Jazyk kvetov: akú správu posielajú kvety?

Jazyk kvetov: akú správu kvety posielajú?

Máme mnoho príležitostí počas celého roka – od narodenín po výročie rodiča – prekvapiť svojich blízkych kyticou kvetov a vyjadriť tak hlboké pocity. Ale vždy vieme, či sa kvet hodí presne na konkrétny festival a čo presne symbolizuje? Ruku na srdce, v kvetinárstve sa často cítite trochu zmätene, pretože všetky kvety tam pôsobia nádherne! Imponujú nám svojimi farbami, tvarmi kvetov a arómami. Niekedy spontánne vezmeme kyticu, ktorá sa nám najviac páči, bez toho, aby sme mysleli na konkrétny jazyk kvetov. Je známe, že každá kvetina mala vždy svoj význam. V priebehu storočí sa to trochu zmenilo, ale je tam zakódovaná dôležitá správa. Jazyk kvetov sa teraz etabloval ako dôležitý prostriedok neverbálnej komunikácie. Veľkou otázkou však zostáva: poznáme ich? Čo presne chceme kvetmi vyjadriť?

Každý kvet nesie špeciálne posolstvo, ktoré je potrebné interpretovať podľa jazyka kvetov.

  • História jazyka kvetov

Existujú jazykové situácie, v ktorých nechceme niečo priamo vyjadriť, ale iba navrhnúť. V takýchto prípadoch je možné „povedať niečo prostredníctvom kvetu“. Alebo ak chcete niečo povedať otvorene, povedzte to „na rovinu“. Každý pozná tieto idiomy, ale majú svoje korene presne v histórii jazyka kvetov.

Historici tvrdia, že staroveká Čína mala už kvetinové písmo. Pozreli sa na kvety a rastliny a vypracovali z nich kvetinové písmo, ktoré neskôr slúžilo ako základ jazyka kvetov. Niektoré hieroglyfy v starovekom Egypte mali rovnakú funkciu. Boli to bežný spôsob komunikácie myšlienok a pocitov pre milovníkov v staroveku. Zvlášť v tých prípadoch, keď ste sa skutočne neodvážili vyjadriť náklonnosť alebo nechuť slovami, potom ste to ukázali kvetmi a ich symbolickým významom.

 Niekedy je lepšie nechať hovoriť kvety!

Krásna kvetinová kytica mix bieleho, purpurového a fialového eustoma.

Listy z Istanbulu, ktoré Lady Mary Wortley Montagu poslala do Európy na začiatku 18. storočia, boli dôležitým dielom v historickom vývoji jazyka kvetov. V ňom popísala „komunikáciu s kvetmi“ v Oriente. Bol tam použitý sofistikovaný systém významov na vyjadrenie lásky, vášne, žiarlivosti alebo malých tajomstiev lásky. „Selam“ bol názov tohto jazyka kvetov a stal sa populárnym aj v Európe. To bol základ, na ktorom bol vyvinutý rozsiahly systém znakov používajúcich kvety. V roku 1819 vyšla v Európe prvá kniha o jazyku kvetov od Charlotte de Latour. V tejto práci autor uviedol význam rôznych kvetov. Jazyk kvetov sa tak etabloval ako dôležitý komunikačný prostriedok. Kvety boli použité na vyjadrenie pocitov, emócií a túžob, ale bez slov.

 Červené ruže môžu povedať viac ako tisíc slov!

Jazyk kvetov symbol červenej ruže hovorí viac ako tisíc slov

  • Alfa a omega kvetinového jazyka

Červené ruže sú klasickým symbolom lásky a nikdy s nimi nič nepokazíte. Tieto veľmi výrazné kvety rozbúšia srdce každej ženy. Tmavočervené ruže vyjadrujú hlboké vnútorné puto, zatiaľ čo ružové ruže predstavujú zdržanlivejšie pocity lásky. Ďalšie užitočné informácie o farebnej symbolike ruží môžu obohatiť vaše základné znalosti a nikomu neublížiť. Nikto nechce urobiť chybu, a preto je dobré vedieť nasledujúci kvetinový jazyk.

 Podľa jazyka kvetov biele ruže symbolizujú nevinnosť a vernosť, a preto sa takéto kytice darujú neveste v deň svadby..

