Ježkovia v záhrade – zaujímavosti a dôležité rady

Ježek je jedným z najstarších obyvateľov v našich zemepisných šírkach a zároveň patrí k najobľúbenejším divým zvieratám. Akokoľvek rozkošne vyzerá, okamžite si získa srdcia detí i dospelých. Nájdenie tohto pichľavého priateľa vo vašej vlastnej záhrade je pre mnohých z nás požehnaním. Niekedy môžete aj vy sami niečo prispieť tým, že urobíte záhradu priateľskejšou k ježkom. A ako to funguje? Veľmi ľahko!

Malí miláčikovia majú obzvlášť radi prírodné záhrady, kde môžu nájsť bezpečný úkryt a dostatok jedla. Kríky, hromady dreva a kameňov, záhradné prístrešky a staré, nepoužívané predmety sa veľmi rýchlo stanú úkrytmi pre ježka. Ideálne by samozrejme bolo, keby ste zvieratám postavili takzvaný ježčí hrad. Neslúži len ako miesto na spánok počas dňa, ale aj na dlhý zimný spánok a v lete ako hniezdo pre ježkovia. Takéto obydlie je veľmi jednoduché navrhnúť. Je dôležité, aby sa toto nachádzalo v tichom rohu záhrady, kam majú psy a mačky takmer prístup. Ježčí hrad nesmie byť príliš vlhký. Malo by preto zmysel dať pod to drenážnu vrstvu zo štrku a piesku. Slama a listy sú perfektné ako mäkká, útulná výplň pre ježkov dom. Samotné zviera zvyčajne zbiera všetko, čo potrebuje pre svoj biotop. Niektoré veci však môžete nechať aj v záhrade, aby ste si hľadanie uľahčili.

Ježkovia v záhrade – skvelý zážitok pre celú rodinu

Správne kŕmenie ježkov v záhrade

Jedlo a voda sú ďalšie dve veľmi dôležité veci, ktoré je potrebné vziať do úvahy, keď máte ježka vo svojej záhrade. Pozor! Ježci sú mäsožravci. Je mylnou predstavou, že ježkovia jedia ovocie. Nikdy to nerobia! Perfektná strava pre ježka pozostáva zo slimákov, chrobákov, lariev hmyzu, dážďoviek a pavúkov.

V jeho ponuke je samozrejme aj zdochlina a malé stavovce. Ak je ježko z akéhokoľvek dôvodu podvyživený, zranený alebo osirelý a mali by ste sa o neho chvíľu starať doma, dajte mu mačacie konzervy zmiešané s ovsenými vločkami a vareným vajíčkom.

Každý miluje svojho malého pichľavého priateľa

Ježkovia v záhrade poriadne kŕmia divoké zvieratá

A prosím, veľmi dôležité! Mlieko určite nie! Ježkovia nemôžu tolerovať mlieko! Dostanú z toho silnú hnačku a môžu na to aj zomrieť.

Bez ohľadu na to, ako sú ježkovia milí a mierumilovní, stále zostávajú divokými zvieratami. Preto sú ježkovia chránení federálnym zákonom o ochrane prírody. Ak ste teda ježka priniesli do svojho domova v núdzi, mali by ste ho ihneď po uzdravení a zimnom spánku ihneď nechať žiť opäť vo voľnej prírode..

Nájdete tu ešte užitočnejšie informácie o záhradách vhodných pre ježkov, o vhodnom kŕmení a ďalších podmienkach tu.

Vašu pomoc potrebujú najmä osirelé mláďatá ježkov

Ježko v záhradnej pevnosti prezimuje tipy

V zime prezimujte ježkov poriadne

Ježko v záhrade tipy na triky s kŕmením divých zvierat

Ježko v záhrade tipy na divoké zvieratá

Ježek v záhrade kŕmi voľne žijúcimi zvieratami správnou starostlivosťou

Ježkovia v záhradnej záhrade jedia jablká

Ježko v záhrade, dve deti

Ježko v záhrade tipy na stavbu domu

Starostlivosť o ježkov v záhrade správne tipy

ježko v záhrade kŕmenie tipy pre roztomilé deti

Ježko správne kŕmiaci sa v záhrade, tipy, napájadlo, plech

Správne kŕmenie ježkov v záhrade, tipy, triky

Správne kŕmenie ježka v záhrade tipy

Správne kŕmenie ježka v záhrade tipy triky

Správne kŕmiť ježkov v záhrade tipy, triky, starostlivosť doma

Ježko fortieľ v záhrade prezimuje jesenné lístie

Ježkovia v záhrade sa doma poriadne kŕmia

Ježek v záhrade sa správne stará o tipy na kŕmenie

Ježek v záhrade tipy na správne kŕmenie trávnatej lúky