú notu

Aloe je starodávna rastlina, ktorá bola v arabskom svete známa už pred tisíckami rokov a dostala meno púštna rastlina. Názov „Alloeh“ pochádza tiež z arabčiny a znamená niečo ako „lesklá, horká látka“. Mäsité, stále zelené, špicaté listy aloe obsahujú cenný gél, ktorý je považovaný za prírodný liek. Preto je aloe vera široko používaná aj vo výrobe kozmetiky. Je veľmi obľúbený ako izbová rastlina kvôli svojim dekoratívnym vlastnostiam a nenáročnej starostlivosti. Zelená rastlina preferuje teplé miesto s veľkým množstvom svetla, ale s malou vlhkosťou. Zalievať nemusíte, kým sa pôda v kvetináči nebude cítiť suchá na dotyk. Hnojiť raz za tri až štyri týždne, nové živiny sú pre aloe dobré.

Skutočné exotické druhy, ktoré sa ľahko starajú a sú relatívne nenáročné

Izbové rastliny bromélie exotické

  1. Bromeliad – skutočná exotika medzi obľúbenými izbovými rastlinami

 

Či už doma alebo v kancelárii, bromélie zdobí množstvo miestností a prináša so sebou exotickú notu. Rastie tu asi 3000 druhov rastlín, ktoré patria do veľkej čeľade bromélie, z ktorých väčšina pochádza z Južnej Ameriky. Tieto izbové rastliny sa u nás cítia naozaj dobre, pretože v zime znášajú suchý vzduch vykúrených miestností. Jeho farebné, exotické kvety upútajú pozornosť na prvý pohľad. Ide o listy červenej, oranžovej alebo žltej farby, ktoré tvoria ružicu. Bromélia je odolná izbová rastlina, ktorá si vystačí s malým množstvom vody. Na zalievanie bromélií existuje malý trik! Rastlina neabsorbuje vodu cez korene. Vytvára lievik na listy, do ktorého nalejete dažďovú vodu, ktorá je čo najjemnejšia. Musíte udržať svoju broméliu na teplom mieste a budete môcť dlho obdivovať jej exotickú nádheru.

Zelené škvrnité listy Dieffenbachie sú skutočným pútačom pozornosti v lete aj v zime

Izbové rastliny Dieffenbachia

  1. Dieffenbachia

 

Dieffenbachia pôvodne pochádza z dažďových pralesov Južnej a Strednej Ameriky. Táto atraktívna izbová rastlina vďačí za svoje meno rakúskemu botanikovi Josephovi Dieffenbachovi (1796 – 1863), ktorý dlhé roky pracoval v viedenskej botanickej záhrade. Ich zelené listy často priťahujú zvedavé pohľady, pretože sú v závislosti od odrody rovnomerne tvarované, jemne škvrnité alebo prerušované. O Dieffenbachiu je mimoriadne jednoduchá starostlivosť, potrebuje len ľahké, teplé miesto, pravidelnú zálievku a hnojenie raz za mesiac. V ľudovom jazyku je rastlina známa pod názvom „Giftaron“. Pri ich údržbe by ste preto mali byť opatrní! Krásne listy Dieffenbachie obsahujú jedovatú šťavu, ktorá je nebezpečná pre malé deti a domáce zvieratá! Najlepšie je držať svoje malé deti a domáce zvieratá mimo krásnej Dieffenbachie!

Dračí strom – ľahko sa stará, krásny na pohľad, ale jedovatý!

Izbové rastliny dračí strom

  1. Dračí strom

 

Dračí strom je izbová rastlina nenáročnej starostlivosti, ktorá je rozšírená po celom svete a je známa aj pod gréckym názvom Dracaena. Existuje viac ako 60 druhov dračích stromov, každý krajší a pútavejší ako ostatné. Každá rastlina má drevnatý kmeň podobný dlani a v hornej časti tenké zelené listy. Dracaena nepochybne orezáva krásnu postavu v akejkoľvek miestnosti a je nenáročná na starostlivosť a nenáročná. Vychádza to s malým svetlom, ale chce byť pravidelne polievaná a hnojená. Aj tu je potrebná opatrnosť, pretože jemné listy dračieho stromu sú jedovaté, čo znamená, že sú nebezpečné pre malé deti a domáce zvieratá!

 Okenný list ponúka veľa sviežej zelene

Okenný list izbových rastlín

  1. Okenný list

 

Ak máte voľný roh miestnosti, tak táto krásna črepníková rastlina patrí presne tam. Prekypuje zeleňou a púta pozornosť. Jeho zelené, prelamované listy sú lesklé a môžu byť dlhé až 1 m. Okenné krídlo preto zaberá veľa miesta. Nemá rád priame slnečné svetlo a je možné ho polievať, iba ak horná vrstva zeminy mierne vyschne. Krásne listy stačí postriekať vodou, keď je vzduch v miestnosti veľmi suchý. Rastlina sa však dobre prispôsobí všetkým možným izbovým podmienkam a vo vašej domácnosti alebo kancelárii môže šťastne prosperovať mnoho rokov.

Rovnako nenáročné na starostlivosť a nezničiteľné sú aj ostatné izbové rastliny, ktoré vám ukážeme v našej galérii obrázkov. Môžete tiež tu informujte o tom trochu viac alebo si potom prezrite náš web. Ale ešte jedna vec, ktorú musíte vedieť: nepotrebujete zelený palec, aby ste si tieto stálezelené krásky ťahali doma. Stačí si vybrať svoje osobné obľúbené položky a otestovať svoje schopnosti milovníka rastlín. Redakčný tím vám praje veľa zábavy!

 Táto vždyzelená izbová rastlina prináša do vášho domova prírodu!

Fotografie izbových rastlín

Kaučukovník – táto robustná rastlina so svojimi hustými gumovými listami odolá skúške časom.

Izbová rastlina z gumovníka

 Pre vašu zelenú výzdobu zvnútra aj zvonka – luk konope zdobí dom a záhradu

Maľovaná konopná zelená dekorácia zdobí dom a záhradu

 Zamioculcas-táto nenáročná, ale pútavá rastlina je ideálna na police a príručné stolíky, ale môže byť umiestnená aj priamo na podlahu..

Zamioculcas