Jazyk kvetov biele ruže symbol nevinnosti a vernosti

Narcis je najtypickejším veľkonočným kvetom a symbolizuje prichádzajúcu jar. Podľa jazyka kvetov narcisy znamenajú sviežosť a živosť. Márnosť a sebectvo sú zakódované aj v ich názve, narcisy.

 Podľa jazyka kvetov majú narcisy nejednoznačný význam.

Narcisy v kvetinovom jazyku majú nejednoznačný význam

Vyznanie lásky môžete urobiť s kyticou červených tulipánov.

Červené tulipány v kvetinovom jazyku sú silným vyznaním lásky

Tulipány patria medzi obľúbené kvety Nemcov a často sa rozdávajú ako darček pri rôznych príležitostiach. Kyticu tulipánov môžete namiesto ruží darovať svojej matke, tete alebo starej mame, alebo ňou potešiť kolegu či suseda. Platí tu pravidlo kvetinového jazyka – čím tmavšia farba, tým silnejšie pocity sú. Majte to na pamäti pri nákupe tulipánov v kvetinárstve!

 Láska, náklonnosť a fascinácia vyjadrujú tulipány.

Kvetinové jazyky tulipány rôznych farieb čím tmavšie, tým silnejšie sú pocity

 Farebné hyacinty sú jasným symbolom jarnej obnovy.

Farebný hyacinty v kvetinovom jazyku symbol obnovy na jar

 Jemnými prvosienkami v malom kvetináči dáte nádej na jar. Tieto krásne jarné kvety stále predstavujú čistotu a lásku.

Jazyk kvetov, nežné prvosienky v kvetináči dodávajú nádej, vyjadrujú čistotu a lásku

Ružové karafiáty vyjadrujú nežné pocity lásky.

Ružové karafiáty v jazyku kvetov vyjadrujú nežné pocity lásky

 Povedzte „mám ťa rád“ so slnečnicou.

Jazyk kvetov nasýtený žltou slnečnicou symbolizuje teplo

Slnečnica pripomína naše slnko, symbolizuje jej teplo a sýtu žltú farbu. Z tohto dôvodu ľudia radi darujú slnečnicu svojim blízkym alebo si nimi vyzdobia domácnosť. Slávny maliar Vincent van Gogh zvečnil tento kvet na mnohých svojich obrazoch.

Gerbera rastie aj na slnečnom mieste, jej farby sú sýte a krásne.

Kvetinový jazyk nádherné gerbery krásna farba

 Gladioly sa zvyčajne darujú, ak chcete vyjadriť úprimnosť svojich pocitov.

Kvetinový jazyk gladioli vyjadruje úprimnosť pocitov

 Ľalie sú symbolom čistoty, nevinnosti a panenstva.

Ľalie kvetinový jazyk symbol čistoty nevinnosť panenstvo

Ľalie nám predstavujú svoju jedinečnú žiaru farieb a vyžarujú lahodnú vôňu. Tieto kvety sa rozdávajú pri zvláštnych príležitostiach, ako sú svadby a výročia.

Nasledujúce video ukazuje krásu ľalií a informuje vás o ich raste, starostlivosti a dôležitosti.

Callas vyjadruje svoje nežné pocity voči príjemcovi.

Jazyk kvetov Jemné kvety Callas v bielej farbe vyjadrujú hlboké pocity

Teraz viete to najdôležitejšie o jazyku kvetov. Aký je váš obľúbený medzi tu popísanými kvetmi? Buďte pri výbere odvážni a použite ho na vyjadrenie pocitov a emócií. Obdarovaného určite potešíte veľkolepou kyticou aj jediným kvetom.

 Hrniec s azalkou prejavujete príjemcovi hlbokú dôveru.

Jazyk kvetov azalky vyjadruje hlbokú dôveru v príjemcu

 Dúhovka znamená kreativitu a nepotlačiteľnú energiu.

Jazyk kvetov Iris symbol kreativity a nepotlačiteľnej energie

 „Len si myslím, že si skvelý!“ – vyjadrujete to jazykom kvetov s elegantnými a farebnými fréziami.

Kvetinový jazyk ladné farebné frézie vyjadrujú náklonnosť