Krásne, krásne …. jarné kvety!

Zimný čas je pre nás každý rok príliš dlhý a veľmi bezfarebný. Každý sa snaží odohnať zimné blues a udržať ho v dobrej nálade. Aby sme vám trochu pomohli, dnešný príspevok chceme venovať tým najkrajším jarným kvetom. Hneď vám ukážeme, ako nám jar prináša nádherné farby a nápadité tvary a prináša veľa optimizmu a radosti zo života. Áno, už to vonia jarou a jej prvé predzvesť je tu! Ranné kvietky zdobia náš interiér vo vázach a kvetináčoch, svietia vonku v záhrade a lúčia sa s dlhou zimou! Tulipány, narcisy a hyacinty v súčasnej dobe súťažne kvitnú a šíria svoju očarujúcu vôňu. Bezpochyby sú to najlepšie hviezdy v záhrade, ale vyzerajú dobre aj vo váze doma a pozývajú jar do našich štyroch stien. Pretože najmä jarné kvety sú tým najčistejším stelesnením novej sezóny!

Vonia to jarou – dorazili prvé hyacinty!

krásna jarná dekorácia

Príroda nám samozrejme ukazuje svoje najkrajšie stránky v každom ročnom období, ale najmä na jar je jej nádhera nevyčerpateľná. Jemné snežienky nás očarujú svojimi bielymi kvetmi, farebné krokusy prerazia v záhrade jednofarebnosť a ukážu nám svoju farebnú paletu – od jemnej modrej cez žltú a oranžovú až po neodolateľnú fialovú!

Potešia naše oči a zmysly od januára do apríla a naladia nás na optimizmus. Docela rohaté fialky na nás zapôsobia svojimi sýtymi farbami, aj keď teploty vonku nie sú práve kooperatívne. Zoznam rozkošných raných kvitnúcich kvetov je pomerne dlhý, a preto sme sa v redakcii rozhodli predstaviť vám iba 3 najkrajšie a najobľúbenejšie jarné kvety a dať vám užitočné tipy na starostlivosť. Tu sú naše tri obľúbené!

Hyacinty sú vždy veľkými pútadlami a nádhernými jarnými ozdobami zároveň

Hyacint fialové malé kvetináče t

 • Voňavé a krásne jarné kvety – hyacinty

Veľmi bezpečnou receptúrou na skoré privedenie jari do domu sú krásne voňajúce hyacinty. Jedná sa o trvalé záhradné rastliny, ktoré pôvodne pochádzajú zo Stredomoria a Orientu. Sú u nás obzvlášť obľúbené, pretože sa ľahko ošetrujú, kvitnú skoro v záhrade a vydávajú nádhernú vôňu. Vaša dužinatá cibuľa naklíči s príchodom jari a prinesie na záhon neopísateľne krásne farby. Tie sa pohybujú od čisto bielej cez ružovú a modrú až po fialovú. Hyacinty je najlepšie uchovávať v kvetináčoch doma, pretože v teple vlastných štyroch stien ukazujú svoju kvitnúcu nádheru aj v zime a premenia sa na prvých predzvesť nadchádzajúcej jari. Pre veľmi netrpezlivých existuje tiež šikovný spôsob, ako nechať prísť jar skôr, takzvané hyacintové nútenie do pohára. Nasledujúce video ukazuje, ako to urobiť presne!

Obrázkové hyacinty 2: Tieto nádherné kvety tak krásne vonia …..

Jarné kvety hyacinty

…. Pozývame vás na jar domov!

Jarné kvety hyacinty fialová veľkonočná dekorácia

 • Narcisy – rané kvety, ktoré okamžite vyniknú

V kvetináči na balkóne, v kvetináči doma alebo na záhone v záhrade krásne narcisy otvárajú svoje kvety začiatkom marca a naznačujú, že jar nie je ďaleko..  Tieto rané kvitnúce kvety sa nazývajú aj narcisy, pretože ich možno vidieť všade počas veľkého cirkevného sviatku. Botanici a kvetinári počítajú narcisy medzi amarylis – rastliny. Dnes je kvet rozšírený v stredomorskej oblasti, odkiaľ skutočne pochádza a kde kvitne skôr, v závislosti od tamojších poveternostných podmienok. Tieto jarné kvety sú opradené legendami, a preto majú aj rôzne symboly.

V našej jazykovej oblasti znamenajú márnosť a sebalásku. Sú tiež symbolom prekonania temnoty, smrti a znovuzrodenia. Jeho jemné biele a žlté kvety sú okamžite viditeľné a prinášajú farbu do zimnej záhrady, a tým aj lepšiu náladu v dome. Narcisy tiež vyzerajú dobre vo váze a okamžite sa v miestnosti zmenia na skutočný pútavec.

 Každý by bol šťastný a hrdý na také krásne narcisy v záhrade!

Jarné kvety krásne narcisy i

Užite si čistú prírodu medzi svojimi štyrmi stenami!

biele narcisy

 More kvetov tulipánov ….

Jarné kvety tulipány

 • V žiadnej záhrade by nemali chýbať na jar tulipány

Asi najtypickejšími jarnými kvetmi a milovanými ľuďmi sú tulipány. Vonku v záhrade kvitnú už v marci a akúkoľvek vonkajšiu plochu dokážu ľahko premeniť na more kvetov. Každý rok nás prekvapia svojimi nádhernými tvarmi a výraznými farbami. Kvety sú jednoduché alebo elegantne zakrivené, dvojité alebo lemované. Svietia všetkými možnými jemnými odtieňmi, ale hlavne červenou, bielou, žltou alebo oranžovou. V súčasnosti je známych 150 druhov tulipánov, ale šľachtením vždy vzniknú nové hybridy, ktoré sú krajšie a silnejšie. Čierne tulipány, ktoré majú mimoriadne elegantný tvar, sú veľmi žiadané. Tulipány vo všetkých farbách sa často rozdávajú pri rôznych príležitostiach. Krásna kytica tulipánov vo väčšine prípadov symbolizuje naplnenú lásku.

Darujte tulipány, dávajte lásku ….

Nápady na tulipány z jarných kvetov

 Očarujúce kúzlo tulipánov je v ich tvare a farbe.

ružové tulipány

Ak si nie ste istí farbou jarných kvetov, ktoré chcete mať doma alebo ich niekomu darovať, môžete tu  prečítajte si niečo viac o farebných významoch kvetov.

 Modrý tulipán symbolizuje vernosť v láske

modrý tulipán

Aby ste sa z krásnych jarných kvetov mohli tešiť aj ďalšie roky, potrebujete nasledujúce Tipy na starostlivosť Poznámka:

 • Nikdy nenechajte pôdu úplne vyschnúť, ale vyhnite sa akémukoľvek podmáčaniu.
 • Cibuľové kvety sú starostlivo zalievané, tesne okolo žiarovky:
 • Hyacinty by sa mali vysádzať do zeme na jar, narcisy sú trvácne záhradné kvety a cibuľky tulipánov sa musia vysádzať na jeseň..
 • Rané kvitnúce kvety sú náročné ako rezané kvety. Vyberte im čistú vázu a podľa potreby pridajte vodu. Zmeňte to raz za dva alebo tri dni.

Narcisy vo váze – ľahko sa starajú a sú tak krásne!

Jarné kvety narcisy

 • Vyberte kvetinám správne miesto, najlepšie chladné miesto, kde počas dňa nesvieti horúce slnko.
 • Použite kompletné hnojivo a kvety pravidelne prihnojujte, či už rastú vo vnútri alebo vonku.
 • Robte to všetko s láskou a jarné kvety vám poďakujú za vašu preventívnu starostlivosť, s nádhernými kvetmi a krásnou vôňou!
 • Obrázkové hyacinty 8: Biela na bielom dodáva tomuto nádhernému vzhľadu!

…. A dýcha sofistikovanosťou!

Jarné kvety biele narcisy biely kvetináč biele pozadie nádherný vzhľad vyžarovať sofistikovanosť

Ako vidíte, je ťažké povedať, ktorý z tu prezentovaných jarných kvetov sa nám páči najviac. Všetky sú veľmi jemné, voňavé a krásne. Chceme dúfať, že všetky sú tiež obľúbené a že ich budete radi udržiavať doma alebo vonku v záhrade. V každom prípade je vaša prítomnosť istým znakom toho, že vítate jar!

Prichádzajú prvé kvety!

Hyacinty v hrnci

 Jemné hyacinty sú v pohári tiež vždy pútavé

Hyacinty v banke

 Biela je farba nevinnosti ….

Narcisy v bielej váze

 …. A dobrú nádej!

Jarné kvety bieleho narcisu

 Tulipány sú veľmi farebné a krásne!

Jarné kvety krásne farebné tulipány

 … a prineste so sebou jar

Tulipány

Pomocou týchto hyacintov môžete dodať kuchyni trochu farby.

Hyacinty fialovej farby v kuchyni

 Na jar nám príroda ukazuje svoje najkrajšie stránky!

Kvet narcisu

 Uprostred chladného času tulipány potešia naše oči a duše.

Tulipány potešia

 … a ozdobte dom a záhradu!

ulps zdobia dom a záhradu

 Hyacinty vždy krájajú vo váze alebo v pohári jemnú postavu.

 V pohári pôsobia rozkošne aj žlté narcisy.

Jarné kvety v pohári

  Príroda je najlepší umelec!

Jarné kvety tulipány príroda

 Narcisy vo vedre: pre každého, kto má rád rustikálny vzhľad …

Narcisy jarných kvetov v rustikálnom vzhľade vedra

 Nádherné tulipány – vychutnajte si ich elegantné tvary a jemné farby!

Tulipány krásne jarné kvety

O hyacinty sa môžete starať aj v starých a už nepoužiteľných kávových pomôckach.

Hyacinty

 Narcisy v kvetináčoch sú obľúbenou ozdobou stola, aj v každodennom živote.

Jarné kvety narcisy v kvetináči